HDP: Zana partiden bağımsız hareket etti

HDP: Zana partiden bağımsız hareket etti
HDP: Zana partiden bağımsız hareket etti
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın metni değiştirerek yemin eden Zana'nın 'partiden bağımsız hareket ettiğini' söyledi. HDP'nin yemin metnini TBMM açılışından önce 2 gün tartıştığı belirtiliyor. Zana'nın tutumunda ise değişiklik yok.

RADİKAL - Meclis’te Kürtçe konuştuktan sonra metni değiştirerek yemin eden HDP’li Leyla Zana’nın tavrında değişiklik yok. HDP Grup Başkanvekili Baluken, iki gün süren grup toplantısında yemin metniyle ilgili tartıştıklarını belirterek, “Türkiye’nin yakıcı gündeminin önüne geçecek bir tavrı doğru bulmuyoruz” dedi. HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın TBMM Genel Kurulu’nda önceki günkü yemin töreninde kürsüden önce Kürtçe konuşması ardından da yemin metnini değiştirerek ‘Türk’ yerine ‘Türkiye’ ifadesini kullanmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. 

TAVRINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Hürriyet gazetesinden Rıfat Başaran'ın haberine göre Zana, Meclis’teki eyleminin ardından sessizliğini korurken, HDP’li kadınların, Zana ile görüşmelerini sürdürdüğü belirtildi. Ancak Zana’nın ‘bir kez daha yemin etmeme’ tavrıyla ilgili bir değişiklik olup olmadığına ilişkin açıklama gelmedi. Zana’nın yakın çevresine, “Ben bu yüzden 10 yıl cezaevinde kaldım. Bu işin mücadelesini verdim. O kadar genç, çocuk sokaklarda ölürken, bu ölümlere duyarsız kalamazdım. Tepkimi böyle gösterdim” dediği aktarıldı. HDP’nin Meclis açılmadan iki gün süren basına kapalı grup toplantısında da yemin metnine yönelik bir eylemin tartışıldığı ortaya çıktı. Zana’nın ilk günkü toplantıya katıldığı belirtildi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Zana’nın HDP grubundan bağımsız hareket ettiğini belirtip şöyle konuştu: 

‘BAĞIMSIZ HAREKET ETTİ’

“Bu konunun büyütülmemesi gerekiyor. Bu metni okuyan HDP’li, içine sindirdiği için okumuyor. Ama biz tepkimizi ‘metin ile ilgili rahatsızlığımızı, dışarıda tartışarak gösterelim’ dedik. Milletvekillerimiz de zaten okuma şekliyle bir tavır gösterdi. Bu yakıcı gündemin önüne geçecek farklı bir gündem yaratmama adına bir tavır belirledik.” 

YÜKSEKDAĞ’A SORUŞTURMA

Bu arada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma başlattı. Yüksekdağ, Diyarbakır’da 12 gün sokağa çıkma yasağı süren Silvan ilçesinde yürütülen operasyon sırasında polislere hakaret etmekle ve farklı zamanlardaki konuşmalarda ‘terör örgütü propagandası’ yapmakla suçlanıyor.             

DOKUNULMAZLIK SÜRECEK

Zana’nın yemin etmemesi halinde Meclis’te yasama çalışmalarına katılamayacağını belirten TBMM yetkilileri, Genel Kurul’da konuşma yapamayacağını, oy kullanamayacağını, yasa teklifi veremeyeceğini, ancak özlük hakları ve dokunulmazlıktan yararlanacağını ifade ettiler.


  http://www.radikal.com.tr/147548814754883

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - gümüşisis

  Farzedin ki ben MV seçildim. Ve prensiplerim diyor ki görev tanımın belli- yemine ne gerek var-etmeyeceğim. Banla hak verecek pek çok insan olacaktır ve çok insan bu yemine zaten inanmıyor. Buraya kadar itiraz olmaz sanırım. Fakat bu inat beni sadece oturdugu yerde para alan-ve aksiyonu sıfır kişi yapar-zira kanun böyle. Zana tamam dikkati çekti- yemini yapsın ve ilk işi yemin metnini değiştirmek hatta kaldırtmak üzere teklif vermek olsun-ki bu çoktan yapılmalı idi. Ama hayır- ben böyle arzu ediyorum ile siyaset olmuyor-birine padişah derken diğeri de Hürrem kesildi başımıza.Herşeyi göze aldım demiş- madem öyle kararlıydın-hiç aday olma ve iş yapacak birine de mani olma. Geri kalanı adam yerine koymuyorsun anladıkta seçmenine ayıp ettin.

  ne dediği belli - genco940

  yemini doğru okuyanları da gördük, ha öyle, ha böyle ne anlarsan anla.

  ZANA NIN NEYE OYNADIĞI ANLAŞILAMADI.. - ARAGORA

  Barış ve kardeşlik mesajını kürtçe söyledi...Buraya kadar tamam..Ama neden partisinin disiplininden dışarı çıktı?Bu anlaşılamadı..Barışsa kardeşlikse ,ne farkederdi? Anayasaya sadık kalacağına yemin ettiğinde zaten hepsi içinde değil mi? Öte yandan; elindeki kimlik ve pasaportta ne yazıyor?yarın;yurt dışına o pasaportla çıkmayacak mısın ?24 sene önce olanları neden tekrar ettin?Bu sana ,kime ne kazandırdı? Partinin çalışmalarında bulunamayacaksın.Oy kullanamayacaksın..Bundan ne kazanmayı düşünüyorsun..HDP ye zarar vereceksin.Olmadı Zana ...