HDP'den MHP'ye Dilek Öcalan tepkisi

HDP'den MHP'ye Dilek Öcalan tepkisi
HDP'den MHP'ye Dilek Öcalan tepkisi
MHP'nin Dilek Öcalan'ın Meclis Başkanlık Divanı'nda oturmasına itiraz ettiğine dair haberlere HDP'li İdris Baluken'den tepki geldi. Baluken, kendilerine henüz böyle bir itirazın ulaşmadığını ama MHP'nin itiraz ettiğinin söylendiğini belirterek, "Cevap vermeye değer bir konu değil. Orada kimin oturacağını, halkımız belirler. MHP'nin belirleme hakkı da haddi de yoktur" diye konuştu.

ANKARA - HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, oy oranlarının, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim sonuçlarını ilan ettiği saate kadar geçerli veriler olduğunu, Meclis'teki bütün dağılım ve görevlendirmelerin, partilerin sandalye sayısı üzerinden yapılması gerektiğini belirtti. 

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baluken, MHP 'nin, Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumuna dair itirazlarına ilişkin kendilerine resmi bir bilgi iletilmediğini ifade etti.

Meclis İçtüzüğü'nün bu konuda son derece net olduğunu vurgulayan Baluken, parti gruplarının Meclis aritmetiği içindeki oranlarına bakılarak dağılımın yapılabileceğini kaydetti.

Oy oranlarının, YSK'nın seçim sonuçlarını ilan ettiği saate kadar geçerli veriler olduğunu, sonraki bütün dağılım ve görevlendirmelerin, partilerin sandalye sayısı üzerinden yapılacağını ve aynı sandalye sayısına sahip siyasi partilere eşit oranda üyelik hakkı düştüğünü belirten Baluken, "Bu nedenle yapmış oldukları itiraz, son derece yersiz ve geçersizdir. Sanırım MHP'nin siyasi tutumuyla ilişkili bir durumla karşı karşıyayız. Bu tavır sosyal medyada da alay konusu oluyor" dedi.

Bir gazetecinin "MHP'nin, Dilek Öcalan'ın Başkanlık Divanı'nda oturmaması için itirazda bulunduğu iddiaları var" yönündeki sorusu üzerine Baluken, "Cevap vermeye değer bir konu değil. Orada kimin oturacağını, halkımız belirler. MHP'nin belirleme hakkı da haddi de yoktur" diye konuştu. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/139065113906511

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SU AKTI CATLAGINI BULDU!.. - Kara Ismail

  MHP, Dilek Öcalan'ın Meclis Başkanlık Divanı'nda oturmasına itiraz etmis!.. Niye? Cunku Dilek Ocalan, Abdullah Ocalan'in yegeni.. MHP tanisin tanimasin nerdeyse tum Ocalan soyadini tasiyanlara karsi cikacak.. Peki bu tutum nasil adlandirilir sizce? Mesela Kurt olan herkese karsi cikmak, Turk olan herkesten, Turk oldugu icin hoslanmamak.. Arap olanlardan, ya da Musluman olanlardan nefret edenlere siyasal literaturde ne denir? Hani halkin iradesi her seyin ustundeydi!.. Hani, "Egemenlik kayitsiz sartsiz halkidi!.." Hani demokrasi icin, demokratik hak talepleri icin en mesru yol siyasetti!.. Iste bu yuzden, Kurtlerin mucadele dunyasinda, algisinda "daglar" mesru mudaafa secenegi, yontemi oldu!.. Yani TC devletinin, MHP gibi irkci, otekilestirici tutum ve politikalar var etti PKK'yi.. Kurt halkinin tum demokratik hak arama kanallari kapatildi!. Tek cikis yolu kalmisti, su gibi o akti catlagini buldu!..