HDP'den yeni bir ittifak geldi

HDP'den yeni bir ittifak geldi
HDP'den yeni bir ittifak geldi
HDP 7 Haziran seçimleri için yeni bir ittifak adımı daha atarak Alevi örgütleri ile anlaştı. HDP bu hamlesi ile seçimlere yönelik üçüncü ittifak adımını attı.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - HDP'den yeni bir ittifak hamlesi daha geldi... Bir süredir Türkiye ve Avrupa 'daki Alevi örgütleri ile 7 Haziran seçimleri için görüşmeler yürüten HDP yeni bir ittifak oluşmasını sağladı. Buna göre Avrupa ülkelerindeki Alevi derneklerinin çatı örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker HDP listelerinde -barajın aşılması durumunda- garanti TBMM 'ye gireceği bir yerden aday gösterilecek.

Türkiye'den ise Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği gibi farklı örgütlerin bir araya gelerek belirleyeceği iki adaya da yine 'garanti' sıralarda yer verilecek. Böylece partinin kendi kadroları ya da diğer ittifaklarından gelenler dışında doğrudan Alevi örgütlerinden gelen 3 ismin TBMM'ye girmesi sağlanacak.

BU ÜÇÜNCÜ İTTİFAK

HDP bu hamlesi ile seçimlere yönelik üçüncü ittifak adımını attı. Bu yöndeki çabalarında ilk olarak Emek Partisi (EMEP) ile anlaşan HDP daha sonra ağırlıklı olarak doğu ve güneydoğuda tabanı bulunan bazı parti ve örgütlerle 'Kürdistan İttifakı'nı açıklamıştı.

HDP ve EMEP seçim ittifakı yaptı  http://www.radikal.com.tr/132004713200474

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ZAMAN HDP ZAMANI - user870000

  Halkların Demokratik Partisi tüm dışlanan ve ezilen toplum kesimlerinin sesi olma yolunda büyük adımlar atıyor. Tüm Türkiye toplumunu HDP'yi önyargı ve algılar üzerinden değil, yakından tanımaya, anlamaya ve ardından desteklemeye davet ediyorum. Çünkü HDP bu ülkede güçlü olursa kimse ötekileştirilemeyecek, dışlanamayacaktır. Özgürlük, barış ve adalet yeniden tesis edilebilecek, demokrasi çıtası yükselecektir.

  - momentum

  Devamını gözlemleyeceğim, kayda değer bir fenomen. CHP'nin asırlık "Alevi partisi" kimliğini nasıl etkileyecek bakalım. Aleviliğin yeni partisi HDP mi olacak? Alevi önderler HDP'den aday gösterilirken, bu ittifak Alevi tabana nasıl yansıyacak? Geniş Alevi kesitlerin CHP'ye olan asırlık angajmanını ne ölçüde etkileyecek? Alevi Türklerin CHP ile HDP arasındaki dağılımı, muhafazakar sünni Kürtlerin AKP ile HDP arasındaki dağılımına benzer bir dağılım mı olacak? HDP'nin Alevi alana girişi, burada yeni bir çatlak mı oluşturacak? CHP'lilik yoluyla marjinalliği üstünden attığını ve toplumun merkezinde kendine yer bulduğunu düşünen klasik Alevilerde, tekrar marjine döndükleri algısı mı oluşacak? Veya tersi mi olacak: CHP'yi fazla merkezi, memleketçi ve kimlik-İslamcısı bulan bir kesit HDP'yi mi kucaklayacak? Gözlemlemeye değer konular. Bu ittifak aynı zamanda, Alevi kuruluşları önderlerinin, Alevi genelinin duygu ve düşüncelerini ne kadar yansıttıklarının da bir sorgulaması olacak ki, bunun ortaya çıkması, Alevilerin Müslüman kimliği ve toplum geneline aidiyet hissi gibi bazı kritik tartışmaların berraklaşması bakımından iyi olacak. Siyasetten hoşlanmasam da, siyaset sosyolojisi zevkli bir alan.

  akılcı davranmalı - aysberg

  Yaklaşan seçim sürecinde HDP’nin gerçek bir Türkiye partisi olması ve ülke dinamiklerine cevaz verecek nitelikte bileşenlerle seçime gitmesi oldukça akıllı bir program. Alevilerin bu süreçte yakın olabilecekleri parti HDP gibi görünüyor. Ancak başta CHP’li olup HDP’yi bu seçimler için desteklemek isteyen ve gerçekten HDP siyasetine katkıları olan yüzbinlerce Alevi’nin taleplerinin HDP tarafından doğru karşılanıp parti siyasetine iyi yansıtılması gerekiyor. İslam birliği söylemleri, Hüda Kaya, Dengir Mir Fırat, Altan Tan gibi unsurlar Alevileri kaygılandırmakta ve bazı konularda netleştirememektedir. HDP bu manada daha somut ve gerçekçi projeyle Alevilerle diyalog haline girse sonuç çok daha başarılı olacaktır.

  HDP bu olmadı - celal103

  ETmeyin eylemeyin 1644 oy almış bir ''alevi'' sizce neyi şifade ediyor ki? Bence bir sembol çok konuşan sadece.