HDP'den Erdoğan'a rest: Seni başkan yaptırmayacağız

HDP'den Erdoğan'a rest: Seni başkan yaptırmayacağız
HDP'den Erdoğan'a rest: Seni başkan yaptırmayacağız
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında tek cümlelik bir konuşma yaptı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a rest çekti. Demirtaş "Sayın Recep Tayyip Erdoğan, HDP var oldukça, HDP'liler bu topraklarda nefes aldığı sürece sen başkan olamayacaksın!" diye seslendi.

RADİKAL - HDP'nin bugünkü parti grup toplantısı tarihe geçti. HDP’nin Karadeniz teşkilatından gelenleri selamlayan HDP Eş Başkanı Demirtaş, “Bu grup konuşması belki de tarihin en kısa grup toplantısı olacak” dedi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’a rest çekti.

AK Parti ile HDP'nin herhangi bir pazarlığının ve işbirliğinin olmadığını, olmayacağını belirten Demirtaş, "Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş, işbirliği asla olmadı, asla olmayacak" dedi.

AK Parti ile HDP'nin herhangi bir işbirliği içine girmediğini, girmeyeceğini belirten Demirtaş, "Bu kürsüye bir cümle söylemek için çıktım. Tarihimizin belki de en kısa toplantısını yapacağız. Halklarımıza verdiğimiz demokrasi barış ve özgürlük ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğimiz sözümüzü burada hatırlatmak, tekrarlamak istiyorum. Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. AKP ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş, işbirliği asla olmadı, asla olmayacak. Bugün grup toplantımızda konular çok fazla. Konuşacağımız çok şey var. Ama tek bir cümle ile ben bütün Türkiye'ye bütün bu sorunların çözümünün anahtarını hatırlatmak ve bunun sözünü vermek istiyorum" açıklamasında bulundu.

Tek cümlelik bir konuşma yapan Demirtaş, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan , HDP var oldukça, HDP’liler bu topraklarda nefes aldığı sürece sen başkan olamayacaksın!” diyerek kürsüden indi.

Demirtaş kürsüden inerken de “Recep Tayyip Erdoğan! Seni Başkan yaptırmayacağız, seni Başkan yaptırmayacağız, seni Başkan yaptırmayacağız!” diye cümlesini tekrarlarken, salondan uzun süre alkış aldı.
Kısa konuşmasının ardından Demirtaş, grup toplantısına partilerle sohbet ederek devam etti.

'DURUMU ACİL OLAN 60'TAN FAZLA MAHKUM VAR'

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, hasta tutuklularla ilgili, "Durumu acil olan 60'tan fazla mahkum var. İnşallah bu insanlar en kısa sürede tahliye olur" diye konuştu.

'GÜVENLİK DEĞİL DEMOKRASİ PAKETİ LAZIM'

Demirtaş çözüm süreciyle ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: Hükümetin pratik adımlarla güven vermesi lazım. Güvenlik paketleriyle değil, demokrasi paketleriyle herkese güven vermesi lazım. Güveni oluşturacak olan da HDP değil, bizden kimse adım beklemesin. Biz sürecin hatrına AKP'nin yanlışlarını görmezden gelemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşim ne Kürt sorunu ya...

İşte Erdoğan'ın bahsettiği 'Meksika modeli' bakanlık sistemi