HDP'li Altan Tan'dan, AKP'li Bostancı'ya yanıt: Ak Parti dağılacak

HDP'li Altan Tan'dan, AKP'li Bostancı'ya yanıt: Ak Parti dağılacak
HDP'li Altan Tan'dan, AKP'li Bostancı'ya yanıt: Ak Parti dağılacak
HDP milletvekili Altan Tan, AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı'nın dün bir gazeteye verdiği röportajda söylediği, "HDP'de ayrışma olabilir" sözlerine yanıt verdi: AKP eski Türkiye yolunda giderse dağılacak...

RADİKAL – HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı’nın HDP ile ilgili sözlerine esprili bir şekilde yanıt verdi.

AK Partili Bostancı'nın Star gazetesinde dün yayınlanan röportajında sarf ettiği, “Geleceğe doğru baktığımda HDP'nin içinde daha solda bir siyasal hareketle, etnik kimliğin bayraktarlığını yaptığı bir hareketin ayrışabileceğini söylemek mümkün" açıklamasına karşılık Altan Tan, “Önce bir AKP ’ye dikkat etsin. AKP eski Türkiye yolunda giderse dağılacak” cevabını verdi.

Altan Tan’ın, "Önce bir AKP'ye dikkat etsin" diyerek uyardığı Bostancı’ya yönelik sözleri şöyle:

‘LASTİK BİR TARAFA GİDECEK, ROT BALANS BİR TARAFA’

“Sayın Bostancı’ya bir espriyle cevap vermek istiyorum.  AKP bölünüp dağılırsa; lastik bir tarafa gidecek rot balans bir tarafa gidecek. Ona dikkat etsin. Çünkü AKP de eğer bu yolda giderse, eski Türkiye yolunda giderse, reformlara, demokratikleşmeye, 2002 ruhuna ve Turgut Özal’ın dönemindeki paradigmasına dönemezse AKP dağılacak.”

‘İÇİMİZDE TABİİ Kİ ÇOK FARKLI ARKADAŞLARIMIZ VAR’

“Bize gelince tabi niye böyle bir yorumda bulundu onu da bilmiyorum, ama bizim içimizde tabii ki çok farklı ideolojilerden, çok farklı dinlerden, mezheplerden, sınıflardan arkadaşlarımız var. Peki bunlar niye yan yana geldiler? Bunlar yeni bir Türkiye, demokratikleşme, herkesin hakkını hukukunu alma noktasında yan yana geldiler.”

‘ORTADA FOL YOK YUMURTA YOK’

“Eğer bu uyum içinde giderse tabi ki hiçbir sorun çıkmaz. Ama ‘Bu böyle yaparsa, sosyalistler böyle yaparsa, dindarlar böyle yaparsa, öbürleri şöyle yaparsa şöyle olur’ gibi faraziyeler bugün için çok erken ve gereksiz. Çünkü böyle bir şey de yok henüz. Ama biz bunu düzenli uyumlu bir şekilde götürmek zorundayız. Oy aldığımız kitlenin beklentilerine isteklerine cevap vermek zorundayız. Sayın Bostancı bunu niye durup dururken söyledi bilmiyorum ortada fol yok yumurta yok. Ben de bir karşı espriyle cevap vereyim: Valla kendine mukayyet olsun da AKP dağılmasın.”

 


AK PARTİLİ NACİ BOSTANCI NE DEMİŞTİ?

Star gazetesine konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Prof. Dr. Naci Bostancı, HDP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde 'Türkiyelileşmek' istediğini ancak Kobani olayından sonra etnik kimliğin siyasal hareketine dönüştüğünü öne sürerek şunları söylemişti:

“HDP, Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana Türkiyelileşmek istediği mesajını veriyor. Öte yandan özellikle marjinal grupları kendi çatısı altına toplamak istiyor. Bunu yaparken diğer yandan da Syriza'ya benzer popüler bir reddiye cephesi olarak solda da esaslı bir duruş sahibi olmak istiyor. Bütün bu farklılıkları bir siyasal yapının çatısı altında nasıl toparlayacak ben de merakla bekliyorum doğrusu. Çünkü bunlar aynı zamanda içinde uzlaşmaz çelişkiler barındıran unsurlar. Belki güçlü bir siyasi yapıya muhalefet ederken işe yarayabilir ama iş yapıp etmeye geldiğinde çatlamaların olacağı bir toparlama gibi görülüyor. Geleceğe doğru baktığımda HDP'nin içinde daha solda bir siyasal hareketle, etnik kimliğin bayraktarlığını yaptığı bir hareketin ayrışabileceğini söylemek mümkün. Erken bir kehanet gibi görülebilir ama şartlar bunu hazırlıyor gibi görünüyor.”