HDP'den Erdoğan'a rest: Seni başkan yaptırmayacağız

HDP'den Erdoğan'a rest: Seni başkan yaptırmayacağız
HDP'den Erdoğan'a rest: Seni başkan yaptırmayacağız
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında tek cümlelik bir konuşma yaptı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a rest çekti. Demirtaş "Sayın Recep Tayyip Erdoğan, HDP var oldukça, HDP'liler bu topraklarda nefes aldığı sürece sen başkan olamayacaksın!" diye seslendi.

RADİKAL - HDP'nin bugünkü parti grup toplantısı tarihe geçti. HDP’nin Karadeniz teşkilatından gelenleri selamlayan HDP Eş Başkanı Demirtaş, “Bu grup konuşması belki de tarihin en kısa grup toplantısı olacak” dedi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’a rest çekti.

AK Parti ile HDP'nin herhangi bir pazarlığının ve işbirliğinin olmadığını, olmayacağını belirten Demirtaş, "Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş, işbirliği asla olmadı, asla olmayacak" dedi.

AK Parti ile HDP'nin herhangi bir işbirliği içine girmediğini, girmeyeceğini belirten Demirtaş, "Bu kürsüye bir cümle söylemek için çıktım. Tarihimizin belki de en kısa toplantısını yapacağız. Halklarımıza verdiğimiz demokrasi barış ve özgürlük ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğimiz sözümüzü burada hatırlatmak, tekrarlamak istiyorum. Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş, işbirliği asla olmadı, asla olmayacak. Bugün grup toplantımızda konular çok fazla. Konuşacağımız çok şey var. Ama tek bir cümle ile ben bütün Türkiye'ye bütün bu sorunların çözümünün anahtarını hatırlatmak ve bunun sözünü vermek istiyorum" açıklamasında bulundu.

Tek cümlelik bir konuşma yapan Demirtaş, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan , HDP var oldukça, HDP’liler bu topraklarda nefes aldığı sürece sen başkan olamayacaksın!” diyerek kürsüden indi.

Demirtaş kürsüden inerken de “Recep Tayyip Erdoğan! Seni Başkan yaptırmayacağız, seni Başkan yaptırmayacağız, seni Başkan yaptırmayacağız!” diye cümlesini tekrarlarken, salondan uzun süre alkış aldı.
Kısa konuşmasının ardından Demirtaş, grup toplantısına partilerle sohbet ederek devam etti.

'DURUMU ACİL OLAN 60'TAN FAZLA MAHKUM VAR'

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, hasta tutuklularla ilgili, "Durumu acil olan 60'tan fazla mahkum var. İnşallah bu insanlar en kısa sürede tahliye olur" diye konuştu.

'GÜVENLİK DEĞİL DEMOKRASİ PAKETİ LAZIM'

Demirtaş çözüm süreciyle ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: Hükümetin pratik adımlarla güven vermesi lazım. Güvenlik paketleriyle değil, demokrasi paketleriyle herkese güven vermesi lazım. Güveni oluşturacak olan da HDP değil, bizden kimse adım beklemesin. Biz sürecin hatrına AKP'nin yanlışlarını görmezden gelemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşim ne Kürt sorunu ya...

İşte Erdoğan'ın bahsettiği 'Meksika modeli' bakanlık sistemi

 


  http://www.radikal.com.tr/1315347131534711

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Birde böyle bakın - oselimg

  Siyasi parti liderlerinin içinde Kılıçdaroğlu ve Demirtaş iyi Türkçe konuşuyor. Ama Türkçe'yi hem güzel hem de etkili konuşan Demirtaş. Anadilleri yıllarca yasaklanmış bir Kürt gencinin, kendini en milliyetçi ve muhafazakar sanan Türklerden daha etkili ve doğru konuşuyor olması ne kadar ironik degilmi? Her yerde aynı şey aslında. Inglizceyi en iyi kullanan yazarlar da çoğunlukla aşağılanan Irlandalılar'dan çıkmıştır.

  Konuştuklarının arkasında olduğun sürece.. - sblgngr

  Oyumu sana vereceğim, oyumu sana vereceğim, oyumu sana vereceğim.

  Kirli işbirlikçilik hayalleri kuranlara - Gılgameş

  HDP'nin sizin alıştığınız düzen partilerinden olmadığını ne zaman anlayacaksınız? HDP Türkiye'de gerçek anlamda halka dayanan tek güçtür. Gücünü halktan almaktadır. Davası haklıdır. Umarım bu açıklama sizin işbirlikçi hayallerinizin sonu olur. Uyanın artık. Türkiye çok değişti.

  Daha ne söylesin - serdaresen

  Hala Demirtaş ve HDP'ye mesafeli duran solculara,demokratlara sormak istiyorum daha ne söylemesi gerekiyor Demitaşın? KP'yi durudurabilece tek gücün HDP olduğu çok açık olduğu halde HDPye kuşkulu bakanlar daha ne beklyorlar?

  inanak mıı?? - user423534

  İnanmıyorum maalesef. Güzel kelimeler, fikirler sunuyor HDP ama boş yere iki gün sonra AKPyle anlaşırsınız diye endişe etmiyoruz maalesef. Kirli pazarlık içinde değilseniz bile meclise girince olacaksınız. Ülke için iki ucu b.klu değnek gibi.. HDP'nin kürt milliyetçi bir sol parti olduğunu düşünürsek durum budur. Başka dengeler, çıkarlardan arınmış saf bir parti değilsiniz. Keşke tüm solu birleştiren, herkesin hak ve özgürlüklerine saygılı bir parti olduklarına inanabilseydik. Kime özgürlük??

  seni başkan yaptırmayacağız diyor. - user519199

  Selahattin Demirtaş başkanlık sistemine karşıyız demiyor ki. Klasik bir muhalif söylemle Recep Tayyip Erdoğan' ı başkan yaptırmayacağız diyor. Adam çok net konuştu daha ne desin diyenler; sıkıyorsa çıkıp biz başkanlık sistemine karşıyız, parlamenter sistemin devam etmesi için çalışacağımıza dair tüm Türkiye halklarına söz veriyoruz desin. Madem kirli bir pazarlıkla suçlanıyorsunuz ve net konuşarak bu iftirayı çürütmek istiyorsunuz, o zaman böyle yuvarlak siyasetçi ağzı yapmayacak, başka hiçbir tarafa çekilemeyecek kadar net üslup kullanacaksınız. Ancak Selahattin Demirtaş böyle bir söylemde bulunamaz. Nitekim kendi tabanı da beraberinde getirdiği özerklikten dolayı başkanlık sistemini parlamenter sisteme yeğliyor. Sadece başkan olarak Erdoğan'ı istemiyor. Dolayısıyla Demirtaş'ın yaptığı yine sadece Kürt tabanına hitap etmekten ibaret kalıyor. Batıdaki solcular, sosyal demokratlar parlamenter sistemden yana Sayın Demirtaş'a hatırlatmak gerek. Bu söylemlerle üzgünüm ama batıdan oy alamazsınız. İnsanlara çıkın ve net bir söz verin. Parlamenter sistem içinde hep birlikte mücadele edelim deyin. O zaman artık samimiyetini yitirmiş CHP'den soğumuş herkes, size oy verecektir. Ama önce biraz samimiyet içeren dürüst, net açıklamalar lütfen...

  Demirtaş anlaşmanın ipucunu verdi. - user914580

  Demirtaş'ın konuşması AKP ile HDP'nin Erdoğan başkanlığında anlaştığını ifade ediyor... Peki Erdoğan'ın başkanlığına karşılık HDP'ye ne teklif edildi?