HDP'den Taner Yıldız'a 'oy veren polislerin eline kan bulaştı' yanıtı

HDP'den Taner Yıldız'a 'oy veren polislerin eline kan bulaştı' yanıtı
HDP'den Taner Yıldız'a 'oy veren polislerin eline kan bulaştı' yanıtı
HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, HDP'ye oy verenlere hakaret etmenin, onları savaşla birlikte anmanın AKP tarafından "politika haline getirildiğini" belirterek, "HDP'ye oy veren 6 milyon insana hakaret etmek, küfür etmek, onları savaşla birlikte kimsenin haddi de, hakkı da değil" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın "HDP’ye sırf paralel yapı nedeniyle oy veren emniyet ve yargı mensuplarının eline kan bulaşmıştır" sözlerine HDP'den sert tepki geldi. HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan', Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'ya yaptığı açıklamada, HDP'ye karşı MHP 'nin başlattığı karalama politikasına, bugünlerde AKP 'nin de ortak olmaya çalıştığına dikkat çekerek, "6 milyon insan HDP'ye inanarak, güvenerek oy verdiler. 6 milyon insan hakkında böyle sözler söyleyenlerin utanmaları lazım" dedi.

"HDP'ye oy veren 6 milyon insana hakaret etmek, küfür etmek, onları savaşla birlikte kimsenin haddi de, hakkı da değil" diyen Buldan şöyle konuştu:

"KENDİ BAŞLATTIKLARI SAVAŞTAN, KENDİLERİNİ KURTARMAYA ÇALIŞIYORLAR"
"MHP'nin başlattığı, HDP'ye ilişkin karalama politikasına AKP de ortak olmaya çalışıyor. Bu, kendi başlattıkları savaşın içinde bir kendilerini kurtarma operasyonu. Yaşanan ölümlerden birebir devletin ve hukümetin sorumlu olduğunu ifade etmek istiyorum."

BALÜKEN: "KENDİ CENAZE LEVAZIMATÇISI GÖRÜNÜMÜNDE OLAN BİRİNİN...."
Enerji Bakanı Yıldız'ın sözlerine bir tepki de HDP'nin diğer Grup Başkanvekili İdris Balüken'den geldi. Soma'da 301, Ermenek'te 18 işçinin madende hayatını kaybettiğini hatırlatan Baluken, "cenaze levazımatçısı görüntüsünde olan birinin HDP'ye oy verenlere eli kanlı demesi anlaşılabilecek birşey değildir" dedi.
Baluken, yaptığı açıklamada, Yıldız'ın geçen dönemde hakkında en çok gensoru verilen bakan olduğuna da dikkat çekerek, "Kendisi, hakkında en çok gensoru verilen, en başarısız pratiğe sahip olan bir bakan hüviyetindedir. Soma'da, Ermenek'te, diğer madenlerde yüzlerce madencinin kendi ihmalleri neticesinde katledildiğini tüm Türkiye farkında" dedi.

Taner Yıldız: Polislerin HDP'ye oy vermesi demokrasi değildir

"AKP'NİN DEMOKRASİ ANLAYIŞI HIRSIZLIĞA OY VERİLMESİDİR"
Balüken şöyle konuştu: "AKP'nin demokrasi anlayışı, hırsızlığa oy verilmesidir. HDP'ye oy verilen her oyun toplumsal barış, daha fazla demokrasi talebine yönelik olduğu da malumdur." 

YILDIZ NE DEMİŞTİ?
Enerji Bakanı Yıldız, bugün Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda, şöyle demişti: 
"Bir bahçede 93 el bombası ihbarı aldık diye gidildiğinde savcı ‘ya yoksa’ diyebiliyorsa bu yapıyı iyi görmek lazım. Savcı ‘Ya yoksa neden vatandaşı rahatsız edeceğiz’ diyor. Paralel yapının herhangi bir partiyi tercih etmesi son derece tabi ve normaldir ama bugün HDP’ye yalnız bu gerekçeyle oy veren emniyet yargı içinde oy veren birinin vebali sadece oy vermek değil. HDP’ye sırf Paralel yapı nedeniyle oy veren emniyet ve yargı mensuplarının eline kan bulaşmıştır. Bir polis lojmanından polisleri şehit eden PKK ’ya yüzde 62 oy çıkıyorsa bu demokrasi değil arkadaşlar. Bir emniyet mensubunun HDP’ye oy vermesi demokrasi değildir."