HDP'den 'dananın kuyruğu'na tekzip!

HDP'den 'dananın kuyruğu'na tekzip!
HDP'den 'dananın kuyruğu'na tekzip!
Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın İstanbul kongresinde Ortadoğu'daki duruma ilişkin söylediği "dananın kuyruğu kopacak" sözleriyle ilgili çıkan haberlere HDP'den tekzip geldi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın İstanbul kongresinde Ortadoğu ’daki duruma ilişkin söylediği “dananın kuyruğu kopacak” sözleri medyada 'çözüm sürecine dair' olarak yansıtılınca HDP'den tekzip geldi.
Açıklamada şunlar kaydedildi: “Geldiğimiz noktada bu mücadelede artık dananın kuyruğunun kopacağı yerdir. Yüz yıl önce coğrafyamızda Ortadoğu'da bir kez daha bu şekilde dizayn süreçleri yaşanıyordu. Bir kez daha bizim kaderimizi, bize sormadan bize rağmen çizmişlerdi. Ama bugün buna fırsat vermeyeceğiz. Dananın kuyruğu kopacaksa bunun yüz yıl önceki gibi kuyruk değil dana bizde kalacak. Bizi Suriye'deki gibi paramparça etmek isteyecekler. Kürt Türk ile Arap’la aynı binada aynı şehirde yaşayamaz hale gelirse o zaman işte emperyalistlere ekmek çıkacak.”
Demirtaş’ın sözlerinin Ortadoğu’ya emperyalist müdahalelere izin verilmeyeceğine yönelik vurgu olduğu belirtilen açıklamada, “Demirtaş, 100 yıl önce emperyalistlerin Ortadoğu’yu tarumar ettiğine dikkat çekmiştir. Cümlede geçen “biz” ifadesi ezilen halkları, “onlar” ifadesi de emperyalist güçleri tanımlamaktadır. Dolayısıyla bu değerlendirmeler basında çarpıtıldığı gibi içeride yürüyen çözüm süreciyle bağlantılı olarak ifade edilmemiştir” denildi.

HDP'nin barajla imtihanı

İmralı'ya giden HDP heyeti ölümden döndü

HDP Adana Milletvekili Bozlak'ın vefatı