HDP'den "açlık grevi" açıklaması

HDP'den "açlık grevi" açıklaması
HDP'den "açlık grevi" açıklaması
HDP, Cizre'deki yaralıların tedavi edilmesi için İçişleri Bakanlığı'nda üç milletvekilinin başlattığı açlık greviyle ilgili bir açıklama yaptı: "TBMM grubumuzun birçok üyesinin açlık grevine katılım talebi olmuştur. Fakat diğer milletvekillerimizin katılım talebi yarına kadar sağlanması muhtemel gelişmeler çerçevesinde şu an için bekletilmektedir."

RADİKAL - HDP Meclis Grubu, Cizre için başlatılan  "açlık grevine" diğer milletvekillerinden de katılım talebi olduğunu, ancak yarına kadar sağlanması muhtemel gelişmeler çerçevesinde bu taleplerin bekletildiğini bildirdi.

HDP TBMM Grubu'ndan yapılan açıklamada, Cizre'de bir binaya yapılan bombardıman sonucunda bodrum katına sığınan 28 yaralıya tıbbi müdahale yapılmamasından kaynaklı 4 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği bildirildi.

Bunun üzerine alınan bir randevu ile 27 Ocak 2016 günü saat 10.30'da HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'den oluşan heyetin İçişleri Bakanlığı'na gittiğinin anlatıldığı açıklamada, ziyaretin amacınin tümüyle sivil yurttaşların yaşam hakkına saygı çerçevesinde diyalog yoluyla yaralıların hastaneye ulaştırılmasını sağlamak olduğu ifade edildi.

AÇLIK GREVİ YAPAN VEKİLLER MECLİS'E GELDİ

Yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamaması sebebiyle heyetin, yaralıların beklediği bodrumla ilgili duyarlılık oluşturmak ve yaralıların hastaneye ulaştırılması amacıyla o andan itibaren açlık grevine başlama kararı aldığının dile getirildiği açıklamada, şöyle denildi:

"Şu ana kadar geçen 36 saatlik süre içerisinde yürütülen çabalara rağmen sivil yaralı yurttaşların hastaneye ulaştırılması ile ilgili bir mesafe kat edilememiş ve bu zaman zarfında iki yurttaşımız daha yaşamını yitirmiştir. İçişleri Bakanlığı'nda bulunan açlık grevindeki heyetimiz, mevcut durumu TBMM Grubumuzla değerlendirmek üzere açlık grevi pozisyonunu da koruyarak TBMM'ye gelmişlerdir. Yapılan değerlendirmelerde TBMM Grubumuzun birçok üyesinin açlık grevine katılım talebi olmuştur. Fakat heyetimizin açlık grevine devam etme iradesi sabit kalmak üzere diğer milletvekillerimizin katılım talebi yarına kadar sağlanması muhtemel gelişmeler çerçevesinde şu an için bekletilmektedir. İçişleri Bakanlığı'nın sonuç alma çabalarını sürdüreceği hususunda vermiş olduğu taahhütlerin gerçekleşmesini ön yargıdan bağımsız olarak beklediğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Açıktır ki, Cizre'de bir binanın bodrum katında bekleyen sadece 22 sivil yaralı ve yaşamını yitiren 6 yurttaşımız değil, teslim alınmaya çalışılan Türkiye toplumunun vicdanıdır. Türkiye halkları özelde bu durum olmak üzere son aylardaki bu katliam anlayışı ile yaşamak zorunda değildir. Önümüzdeki saatlerde yaralılar ve cenazelerin alınması ile ilgili olumlu bir gelişmenin yaşanmaması durumunda mevcut heyetimize yeni milletvekillerinin katılımıyla açlık grevimizi genişleterek sürdüreceğimizi saygıdeğer kamuoyu ile paylaşıyor ve bu hususta tüm Türkiye halklarını duyarlı davranmaya davet ediyoruz." 

Osman Baydemir: Yaralılar hastaneye taşınana kadar açlık grevimiz devam edecek

HDP'liler ambulanslar için açlık grevine başladı