HDP'li Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı oldu

HDP'li Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı oldu
HDP'li Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı oldu
Seçim hükümetinde bakanlık için teklif götürülen HDP'li isimler arasında yer alan Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanlığı'na getirildi. HDP'li Müslüm Doğan ise Kalkınma Bakanlığı'na getirildi.

RADİKAL - Seçim hükümetinde bakanlık için teklif götürülen HDP'li isimler arasında yer alan Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanlığı'na getirildi. Daha önce AB Bakanı olarak görev yapan isimler Türkiye ile AB arasında yürütülen tam üyelik müzakerelerinde de "başmüzakereci" olarak görev yapmıştı.

7 Haziran seçimlerinde Kocaeli'den HDP milletvekili seçilen Konca Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun olduktan sonra kaymakamlık sınavını kazanarak bazı ilçelerde kaymakamlık yapmış, 12 Eylül darbesinden sonra görevden uzaklaştırılmıştı.  

Vartolu olan ve bir dönem Kocaeli İnsan Hakları Derneği başkanlığı da yapan Konca, 1989 yılındaki yerel seçimde SHP'den belediye meclis üyesi seçilmişti.

KALKINMA BAKANLIĞI DA HDP'DE

HDP kontenjanından kabineye giren diğer isim Müslüm Doğan ise Kalkınma Bakanlığı'na getirildi.

Sivas Divriği doğumlu olan ve Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden Harita Mühendisi olarak mezun olan Doğan, uzun yıllar SGK'da şube müdürlüğü ve daire başkan vekilliği yaptıktan sonra 2012 yılında emekli olmuştu. TMMOB'da yöneticilik ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nde genel başkanlık yapan Doğan Alevilik üzerine yaptığı çalışmalarla da tanınıyordu.'BU HÜKÜMET AKAN KANI DURDURABİLİRSE GELECEĞİMİZ İÇİN UMUT OLUR'

Geçici Bakanlar Kurulu'nda Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilen HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, "Empati yapmaya, özveride bulunmaya, dayanışma içerisinde olmaya, herkesle konuşmaya, yumruk sıkmayı bir yana bırakmaya, kaş çatmayı bir yana bırakmaya, insanca davranmaya hazırız. Dilerim herkes bu anlayışta olur ve biz de huzur içerisinde kan dökülmeden, gözyaşı akıtmadan bir seçim güvenliği içerisinde bir seçim yaşarız" dedi.

Geçici Bakanlar Kurulu'nun açıklanmasının ardından değerlendirmede bulunan Konca, bakanlık görevinin "halklara ve kardeşliğe" hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

"7 Haziran seçiminin sindirilememesi nedeniyle zorunlu bir anayasal hükümet kurulduğunu" ifade eden Konca, anayasadan kaynaklanan haklar nedeniyle, HDP'nin hükümette yer aldığını belirtti.
Geçici hükümetin bir hizmet hükümeti, bir koalisyon, bir programı bulunmadığını ve bir protokole sahip olmadığını anlatan Konca, şöyle konuştu:

Bu hükümet, eğer Türkiye'de tırmanan şiddeti durdurabilirse, Türkiye'de akan kanı durdurabilirse, Türkiye'deki silahlı çatışmanın sona ermesini sağlayabilirse, ellerin tetikten çekilmesi mümkün olursa ve bu hükümet toplumumuz ve halkımızla empati yapıp bu seçimi huzur ve barış içerisinde, seçim güvenliğinin bütün koşullarıyla oluştuğu bir ortamda yapabilirse geleceğimiz için bir umut olur. Ama bunlar olmazsa inanınız, Ortadoğu bataklığının şu çemberinde Türkiye'de çok büyük handikaplarla karşılaşır.

Biz, Türkiye'nin o handikaplarla karşılaşmaması için elimizden ne geliyorsa ilkelerimizden ödün vermeden kendi plan ve programımızı koruyarak yapmaya hazırız. Empati yapmaya, özveride bulunmaya, dayanışma içerisinde olmaya, herkesle konuşmaya, yumruk sıkmayı bir yana bırakmaya, kaş çatmayı bir yana bırakmaya, insanca davranmaya hazırız. Dilerim herkes bu anlayışta olur ve biz de huzur içerisinde kan dökülmeden, gözyaşı akıtmadan bir seçim güvenliği içerisinde bir seçim yaşarız.

'AB BAKANLIĞI BENİM İÇİN AYRI BİR ANLAM TAŞIYOR'

Avrupa Birliği Bakanı olmanın kendisi açısından da güzel olduğunu aktaran Konca, şunları kaydetti:
"Ben, zaten Avrupa oyları ile seçildim. Kocaeli, Avrupa destekli oylarla bir HDP milletvekili çıkardı. O emek kenti, bize güzel destek verdi. Dolayısıyla bu manada da Avrupa Birliği Bakanı olmak, benim için ayrı bir anlam ve önem taşıyor. Dilerim Türkiye için hayırlı uğurlu olur." (AA)