HDP'den adaylık için istifa ettiler

HDP'den adaylık için istifa ettiler
HDP'den adaylık için istifa ettiler
7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için aday adaylık başvurusunun 16 Şubat'ta başlayacağı HDP'de aday adayları belli olmaya başladı.

RADİKAL - Aday adaylık başvurusunun 16 Şubat’ta başlayacağı HDP’de aday adayları belli olmaya başladı. HDP’den aday olmak için istifa eden isimler arasında gerek akademisyenler ve kitle örgütü yöneticileri dikkat çekiyor.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar, Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) eski yöneticilerinden Kemal Bülbül ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey HDP’den aday adayı olduklarını açıklamışlardı. Bu isimlere yenileri eklendi.

İSTANBUL İKTİSAT'TAN KADIN ADAY

Evrensel'de yer alan habere göre, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Tunçcan Ongan HDP milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti. Nilgün Tunçcan Ongan
İşçi hareketi ve sendikal örgütlenme ile ilgili çalışmalarıyla tanınan Ongan, SEKA direnişi, TEKEL direnişi, Hava-İş grevi, metal ve Ülker grevleri gibi emek mücadelelerine akademik çevrelerden destek örgütlenmesi kampanyalarında yer aldı. 
Zeki Gül

Dr. Zeki Gül de, İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki görevinden, HDP’den aday adayı olmak için önceki gün istifa etti. 2004-2006 yılları arasında İzmir Tabip Odası Başkanlığı yapan Gül, 2008-2010 yılları arasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nde yer aldı. 1995 yılında açlık grevleri sürecinde görev alan hekimler adına kendisine TTB İnsan Hakları Onur Ödülü verildi.

RTÜK'TEN DE ADAY VAR


Beyza Üstün

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün ile İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Sezai Temelli ve RTÜK Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıldırım da HDP’den aday olmak için görevlerinden istifa ettiler. Ahmet Yıldırım

Prof. Dr. Beyza Üstün, Ekoloji Meclisi Üyesi ve Ekoloji mücadelesinde öne çıkan isimlerden birisi. Yurt içi ve yurt dışı dergilerde 20’yi aşkın bilimsel makalesi yayınlanan ve bilimsel araştırma nitelikli kitabı bulunan Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ise, 3 Kasım 2011’de TBMM Genel Kurulu tarafından RTÜK Üst Kurul Üyeliği'ne seçilmişti.
Halkların Demokratik Partisinde (HDP) 7 Haziran’da yapılacak seçimler için aday adaylık başvurusu 16 Şubat’ta başlayacak ve 2 Mart’ta sona erecek.