HDP'den ilk 4 madde açıklaması: Cumhuriyetin dili değişsin demiyoruz

HDP'den ilk 4 madde açıklaması: Cumhuriyetin dili değişsin demiyoruz
HDP'den ilk 4 madde açıklaması: Cumhuriyetin dili değişsin demiyoruz
HDP Eşbaşkanı Demirtaş, "İlk 4 madde tartışmaya açılsın derken cumhuriyetin şekli, başkenti, dili değişsin demiyoruz" dedi.

RADİKAL-MYK toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili konuştu. Yeni anayasa çalışmalarının şeffaf olması gerektiğine vurgu yapan Demirtaş şunları söyledi: "Bütün maddeler tartışmaya açık olmalı. İlk 4 madde tartışmaya açılsın derken biz cumhuriyetin şekli değişsin, başkenti değişsin. Dili değişsin demiyoruz. Fakat kutsal metin gibi yaklaşılmasını kabul etmiyoruz. Haşa Kuran-ı Kerim hükmünde bir metin ile karşı karşıyaymış gibi bir durumu doğru görmüyoruz. Değişmesin dediğiniz maddeler darbeci Kenan Evren ve cuntası tarafından yapılmış. Allah'ın kitabına bu kadar saygınız yok. Darbecinin kitabına 4 elle sarılmışlar. Şu madde, bu madde tartışılmaz. Bizce ülkenin birliği tartışılmayabilir. Sınırları, cumhuriyeti, başkenti tartışmayalım. Fakat ilk 4 madde kutsaldır diye kimse bize gelmesin. Biz illa tartışıp değiştirelim de demiyoruz. Bir kutsal metin muamelesi yapılırsa biz oradan özgürlükçü, sivil anayasa çıkmayacağını düşünürüz."

DHA


  http://www.radikal.com.tr/150339415033941

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SANA NASIL İNANALIM ARTIK? - ARAGORA

  Apo bile telaffuz etmezken ,siz ''özerklik '' istemediniz mi ?Önceleri ''demokraatik özerklik''ti..Sonra evrildi 'özerklik '' olmadı mı ?Ankara'nın dili değişmesin derken,kelime oyunu yaptığını anlamadık mı ?