HDP'den vekillik için 2 bine yakın başvuru

HDP'den vekillik için 2 bine yakın başvuru
HDP'den vekillik için 2 bine yakın başvuru
HDP'ye bin 400'ün üzerinde aday adayı başvurusu yapılırken, başvuranların 300'ü kadın aday adaylarından oluşuyor. Davet edilen bağımsız kişilerle birlikte HDP'ye yapılan başvuruların sayısı yaklaşık 2 bin kişiyi buluyor. 15 kişilik Merkezi Seçim Komisyonu başvurular arasından 81 ilde seçime girecek 550 kişilik listeyi oluşturmak durumunda.

RADİKAL - 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde HDP’ye bin 400’ü aşkın kişi aday adayı başvurusunda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Yeni Yaşam” şiarıyla 2015 genel seçimlerine dönük hazırlıkları devam ediyor.

Yüksekovahaber.com’a göre, HDP’ye bin 400’ün üzerinde aday adayı başvurusu yapılırken, başvuranların 300'ü kadın aday adaylarından oluşuyor.

Seçimin en ilginç rekabeti Diyarbakır'da: Bir aile, üç rakip


Ayrıca HDP bileşenlerine verilen yaklaşık 300 kişilik kontenjan ile partiye yapılan görüşmeler sonucunda başvuran ya da davet edilen bağımsız kişilerle birlikte HDP’ye yapılan başvuruların sayısı yaklaşık 2 bin kişiyi buluyor.

EN AZ 275 KADIN ADAY 

Fermuar sistemiyle en az 275 kadın aday gösterecek olan HDP başvuran kadınların yanı sıra kontenjanlar ve davet edilen kadın adaylarla birlikte en az 500-600 kadınlık bir aday adayı havuzu oluşturmayı ve adaylarını bunun içinde belirlemeyi hedefliyor. Ayrıca Kadın adaylarının başvuruları, davet edilmeleri, belirlenmeleri gibi tüm işlemleri de HDP Merkezi Kadın Komisyonu tarafından yürütülüyor.

HDP’ye aday adaylığı için en yoğun başvuruların yapıldığı kentlerin başında İstanbul geliyor. İstanbul’dan 177, Diyarbakır’dan 122, Urfa’dan 93, Van’dan 92, Mardin’den ise 74 kişi başvuruda bulunuldu. Öte yandan, Afyon, Aksaray, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Giresun, Kayseri, Ordu, Rize, Samsun, Sinop ve Tokat gibi Karadeniz ve iç Anadolu bölgesinde bulunan illerden de adaylık için çok sayıda yurttaş başvuruda bulundu.

HDP’nin 81 ilde 550 aday göstermesi planlanıyor.

Milletvekili aday adaylarını belirleme sürecinin ardından HDP, DTK, HDK ve DBP’nin eş başkanlarının da içerisinde yer aldığı 15 kişilik Merkezi Seçim Komisyonu adayların belirlenmesi sürecini başlatacak.

 

HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?

İsmi netleşen aday adaylarından bazıları şöyle:

AK Parti kurucularından Dengir Mir M. Fırat, Antep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan CHP ’li Celal Doğan, yazar Hüda Kaya, akademisyenler Mithat Sancar, Fatma Gök, Beyza Üstün, Kadri Yıldırım, Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin yakınlarından Ferhat Encü, Kemal Bülbül, sanatçı Pınar Aydınlar, Ferhat Tunç, vicdani retçi Ercan Jan Aktaş, Halil Savda, gazeteci ve yazarlar Hasan Sancar,  Günay Aslan, Faik Bulut, Şeyhmus Diken, Cevat Öner, 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can.

Azınlıklar

HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Garo Paylan, Muş Ermenileri Derneği İkinci Başkanı Fikri Çalış, Nıvart Bakırcıoğlu Zekeriya Sabuncu, Sabro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik, Süryani Kadın Merkezi Koordinatörü Aynur Özgün, Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapan Ezidi Feleknas Uca, Mıhallemi Derneği’nin Başkanı Mehmet Ali Aslan.

LGBTİ ve trans adaylar

İstanbul LGBTİ Derneği Başkanı trans aktivist İpek Kırancı, Ankara ’dan feminist ve LGBTİ aktivisti Pelin Kalkan ve Eskişehir’den LGBTİ aktivisti Barış Sulu.

Engelliler

Görme engelli avukat Eşber Yağmurdereli, bedensel engelli Behçet Aşkın, görme engelli avukat Yurdanur Mutlu, görme engelli halk ozanı Ümit Kurt, görme engelli Serkan Özkan.

 


  http://www.radikal.com.tr/131238713123873

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mehmet Ali Aslan Milletvekili Olarak Mardin'e Çok Yakışacak. - user1033850

  Azınlıklar statüsünden HDP Aday Adaylığı için başvuran Mehmet Ali Aslan'ı yakınen tanıyan bir Profesyonel Turist Rehberi olarak, kendisinin Mardin'in tüm kültürel özelliklerini ve tarihini özümseyen, Halklar Arasında Köprü Olabilip Kaynaşmayı Hızlandırabilen, Mardin'in sorunlarını bilip çözüm önerileri sunabilen biri olarak bizleri mecliste layıkıyla temsil edebileceğini belirtmek isterim. Kendisine şimdiden iyi şanslar ve başarılar dilerim.

  Demokratik Bölgelerin Örneği İçin - izzetkaso

  HDP'nin Kuracağı Demokratik Bölgelerle Türkiye Siyasetinde Yeni Bir Gündem Belirleyeceği Şüphesizdir. Bunun İlk Aşaması Her Halkın Rengini Kendi İçinde Bulundurmasından Geçiyor. Bu Gündemle Özelde Mardin Bölgesine Bakıldığında Kürt, Arap, Mıhallemi, Ezidi, Süryani Halklarının Beraber Yaşadığı Görülmektedir. Bu Bölgede Uygulanacak Adil Seçim Listesi HDP'ye Olan Güvenirliği Arttıracaktır. Özellikle Mıhallemiler Gibi Bölgenin İkinci Büyük Halkının Artık Sistemin Kölesi Haline Gelme Gelenekleri Aday Gösterme İle Yıkılacak ve Demokratik Bölge Çok Daha Güvenilir İnşa Edilecektir. Bu Amaçla Farklı Uluslara Kendi Bünyesinde Temsil Hakkı Veren HDP'nin Mıhallamileri Göz Ardı Etmemesi Başarısı İçin Daha Faydalı Olacaktır. Mıhallemisiz Seçimlerde Mıhallemi Bölgelerin Oy Durumu Gözlenip Bu Gelenek Yıkılmalı ve Bütün Mıhallemilerin Tanıdığı ve Yaptığı Çalışmalarla İlk kabul Edilen Mehmet Ali Aslan'ın Mıhallemi Halkını Temsilen Özelde Mardin İçin Genelde Türkiye'deki 800,000 Mıhallemi Dünyada 3 Milyon Mıhallemi İçin Aday Gösterilmesi Faydalı Olacaktır.

  ağızdan düşmeyen kelime. - kaşınan adam

  HDP yetkillilerinin ağzından düşmeyen bir kelimedir ''Demokratik''Bu kelimenin demokrasi kelimesinden türetildiği biliniyor.Ancak HDP nin aday belirleme sürecine bakıyoruz ,hiçde o çok kullandıkları kelimenin ruhunu yansıtacak bir yöntem değil.Yani demokratik değil.Adayları bir komite belirleyecek.Hani nerde sizin savunduğunu demokratiklik.Neden adayları belirleme işini bu partiye gönül vermiş delegelere bırakmıyorsunuz.Sizin çokmu farklısnız var çok eleştirdiğiniz AKP den.Onlarda bir kişi belirliyor sizde on beş kişi tek fark bu.Ama gerçek demokrsilerde adayları delegeler belirler..Bu ülkede oynanan demokrasi oyununu daha çok seyredeceğiz...