HDP'li adaylar LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzaladı

HDP'li adaylar LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzaladı
HDP'li adaylar LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzaladı
SPoD LGBTİ, 7 Haziran Genel Seçimi öncesinde LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzaya açtı. Sözleşmenin ilk imzalayıcıları "Biz'ler Gökkuşağıyız" diyen HDP'nin İstanbul kadın milletvekili adayları oldu.

RADİKAL - Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD (SPoD LGBTİ), 7 Haziran Genel Seçimi öncesinde LGBTİ Hakları Sözleşmesini milletvekili adaylarının imzasına açtı. LGBTİ'lerin karar alma ve siyaset üretme süreçlerinde etkin biçimde yer almaları talebiyle şubat ayında “Mecliste LGBTİ” kampanyası başlatan ve bu kampanya kapsamında LGBTİ Hakları Sözleşmesi hazırlayan SPoD LGBTİ temsilcileri, dün Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapısını çaldı. Seçim beyannamesinde “Biz'ler Gökkuşağıyız” bölümüne yer veren HDP'nin İstanbul kadın milletvekili adayları LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ne imza attı.

HDP İstanbul İl Binasında düzenlenen toplantıya SPoD LGBTİ temsilcilerinin yanı sıra, İstanbul 2. Bölge milletvekili adaylarından Filiz Kerestecioğlu, Gülsüm Ağaoğlu, İnciser Alptekin, Elif Sırlıoğlu ile İstanbul 3. Bölge milletvekili adaylarından Hülya İmak ve Elif Bulut katıldı.

SPoD LGBTİ Siyasi Temsil Alan Koordinatörü Sezen Yalçın, HDP seçim beyannamesinde yer alan “Biz’ler Gökkuşağıyız” başlığının LGBTİ’ler için önemine değinirken, milletvekili adaylarına “Meclis’te LGBTİ haklarını savunmaya var mısınız?” diye sordu. LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni okuyan HDP 2. Bölge milletvekili adayı Avukat Filiz Kerestecioğlu, “Biz sokağın ve oradaki mücadelenin sesini Meclis’e taşımak için aday olduk” dedi.

HDP’nin seçim beyannamesinin bir taahhüt metni değil, bir insan hakları manzumesi olduğunu söyleyen Gülsüm Ağaoğlu ise, gökkuşağının tüm renklerine açık bir parti olarak, bu metinde yer alan talepleri hayata geçirmeyi şiar edindiklerini söyledi. İmak, “Biz’ler Meclis’e gittiğimizde, siz de orada olacaksınız. Biz sizin temsilciniz değil, mağdurların sesiyiz” derken, Bulut, Alptekin ve Sırlıoğlu ise böyle bir sözleşmeye gerek duyulmayan, herkesin hakları ve kimlikleriyle var olduğu, ayrımcılığa uğramadığı bir siyasi sürecin oluşması temennilerini dile getirerek sözleşmeyi imzaladı.

SPoD'UN GÖZÜ VEKİLLERİN ÜZERİNDE OLACAK

Bu sözleşmeyle milletvekili adaylarını LGBTİ hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınacağına dair bir siyasi tutum sergilemeye çağıran SPoD LGBTİ, sözleşmeyi imzalayan milletvekili adaylarını süreç boyunca kamuoyuyla paylaşacak, bu adayların seçilmeleri halinde ise yeni yasama dönemindeki çalışmalarını da izleyerek sözleşmenin gereklerini yerine getirip getirmediklerini denetleyecek.

Sözleşme şöyle:

LGBTİ Hakları Sözleşmesi

Ben aşağıda imzası bulunan milletvekili adayı olarak, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde milletvekili seçilmem halinde,

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakları da dahil olmak üzere tüm insan haklarının korunacağına ilişkin bir siyasi tutum sergilemeyi,

Uluslararası insan hakları hukuku tarafından güvence altına alınmış olan LGBTİ (Lezbiyen Gey Biseksüel Trans ve İnterseks) haklarının tanınması ve bu kapsamda Türkiye ’nin taraf olduğu uluslararası insan hakları sözleşmelerinden kaynaklanan sorumlulukların yerine getirilmesi amacıyla TBMM’de çalışmalar yürütmeyi,

Seçimlerden sonra başlaması öngörülen yeni anayasa yazım sürecinin şeffaf ve katılımcı olması için çalışmayı,

Toplumsal yaşamın her alanında var olan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığı görmezden gelen yasaların değiştirilmesi ve LGBTİ’lerin adalete erişiminin sağlanması için mücadele yürütmeyi,

LGBTİ’lerin eğitim, sağlık, çalışma hayatı, barınma alanlarında dışlanma ve ayrımcılığa uğramamaları, bu alanlarda verilen hizmetlerden eşit biçimde yararlanabilmeleri için eşitlikçi sosyal politikalar geliştirmeyi,

Siyasi temsilde ve katılımda eşitliğin sağlanabilmesi için, mensup olduğum siyasi parti içinde LGBTİ haklarını görünür kılmayı, LGBTİ’lerin siyasetin her kademesinde açık kimlikleriyle ayrımcılığa uğramadan yer alabilmeleri için gereken adımların atılması konusunda çalışmayı,

Farklı siyasi partilerden LGBTİ haklarını savunan diğer milletvekilleriyle işbirliği yapmayı ve bu amaçla TBMM çatısı altında kalıcı bir yapı oluşturulması için öncülük etmeyi bu belge ile taahhüt ederim. (İSTANBUL/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/134271413427142

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Momentum'a Cevap - user942648

  Neden bu kadar acı vermiş size bu haber? İnsanı bildiğinizi zannederek ortaya ana malzemesi felsefe, sosu din olan bir yemek getirmişsiniz. Yapmadığınız ev ödevlerinizdendir bu kadar yanlış yorumunuz...Uzun uzun anlatmaya niyetim yok, kimse gerçek bir inanmışı ikna edemez. Sadece bir tavsiye: Cinsellik üzerine düşünün, kendi cinselliğiniz de dahildir buna.

  - momentum

  İnsan hakları manzumesi ve mağdurların sesi: Arkada bulunan elli bin ölü. Bombalarla parçalananlar, diri diri yakılanlar. Uyumlu olan tek şey, bir sahtelik ve ikiyüzlülük, en masum tanımıyla bir şizofreni içinde ortaya çıkmak zorunda. İnsanları kıtır kıtır kesmiş olabilirsiniz, önemli değil, ama LGBTİ hakları söyleminin, üstün kültürden gelen dayanılmaz ağırlığı karşısında bütün geçmişler silinir, üstelik Kobani'de laikliği savunduktan sonra. LGBTİ haklarının Bahoz Erdal tarafından savunulması gerçekten sevindirici, olması gereken bir şey. İki tarafın birbirini bulmasında şaşılacak bir şey yok. Cumhuriyet gazetesinin güzellik yarışması düzenlediği ve domuz eti promosyonları yaptığı bir siyasi konjonktürün mirası ancak böyle bir şey olabilir. Sözüm sadece, Altan Tan gibilerine, yorumcu arkadaşımız rozbilen gibilerine. Siz de katılacak mısınız, gay pride korteji Diyarbakır Ulu Camiinin önünden geçerken yürüyüşe?