HDP'den ilk bürokrat aday!

HDP'den ilk bürokrat aday!
HDP'den ilk bürokrat aday!
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi'nde uzman olarak çalışan Yusuf Yetim'in HDP'den milletvekili adayı olmak için görevinden istifa ettiği öğrenildi.

RADİKAL - Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nde uzman olarak görev yapan Yusuf Yetim, milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti. Yusuf Yetim, parti olarak da HDP’yi seçti ve “Yerel bir parti olmaktan çıkıp tüm Türkiye ’ye seslenen bir parti olduğu” gerekçesiyle HDP’yi tercih ettiğini vurguladı. Yetim, memleketi Şanlıurfa’dan aday olmak istediğini de açıkladı.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Refahyol iktidarı döneminde Devlet Bakanı Nevzat Ercan’ın danışmanlığını da yapan Yusuf Yetim, 2002 ve 2011 genel seçimlerinde AKP ’den adaylık başvurusunda bulunmuştu. Son yerel seçimlerde yine AKP’den aday olmak için istifa eden ancak aday gösterilmeyince bağımsız aday olan Yusuf Yetim, bu kez tercihini HDP’den yana kullandı.

Yetim, ”HDP’yi tercih ettim çünkü AKP’nin otoriter tutumu bir kabus gibi ülke üzerine çöküyor. Halkların Demokratik Partisi’ni bir başka tercih nedenim, Parti’nin bölge partisi profilinden ülke partisi vizyonuna kanatlanma çabasını büyük bir heyecanla karşılamış olmam ve 25 yıllık bürokrasi tecrübemi Şanlıurfa halkı için seferber etmek istememdir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/129759212975921

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vekil aşkı - ydeniz

  HDP'den aday olacakların belirli bir çizgide belirli bir görüşe sahip olması gerekir. adayın amacı HDPnin barışçı ve beraberlik siyaseti ile örtüşmelidir. hdp yi seçmesinin özel bir amacı olmalıdır. ama sayın yetim'e baktığımda asıl amacının millet vekili olmak olduğunu HDP'yi de köprü olarak kullanmaya çalıştığını görmekteyim. 2002 den 2014 e kadar 3 defa aday olduğun akp'nin otoriter tutumunu fark edemedin de bu güne kadar aday gösterilmedikten sonra mı fark ettin. ha siyaset çıkar ilişkisidir eğer partinin oy oranını değiştirecek bir gücü var ise urfada aday olsun onun dışında bu amaçlarla aday olanları HDP de görmek istemediğimi belirtmek isterim.