HDP'li aday Bek'ten patlama yorumu: Öldürme amaçlıydı

HDP'li aday Bek'ten patlama yorumu: Öldürme amaçlıydı
HDP'li aday Bek'ten patlama yorumu: Öldürme amaçlıydı
HDP Adana Milletvekili adayı Tugay Bek, il başkanlığında yaşanan saldırının öldürme amaçlı olduğunu çünkü her sabah patlamanın olduğu saatte adayların seçim koordinasyon toplantısı yaptıklarını belirtti.

RADİKAL - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili adayı avukat Tugay Bek, her sabah saat 08.30'da il binasında adayların katılımıyla seçim koordinasyon toplantısı yaptıklarını, patlamanın da bilinçli şekilde bu saate denk getirildiğini söyledi. Bu saldırının öldürme amaçlı olduğunu savunan Bek, "Çünkü biz patlamanın olduğu odada da toplanmış olabilirdik" dedi.  

'TOPLANTI SAATİNDE PATLADI'

Bek'in açıklamaları şöyle, "Biz her sabah il binasında saat 08.30'da toplantı yapıyoruz. Adaylarla birlikte seçim koordinasyon toplantısı oluyor. Bugünkü toplantıda ben de vardım, diğer aday arkadaşlarımız ise çalışmadaydı. Bizim binamız iki katlıdır. Üst katta il başkanlığı, alt katta ilçe başkanlığı vardır. Toplantı bitmek üzereyken patlama oldu. Alt katta, ilçe başkanının odasındaki makam masası civarında patlama oldu. Güçlü bir patlama yaşandı. Çünkü duvar parçalandı. Her tarafa cam ve çerçeve parçaları dağıldı. Patlama sırasında biz üst kattaydık. Aşağıdaki üç arkadaşımız; İlçe Başkanı Hüseyin Beyaz ile İbrahim Yakut ve Sebahattin Pişkinbaş yaralandı. Onları hastaneye kaldırdık. 

Mersin'de 'bombalı çiçek' balkonda patladı, faciadan dönüldü

Dengir Fırat'tan patlama açıklaması: Miting günü olması planlı


'ODADA BİZ DE OLABİLİRDİK'


Patlamanın neden olduğunu bilemiyorum ancak güçlü ve öldürmeye yönelik bir patlama olduğunu düşünüyorum. Uzun bir süredir HDP'liler hükümet ve cumhurbaşkanı tarafından hedef gösteriliyor ve değişik saldırılar oluyordu. Bunların hiç birinde hükümet tarafından bir kınama gerçekleştirilmedi. Bunlarla bağlantılı olduğunu sanıyorum. Bu patlama sadece gözdağı amaçlı değil, öldürme amaçlıdır. Çünkü biz patlamanın olduğu odada da toplanmış olabilirdik. Bilinçli bir şekilde toplantı saatine denk getirildiğini düşünüyorum."

HDP Adana ve Mersin binalarında patlamaRıdvan Turan: Bomba değil, barış kazanacak

Adana HDP Milletvekili Adayı Rıdvan Turan: Ben patlama anında bir radyoda, programdaydım. Biz binamızda her sabah ve her akşam toplanıyoruz. Bu saldırının AKP ’nin söylemlerinden beslendiği çok açık. Memnun mudur, bilmiyorum ama Süleyman Soylu ‘Başınıza yıkarız’ derken, bir diğeri ‘HDP baraj altında kalsın, süper olur’ derken, bu yolun taşlarını döşediler. Bütün mesele, HDP’nin baraj altında kalmasını sağlamaktır. Oysa insan hayatı için bütün oylar feda olsun. Savaşa gittiğimiz yok, seçime gidiyoruz. Fakat AKP’liler meseleyi savaş gibi algılıyor. Bomba değil, barış kazanacak.

Beştaş: Süleyman Soylu başınıza yıkacağız demişti

HDP'nin bir diğer Adana milletvekili adayı Meral Danış Beştaş da saldırılarla ilgili Bianet'e konuştu. Adana'da bugüne kadar hiçbir saldırı olmadığını belirten Beştaş, "Dünkü coşkulu Adana mitingi birilerini tedirgin etti" dedi. "Patlamanın nasıl olduğunu tam bilemiyoruz. Seçim kampanyasındaki yoğunluktan faydalanılmış. HDP'nin Türkiye 'deki algısını, ona verilen desteği ortadan kaldırmak için ciddi bir girişimdir, azmettiricileri ortada. AKP Genel Başkan yardımcısı Süleyman Soylu'nun 'başınıza yıkacağız' demesiyle bu saldırıların arasında doğrudan bir bağlantı var. Her gün meydanlarda HDP'yi hedef gösteren bir dilin sonuçları vahim oluyor. Adana'da bugüne kadar seçim kampanyamızda hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Bize yönelik ilgi, dünkü mitingin coşkulu geçmesi birilerini tedirgin etti. Aynı anda hem Mersin hem Adana'da aynı dakikalarda saldırı olmasının mesajı çok açıktır. Saldıranlar ve azmettiricilerin kimliği açıktır."


  http://www.radikal.com.tr/136028513602854

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FAİL YA DA FAİLLER KİM? - m.rozbilen

  Düzmece fail yaratmamak kaydiyla, gerçek failler bulununcaya kadar HDP'ye vaki bütün saldırıların faili hükumettir. C.Başkanı dahil. HDP'yi her fırsatta sözüm ona eleştiriyorum diye hedef gösteren konuşmaların sonucudur bu. Ey failler rahatladınız mı? Sizi temin ederim HDP barajı çok rahat geçecektir. Zira bu halk mağdurun hakkını her zaman verme erdemini göstermiştir. Siz kendi derdinize yanın. Bu gidişle çoğunluğu bile kaybetmeye mahkumsunuz.

  turkiye seçim tarihinde ! - user1079668

  Kenan evren diktator donemini saymazsak bu kadar alçakça saldiriyi ilk kez goruyoruz bu ne irkçilik , bu ne alçaklik demokratik bir seçim için ugrasirken ardi arkasi eksilmesen bu saldirilarin arkasinda tek bir adres goruyorum AKP destekli MHP Is basinda yaziklar olsun ne hale geldi yurdum !!

  öldürme amaçlı patlama - ex nihilo

  ama demokratik bir ülke, "darbesiz" sivil iktidar, ırkçılığın esamesi bile okunmayan özgür bir ülke, herkes kardeş, herkes barış içinde ama patlayan ve belkide patlayacak nice bombalar. hepimiz bu tezatla yaşadık ve maalesef yaşamaya alıştık.

  come on guys - user1082679

  her iktidar bir gun el degisir...tedirginlik ve korku boyle bisey olsa gerek...ama su detayi eminim herkes goruyordur hdp cok sagduyulu ve oyunlara gelmiyo.ALKISLIYORUZ