HDP'li Beştaş : Savaşa her kentten tepki ve barış çağrısı var

HDP'li Beştaş : Savaşa her kentten tepki ve barış çağrısı var
HDP'li Beştaş : Savaşa her kentten tepki ve barış çağrısı var
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili adayı Meral Danış Beştaş, son dönemde yaşanan olaylara ilk defa her kentten tepki ve barış çağrısı olduğunu söyledi.

RADİKAL - HDP'nin Adana milletvekili adaylarının tanıtımı için düzenlenen toplantıya katılan Meral Danış Beştaş, burada yaptığı konuşmada, son süreçte yaşanan olaylarda 20 çocuğun öldürüldüğünü söyledi. Beştaş, "Şu anda Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar bu savaşa tepki var. Asker aileleri, polis aileleri bu savaşı istemiyor aslında. Onların sesine kulak verirsek, onların sesini kısmazlarsa bu ses her yerde yankılanacak. Bizim barış annelerimiz, barış istediğini ifade ediyor zaten. Kendi çocuklarının eşlerinin babalarının mezarlarında bu barış çağrılarını yineliyorlardı. Ama Türkiye'nin başka illerinden barış çağrıları ve savaş istenmediği şeklindeki talepler ilk defa bu kadar yüksek sesle ifade ediliyor" dedi.

Yaşanan olaylara çözümün müzakere olduğunu savunan Beştaş şöyle konuştu: 

"Dün Adana'da bir polisin cenazesinde oradaki aileden biri soruyor, 'Tayyip Bey, ne zaman çıkacak buzdolabındaki bu süreç. Artık çıkarın' diyor. Niye buzdolabına koydunuz neyi bekliyorsunuz ? Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bunun mücadelesini vereceğiz. Artık şu an biliyoruz ki, bu ülkede öldürmekle, yakmakla, yıkmakla, mezarlık bombalamakla, sokağa çıkma yasağı ilan ederek çözüm bulunamaz. Bugün sabah baktım, son 1 ay içinde 20 çocuk katledilmiş. Bunlarla çözüm olamayacak, hepsini katlettiler. Neticede dönüp dolaşacağımız yer masadır, müzakeredir."
DHA-Murat KİBRİTOĞLU