HDP'den PKK hamlesi!

HDP'den PKK hamlesi!
HDP'den PKK hamlesi!
HDP yöneticileri, PKK'yle temas kurarak örgütün ateşkes ilan etmesini; olmazsa "meşru savunma çizgisine çekilmesi" önerisini gündeme aldı. HDP'den bir heyetin PKK ile temaslarda bulunması bekleniyor.

RADİKAL - HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başkanlığında yapılan parti grubu ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarında, milletvekilleri ve MYK üyeleri Türkiye ’de yaklaşık iki aydır yaşanan çatışmalı süreci değerlendirdi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre özellikle bölge milletvekilleri devam eden çatışmaların şiddetlendiğini bu sürecin çok tehlikeli boyutlara ulaşabileceği değerlendirmesini yaptı. Bazı milletvekilleri, silahların susması için Ankara ’da 80 milletvekilinin katılımıyla ortak bir eylem yapılması önerisinde bulundu. Bazı bölge milletvekilleri, özellikle 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bölgede Abdullah Öcalan’dan bir çağrı yapılmasına yönelik çok büyük bir beklenti olduğu, bu tarihte beklenilen çağrının yapılmaması üzerine bölgede umutların azaldığı değerlendirmesini yaptı.

Edinilen bilgeye göre milletvekilleri, hükümetin çatışma ortamında ne yapmak istediğinin belli olmadığı için bu sürece 'dur' denilebilmek için HDP’nin bugüne kadar yaptığı çağrının çok daha güçlü bir şekilde yapılması gerektiğini ifade etti. Yaşanan çatışma ortamının HDP’ye sivil alanda demokratik siyaset yapma alanı bırakmadığı, HDP’ye oy veren 6 milyon seçmenin partiden “barış beklentisi” içinde olduğu ve bu kapsamda HDP’nin barış iradesinin doğrudan PKK ’ya aktarılması gerektiği dile getirildi.

DOĞRUDAN ÇAĞRI

Milletvekilleri ve MYK üyeleri bu kapsamda HDP’nin doğrudan PKK ile temas kurarak partinin bu yöndeki taleplerinin iletilmesini istedi. Milletvekilleri ve MYK üyelerinin görüşmeleri doğrultusunda HDP’nin bir heyet aracılığıyla PKK yönetimiyle doğrudan temas kurması bekleniyor. Heyetin partinin söz konusu iradesi ve eğilimini doğrudan PKK yönetimine aktararak, PKK’dan tek taraflı ateşkes ilan etmesini ya da örgütün saldırılarına son vererek, savunma çizgisine çekilmesini istemesi değerlendiriliyor. (Cumhuriyet)


  http://www.radikal.com.tr/142786714278674

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aktroller - drhil

  Aşağıdaki yorumları okuyunca anlaşılıyor ki aktroller seçim ziyaretlerine erken başladılar . Yahu siz, bu kandan kimin sorumlu olduğunu bu millet bilmiyor mu sanıyorsunuz.? Gerçekten o yetersiz zekanızla bizi aptal yerine koyabileceğinize mi inanıyorsunuz,?

  Seçim yatırımı. - user1123731

  Hadi bakalım seçim yaklaştı. Cici çocuk moduna hızla dön bakalım. Yakında PKK ya savaş ilan ederlerse şaşırmayın. Seçimden sonra gerçek yüzleri ortaya çıkıyor.

  BUNU PKK KABUL EDERSE....... - ARAGORA

  1) HDP çok büyür.. 2)HDP ,PKK nın dizginlerini elinde tuttuğunu bütün dünyaya gösterir..3)ki bu PKK nın hiç işine gelmez.. 4)Çünkü PKK başka güçlerin elindedir artık..4)onun için bu iş olmaz...5)Boşuna heveslenme HDP.. 6)Sen artık bizimla değisın...

  BARİ SİZ BİR ŞEYLER YAPIN - m.rozbilen

  Hadi Allah rızası için bu kanın durmasına ve kardeşin kardeşi boğazlamasına mani olacak her ne adım varsa atın. Erdoğan'a kalırsa memleket ateşe verilecek. Bari siz en azından bir ateşkes sağlanması için gayret gösterin. Yuvalara ateş düştükçe yıkılıyoruz. Bizi birbirimize kırdıranlar dökülen kanda boğulacaklar. Artık bu savaş durumundan da öte, bir zor ve zorbalık ortamına sürükleniyor. Acıma merhamet yok olmuş. Kim kimi nerede nasıl haklarsa'ya varmış. Olan iki derede bir derede kalmış masum halk'a oluyor. Yine de tek dileğim kalıcı bir barış ve ne asker-polis, ne sivil halk, ne kamu görevlisi ne de gerilla ölsün.