HDP'li Akdoğan: Bugün yaşananlar 1990'lı yıların onlarca misli üstünde

HDP'li Akdoğan: Bugün yaşananlar 1990'lı yıların onlarca misli üstünde
HDP'li Akdoğan: Bugün yaşananlar 1990'lı yıların onlarca misli üstünde
HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, şu an bölgede yaşanan sürecin 1990'lı yılların onlarca misli üstünde olduğunu öne sürdü.

RADİKAL - Hakkari'de, aralarında HDP ve DBP'nin de yer aldığı Hakkari Kent Meclisi tarafından, bölgede son zamanlarda yaşanan çatışma ve askeri operasyonlarla ilgili basın açıklaması yapıldı. Hakkari Belediye binası önünde yapılan basın açıklamasına, HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, HDP Hakkari İl Eş Başkanı Zeynep Besi Dara, Hakkari İl Genel Meclis Başkanı Lokman Özdemir, HDP, DBP yöneticileri ve bazı STK temsilcileri katıldı.

Kent Meclisi adına yapılan basın açıklamasının metnini okuyan HDP Hakkari İl Eş Başkanı Zeynep Besi Dara, 7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti hükümetinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilerin, savaş çığırtkanlağı ile ülkeyi kaosa sürüklediklerini ileri sürdü. 

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise şu an yaşanan sürecin 1990'lı yılların onlarca misli üstünde olduğunu söyledi. Akdoğan, şunları söyledi:

"Şemdinli ilçesi 5 gündür vuruluyor, diğer taraftan Heron'larla birlikte Şemdinli'nin Şapatan (Altınsu) ve mahalleleriyle birlikte bu sabah yoğunluklu olarak bombalanıyor. Tayyip Erdoğan 'ın bir sözü vardı; 'Halkını bombalayan hiçbir hükümetin, hiçbir devlet başkanının meşruiyeti yoktur.' Şimdi biz de aynı şeyi soruyoruz; Günlerdir, haftalardır birçok ilçeyi, birçok şehri ve özellikle Silopi ve Şemdinli'yi bombalayan kimdir? Esad mıdır? Esad'ın hükümeti mi? Dolayısıyla buradan hiçbir meşruiyeti olmayan kendi diliyle bunu zikreden bir hükümetle karşı karşıyayız. Bugün Şemdinli'nin Altınsu, Dereboyu Mahalleleri sabahtan beri bombalanıyor. Bir taraftan 'Burayı boşaltın' diyen, bir taraftan da giriş ve çıkışları kapatan bir hükümetin zihniyetiyle karşı karşıyayız."
DHA-Behçet DALMAZ