HDP'den Rusya uyarısı

HDP'den Rusya uyarısı
HDP'den Rusya uyarısı
HDP Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili TBMM'de Genel Görüşme talebinde bulundu: Rusya ile sorun yaşamak Türkiye'ye zarar verir.

RADİKAL - HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Hatay sınırında SU-24 tipi Rus uçağının, Türkiye hava sahasının ihlal edildiği gerekçesiyle, Türk savaş uçakları tarafından düşürülmesine dair TBMM'de Genel Görüşme talebinde bulundu. Baluken, Meclis'e sunduğu görüşme talebinde "Rusya ile doğalgaz, turizm başta olmak üzere birçok alan üzerinden gelişen devasa ekonomik kapasitenin hasar görmemesi kaçınılmazdır. Rusya uçağının düşürüldüğü gün borsanın büyük zarar görmesi ve doların ani yükselişi ekonomide alarmların çalmasına neden olmuştur. Bölgesel barış konusunda başat öznelerden biri olan, Çin ve İran'la koordineli hareket eden Rusya'yla bu tarz sorunlar yaşamak, Türkiye'ye her açıdan zarar getirecek bir duruma tekabül etmektedir" dedi.

'RUSYA İLE YAŞANAN UÇAK KRİZİ TÜRKİYE HALKLARINA FATURA EDİLİYOR'

HDP Grup Başkanvekili Baluken, TBMM Başkanlığı'na Türkiye ve Rusya arasında uçak düşürülmesi olayıyla başlayan gelişmelere ilişkin Anayasa'nın 98 ve İçtüzüğün 101, 102, 103'üncü maddeleri uyarınca HDP grubu adına, genel görüşme açılmasını teklif etti. Baluken, genel görüşme talebinin gerekçesinde "AKP'nin özellikle 2010 sonrası yürürlüğe koyduğu dış politika, her bir uluslar arası gelişmede boşa düşmüş ve iflasın eşiğine gelmiştir. Sıfır problem amacı sıfır komşu olgusuna dönmüştür. Devletler düzleminde yaşanan mutakabiliyet sorunu, AKP tarafından çeşitli yapılarla ilişkiler kurulmaya çalışılarak giderilmek istense de bu politikanın sonucu ülkemize ağır faturalar getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Geldiğimiz dönem itibariyle İran, Suriye, Irak ile yaşanan sorunlara ek olarak Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi, AKP'nin yanlış dış politikasının kendi boyunu aşarak Türkiye halklarına fatura edilmesi şeklinde vuku bulmaktadır. Uzunca bir süredir AKP dış politikasının iflas yaşadığı göz önünde bulundurulursa, AKP'nin ortaya koyduğu pratik Türkiye halklarının geleceğine dair büyük kuşkuları ve sorunları ayyuka çıkarmaktadır" ifadelerini kullandı.

'UÇAĞIN DÜŞÜRÜLMESİ TARİHE NOT DÜŞÜLECEK BİR KRİZİN KAPISINI ARALADI'

SU-24 tipi uçağın düşürülmesinin Türkiye için tarihe not düşülecek bir krizin kapısını araladığını savunan Baluken, "24.11.2015 tarihinde SU 24 tipi Rus uçağı Türkiye hava sahasını ihlal ettiği ve on defa uyarılmasına rağmen bu ihlali bitirmediği iddiasıyla TSK'ya ait jetler tarafından düşürüldü. Uçağın düşürülmesi ve sonrasındaki gelişmeler Türkiye için tarihe not düşülecek bir krizin kapısını araladı. Rus uçağı düşürüldükten sonra ilgili siyasi ve askeri yetkililer ardı ardına açıklamalar gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı, Başbakan, TSK, Rusya, ABD, NATO, AB ve Suriye yaptıkları açıklamalarla Türkiye hava sahasının ihlal edilip edilmediğine dair birbirini tutmayan bilgiler kamuoyuna yansıttı. Uçağı TSK jetleri tarafından düşürülen Rusya uçaklarının Türkiye hava sahasını ihlal etmediğine dair elindeki uydu görüntülerini medya yoluyla tüm dünya kamuoyu ile paylaşırken NATO ise 'Sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi durumunu yakından takip ediyoruz' açıklaması yaptı" dedi.

'IŞİD BİR DİZİ ÜLKENİN ORDUSU TARAFINDAN KORUNUYOR'

Baluken, "Türkiye ise siyasi yetkililer aracılığıyla Rus uçağının on defa uyarıldığı, uyarılara riayet etmeyince müdahale edildiği, açıklamasını yaptı. Bunun yanı sıra Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamalarındaki ayrıntılar Rus uçağının düşürülmesi olayının uluslar arası ilişkiler açısından farklı boyutlara taşınacağını göstermektedir. Putin 'Bu olay terörle mücadelenin ötesine geçmektedir. Bugün olanlar, teröristlerin suç ortaklarının bizi arkamızdan bıçaklamasıydı. Bugün yaşananları başka bir biçimde tanımlayamıyorum. IŞİD bir dizi ülkenin ordusu tarafından da korunuyor. Bu da, (IŞİD'lilerin) insanları en acımasız yöntemlerle nasıl öldürebildiklerini ve Avrupa'nın kalbinde nasıl terör saldırıları düzenleyebildiklerini açıklıyor' açıklamaları ile söz konusu olayın farklı mecralarda tartışılacağını işaretini vermiştir" açıklamasında bulundu.

'RUSYA'YLA BU TARZ SORUNLAR YAŞAMAK HER AÇIDAN ZARAR GETİRECEK DURUMA TEKABÜL ETMEKTEDİR'

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in konuya ilişkin olarak Meclis'e sunduğu genel görüşme talebi şöyle: "Ticari, siyasi ve diplomatik açılardan ciddi ilişkilerin bulunduğu Rusya ile yaşanan bu krizin özü, AKP'nin dış politikadaki yanlışlarıdır. Avrupa Birliği müzakerelerini donma noktasına getiren, ABD ile Suriye'de ciddi çelişkileri devam eden, Ortadoğu'da müttefik ağı zayıflayan ve en son da Rusya ile krizin eşiğine gelen AKP, ülkemizde ve bölgemizde bulunan tüm halkları zarar görmesi muhtemel bir konuma getirmiştir. Türkiye'nin Suriye politikasını mezhepçi bir hat üzerinden oluşturduğu ve Kürtlerin kazanım elde etmemesini istediği için de IŞİD, El Nusra ve Ahrar u Şam gibi çetelere destek verdiği tüm dünya kamuoyunun gündemindedir. AKP'nin mezhepçi ve Kürt karşıtı politikası kapsamında çetelere destek vermesi, başta Kürtler, Türkmenler olmak üzere Suriye'deki tüm halkların zarar görmesine yol açmaktadır. Rusya ile doğalgaz, turizm başta olmak üzere birçok alan üzerinden gelişen devasa ekonomik kapasitenin hasar görmemesi kaçınılmazdır. Rusya uçağının düşürüldüğü gün borsanın büyük zarar görmesi ve doların ani yükselişi ekonomide alarmların çalmasına neden olmuştur. Bölgesel barış konusunda başat öznelerden biri olan, Çin ve İran'la koordineli hareket eden Rusya'yla bu tarz sorunlar yaşamak, Türkiye'ye her açıdan zarar getirecek bir duruma tekabül etmektedir. HDP olarak AKP'nin gittikçe artan oranda tüm Türkiye ve Ortadoğu halklarına kabaran şekilde fatura edilen dış politikasından vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yine gruplar ve gayri meşru yapıların değil, Ortadoğu halklarının ve Türkiye halklarının yararını önceleyen bir dış politikanın acilen devreye konması gerektiğini ifade ediyoruz. AKP'nin Suriye'de Kürt halkı başta olmak üzere oradaki tüm halkların iradesini esas alması gerektiğini ve politikasını da buna göre kurması gerektiğini düşünüyoruz. Demokratik Cumhuriyeti inşa etmiş bir Türkiye'nin bölgesel barışın tesisinde muazzam bir işlev göreceği gerçekliği nettir. Rusya ile hızla gelişen krizin sadece AKP'yi değil, tüm Türkiye halklarını ve bölge halklarını ilgilendirdiği gerçekliğinden hareketle, TBMM'nin bilgilendirilmesi ve en doğru dış politikanın bulunması amacıyla Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 101, 102, 103'üncü maddeleri uyarınca HDP grubu adına, genel görüşme açılmasını talep ediyoruz." (ANKARA/DHA)