HDP'de 'marjinal' tartışması: LGBTİ zaten hiç sorgusuz sualsiz kabul edilmedi ki

HDP'de 'marjinal' tartışması: LGBTİ zaten hiç sorgusuz sualsiz kabul edilmedi ki
HDP'de 'marjinal' tartışması: LGBTİ zaten hiç sorgusuz sualsiz kabul edilmedi ki
'HDP'nin Beyoğlu'ndaki marjinallerden kurtulması tartışması' PKK yöneticisi Cemil Bayık'ın açıklamalarının ardından Ertuğrul Kürkçü gibi isimlerin değerlendirmeleri ile sürüyor. Partili LGBTİ'li aktivist Mehmet Tarhan ise tartışmadaki bir 'kaza'ya dikkat çekiyor.
Haber: BARIŞ AVŞAR - avsar.naris@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - PKK yöneticisi Cemil Bayık’ın, Vatan gazetesi yazarı Ruşen Çakır’a geçen hafta içerisinde verdiği röportajın ardından en çok öne çıkan açıklama HDP’den bahisle, “ Türkiye ’nin en büyük muhalefet gücü haline gelebilir. Bazı marjinal yaklaşımlardan kendisini kurtarmalı. Mesela Beyoğlu’nda bir grup var... İsmini vermek istemiyorum. Herhalde anlaşılıyor” şeklindeki sözleriydi.

Açıklamanın ardından özellikle sosyal medyada sözü edilen grubun parti içinde yer alan LGBTİ hareketi olduğu öne sürüldü. Konu hakkında partinin kurucu genel başkanlarından Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de açıklamalar yaptı ve böyle bir ‘kurtulma’ çabası içerisinde olunmaması gerektiğini ifade etti. 

Ezgi Başaran yazdı. "Kandil'in bu hissiyatını aşırı bulsam da anlıyorum "


HDP’de yer alan LGBTİ'li aktivistlerden Mehmet Tarhan’a tartışmaya ilişkin düşüncelerini sorduk:

Böyle bir tartışmanın gündeme gelmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle meselenin ne olduğu sorgulanmalı. Çünkü LGBTİ hareketi açısından hiçbir zaman ‘sorgusuz sualsiz kabullenilme’ söz konusu olmadı. HDP çeşitli muhalif hareketlerin bir araya gelerek daha etkin bir muhalefet oluşturma çabası sonucu ortaya çıkmış bir partidir. Bu kadar farklı kesimlerin bulunduğu bir parti içinde de çeşitli konularda çatışma yaşanır. Biz de buna dahiliz. O tartışma sınıfsal da olur, etnik de olur…

HDP’nin bir ‘muhalefetler birliği’ olarak taktik anlamda bazı dönemlerde bunlardan bazılarını öne çıkarabileceği, örneğin IŞİD’le mücadele edilirken LGBTİ taleplerinin geri tutulabileceği gibi bir yaklaşım söz konusu olabilir mi?
LGBTİ hareketi doğal olarak büyük şehirlerde gelişmiştir ama 90’lardan bu yana da Kürt hareketi ile ilişkisi olmuştur. Ancak yine de zorluklarla karşılaşılması doğaldır. Kürt hareketi içinde kadın hareketi de güçlenirken dirençlerle karşılaştı. Ayrıca evet: Dönem dönem bazı siyasi birlikler öne çıkar. Ancak zaten LGBTİ’nin ilgilendiği tek mesele de LGBTİ talepleri değildir ki… Bizim gündemimizde de her zaman diğer kimliklerin ve bu kimlikler nedeniyle ezilenlerin talepleri oldu ve olmaya da devam edecek…

Peki böyle bir tartışma yürütülecekse sizce nasıl yapılmalı?

Bu tartışmalar parti içinde elbette yapılmalıdır ve partililer tarafından da takip edilmelidir. Ancak tartışmayı yürütürken bu son kazada olduğu gibi LGBT meselesi ile ilgili partinin resmi tutumunu ve açıklamalarını da yok saymamak gerekir. Kaza derken Cemil Bayık’ın açıklaması değil sonrasında Twitter’da yürütülen tartışmalar sırasında yazılıp çizilenleri kast ediyorum.