HDP'den, Baykal-Erdoğan görüşmesine tepki

HDP'den, Baykal-Erdoğan görüşmesine tepki
HDP'den, Baykal-Erdoğan görüşmesine tepki
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Baykal-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama yaptı. Baluken, "Belli ki AKP ve CHP koalisyonunun yolunun döşenmesi açısından bazı kilit taşları yerleştirilmek isteniyor" dedi.

RADİKAL-Eski CHP Genel Başkanı ve  Antalya Milletvekili Deniz Baykal , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın talebi üzerine Çankaya'daki Dışışileri Konutu'nda Erdoğan ile görüştü.  Görüşmeye ilişkin HDP'den ilk açıklama geldi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken yaptığı açıklamada "Belli ki AKP ve CHP koalisyonunun yolunun döşenmesi açısından bazı kilit taşları yerleştirilmek isteniyor. Burada Cumhurbaşkanı'nın pozisyonu tabi son derece tartışmalı. CHP yönetiminin böyle bir pozisyona düşmesi büyük bir talihsizlik olmuştur" dedi. 

'BAYKAL İNANDIRICI DEĞİL'

Baykal'ın açıklamalarının inandırıcı olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı gibi koalisyon çalışmalarıyla ilgili aktif rol alıyor. Açık şekilde anayasayı ihlal etmeye devam ediyor. Kendisinin koalisyon formülleriyle ilgili herhangi bir yetkisi yok.2,5 saate yakın yapılmış olan toplantının kendisi anayasaya aykırıdır. Baykal, bütün izlenimlerimi hemen gidip genel başkana aktaracağım demesi de söz konusu. Belli, yani Sayın Baykal daha önce CHP Genel Başkanlığı'nı yapmış da bir siyasetçi. Belli ki bir aracı pozisyonunda, gayri resmi boyutta ilk görüşmeyi yapmış bulunuyor. İlk görüşmeyi Cumhurbaşkanı ile yapmış olması çok büyük siyasi hata olarak değerlendiriyorum.

AK PARTİ İLE KOALİSYON

Biz AKP'nin Çözüm Süreci'ni rafa kaldıran, partimizi hedefleştiren, son dönemde de Türk siyasi tarihinde görülmemiş saldırılarla karşı karşıya bırakan anlayışıyla bu saatten sonra koalisyon içinde yer alamayız. Diğer formasyonlara da baktığımızda çok fazla mantıklı görünmüyor. MHP'nin dahil olduğu bir hükümette, çözüm süreci karşıtlığını göz önünde bulundurduğumuzda, HDP'nin pozisyonu ana muhalefet işlevi gören, bir pozisyon içinde olacağını tahmin ediyorum. Parti yetkili organlarımız da bu konuda önemli tartışmayı yürütüyorlar."

YALÇIN AKDOĞAN'IN PKK'YA SİLAH BIRAKTIRSINLAR SÖZÜ

Diyarbakır'daki 4 kişinin öldüğü olaylara ilişkin de konuşan Baluken şöyle dedi: "Dikkat ederseniz Yalçın Akdoğan ve Çözüm Süreci heyetinde bulunan Efkan Ala, ne zaman konuşmaya başlasa, hemen silahlarla ilgili toplumsal hafıza canlandırıyor. Hemen sonrasında da silahlarla provokasyon düzenlenmeye başlanıyor. Akdoğan'ın açıklamalarından sonra Diyarbakır'da kanlı bir gün yaşandı.

Aslında seçim öncesinde de bunun işaretlerini vermişlerdi. HDP'ye oy vermenin kaosa oy vermek olduğunu, demokrasi için tehlike doğuracağını, B ve C planının açık olduğunu söyleyenler, Ağrı’da Mersin'de Diyarbakır'da pervasız şekilde silahlar ve bombalar patlatmışlardı.

Dün de Diyarbakır'da silahları patlattılar. Bunların tamamının sorumluluğu AKP hükümetidir. Şüphelerin yoğunlaştığı kişiler de Yalçın akdoğan başta olmak üzere, heyetin üyelerinde ve Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nda olduğunu ifade etmek istiyorum.Resmi müzakerelere geçişle ilgili AKP'nin karar vermesi gereken süreçte, AKP HDP'yi tehdit eden bir pozisyona hızla savruldu. Ya resmi müzakerelere geçilip silahların devreden çıkarıldığı aşamaya gelecekti, yada AKP farklı yolları arayacaktı. Ortaya çıkıyor ki, resmi müzakerelerden kaçış çok bilinçli bir politika şeklinde ortaya konmuş."