HDP'de adaylar belli oluyor

HDP'de adaylar belli oluyor
HDP'de adaylar belli oluyor
Seçimde 'birlik' çalışmalarını ikinci tur görüşmeleri ile sürdüren HDP'de bugüne kadar parti çizgisinde yer almamış ancak birlikte yürünebileceği düşünülen isimler üzerinde duruluyor. Önerilen adaylar ilk olarak 20 Şubat'ta düzenlenecek toplantıda görüşülecek.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – HDP ve seçimde birlik yapacağı parti ve kurumların 20 Şubat’ta bir toplantı ile ‘aday değerlendirmesi’ yapacakları öğrenildi. Birlik görüşmeleri yürüttüğü çevrelerden sadece kendi üyeleri arasından değil farklı çevrelerden de adaylar göstermelerini isteyen partiye, üniversite, medya ve meslek örgütlerinde bulunan isimler öneriliyor.

Daha önceki açıklamalarında ‘ittifak’ değil ama HDP dışındaki isimlerin de aday olduğu bir ‘birlik’ hedeflediklerini belirten Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın kast ettiği kesimler arasında Aleviler, sosyalist parti ve oluşumlar, kadın ve meslek örgütleri bulunuyordu. Kamuoyunda tanınan bağımsız isimlerin de aralarında yer alacağı belirtilen adaylar 20 Şubat’ta düzenlenecek bir ortak toplantıda ele alınacak.

ADAYLIK İÇİN ÖNERİLEN İSİMLER

Halen seçim birliktelikleri için ikinci tur görüşmeleri sürdüren partiye önerilen isimler arasında meslek örgütleri, sanat ve üniversite çevrelerinden isimlerin de yer aldığı belirtiliyor. Gebze Dilovası’ndaki kirlilik nedeniyle çevrede yaşayan annelerin sütünde ve bebeklerin dışkılarında ağır metaller bulunduğunu ortaya koyduğu için yargılanan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Özgür Müftüoğlu, İzmir Tabip Odası eski Başkanı Zeki Gül adaylıkları tartışılan isimler arasında yer alıyor. HDP’nin medyada da tanınmış isimlerle adaylık için görüşmeler yaptığı öğrenildi.

İMRALI HEYETİNİN HEPSİ ADAY

Partinin mevcut milletvekilleri içinden adaylığı devam edecek isimler de gündemde. Üç dönem kuralı bulunan HDP’nin yeniden aday olacak vekilleri arasında İmralı heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’in yanısıra şu an vekil olmayan Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık’ın da yer alacağı belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/128974712897476

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user606408

  Allahın izniyle yüzde 10 barajını hdp rhat geçer. Çünkü hdp de hırsızlar, sınavsız sülalesini memur yapanlar ve dini istismar edenler yok. Bu zamana kadar akp ye oy veren biri olarak sayın demirtaş önderliğindeki hdp nin çok başarılı olacağına inanıyorum. yolun açık olsun sayın demirtaş...

  kaşınan adam ve momentum'a atfen... - user964303

  Sizleri anlamak için ne içmeli acaba ya da ne yenilmeli!!!Arkadaşım HDP iktidar olacağım demedi zaten.Ben bu AKP ye çelme takacağım diyor.Matematiğiniz de mi yok!!!Hiç mi secim sonuçlarını analiz edemediniz bugüne kadar!HDP iyi bir seçim çalışmasıya en kötü ihtimalle 55 vekil çıkarırsa Akp nin sandalye saysısı 300 ün altına iner.Başkanlık hevesi kursağında kalır.Adamlar her istediğini yapabiliyorken buna buna engel olmak için HDP ye stratejik de olsa oy verilmesi veya gündemde tutulması niye bu kadar ağrınıza gidiyor.AKP yi canavarlaştıran CHP nin ilkesizliği değil de nedir.

  ÖNYARGILARINIZ... - user952247

  HDP gerçek anlamda ana muhalefet partisidir.parti kültürü ve şahsiyetlerine baktığınız zaman çıkar ve riyanın olmadığı görülecektir.bu nedenle haziran seçimlerinde türkiyeyi iyi analiz yapan değerli akademisyen ve dürüst insanlarla kafalardaki barajı aşacaktır..

  - momentum

  kaşınan adam, haklısın. O gözlemci yabancı aynı zamanda hepimizi Kuzguncuk'ta yaşıyor, bütün kadınlarımız mini etekli ve nüfusumuzun % 30'u ateist sanırdı. Türkiye'nin toplumsal şizofrenisinde medyanın büyük payı var. Olmayan bir dünya yaratıp buna kendini inandırdığı gibi insanların da bir bölümünü peşinden sürüklüyor. Hülya Avşar'ın Paris'teki nikah görüntüleri için "Dikkat! Bu görüntülerin yayın hakkı sadece Show TV'ye aittir" diye ardı ardına alt yazı geçen Show TV aslında bir yayın hakkını savunmuyordu. Sahiplenilecek bir yayın başarısının ne olduğunu, hangi hayatlar için buna değdiğini gözümüze sokuyordu sadece. Beynimizin ırzına böyle geçtiler. Hayat anlayışlarına uyan bir konu mankeni lazım onlara sadece, Hülya Avşar ya da HDP, fark etmiyor. Böylece, Fox TV dizilerindeki single anneler ile Kobani'de laikliği savunan PKK'nın aynı şizofrenik yanılgı olduğu görülürdü.

  %10 mu pehh :) - lm kimim

  Allahın izni ve bilinçlenmiş uyanmış yeni toplum sayesinde HDP %10 barajını aşacak...

  ana muhalefet. - kaşınan adam

  Türkiyeyi tanımayan bir yabancı, ismini yazmayacağım iki üç medya kuruluşunu birkaç gün takip etse Türkiye'de ana muhalefet partisi HDP sanır.Yapılacak seçimleri AKP ile HDP arasında geçeceğine hükmeder. Bu memlekettte birileri kamuoyuna aynen 2002 seçimlerinde AKP yi dayattıkları gibi bu seçimlerdede HDP ve Selahattin Demirtaşı dayatıyorlar.Çünkü ülkenin en zayıf halkası HDP...