HDP'li Buldan'dan MHP'li Vural'a destek

HDP'li Buldan'dan MHP'li Vural'a destek
HDP'li Buldan'dan MHP'li Vural'a destek
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 17-25 Aralık süreciyle ilgili verdikleri bir önergenin iade edilmesini doğru bulmadığını söylediği için bir müdürün görevden alındığını belirterek, "Bu kadar insafsızlık olmaz. Bu nasıl bir zulümdür" dedi. Başkanvekili olarak Meclis Genel Kurulu'na başkanlık yapan HDP milletvekili Pervin Buldan bu konuşmalar üzerine Vural'a desteğini ifade etti.

RADİKAL - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 17-25 Aralık süreciyle ilgili verdikleri önergenin iade edilmesini doğru bulmadığını söyleyen tecrübeli bir müdürün görevden alındığını belirterek, bu durumu sert sözlerle eleştirdi. Vural, "Benim bir önergemden dolayı bir insanın geleceğinden alıkonulması vicdanımı yaraladı. Bu kadar insafsızlık olmaz, yazıklar olsun. Millete şikâyet ediyorum. Böyle Parlamento yürütülmez. Berbere gitsek berberi de mi görevden alacaksınız? Ne yapacaksınız sayın Kahraman? MHP'nin bir önergesinin İçtüzük çerçevesinde iade edilmesiyle ilgili görüşünü ifade etti diye müdürlükten alınıyor. Siyasi amaçlı bir yaklaşım tarzı. Parlamenter demokrasinin ve TBMM'nin itibarına darbedir bu" dedi.

Vural konuşmasında şunları söyledi: "Geçtiğimiz hafta 17-25 Aralık süreci ile ilgili bir araştırma önergesi verdik. Bu araştırma önergemizi Meclis Başkanı yolsuzluk, hakime ve savcıların sürülmesi ifadeleri yer aldığı için kaba ve yaralayıcı sözle Anayasanın 138. Maddelerine yargı yetkisini kullanma ile ilgili iddiadan dolayı iade etti. Onun üzerine bir tartışma oldu. Şimdi buradaki bütün kamu görevlileri herkes hiç kimse bunların siyasi görüşlerini bilmez. Ama MHP'nin verdiği bu önergeyi iade ederken kanunlar karardaki bir tecrübeli bir müdürün, bir kimsenin ne olduğunu bile bilmediğimiz hepimizin karşı karşıya kaldığı ve onun uzmanlığına saygı gösterdiğimiz birisi bunun iade edilmesi doğru değildir bu gerekçeler sağlamıyor dediği için görevden alınıyor. Bu nasıl bir zulümdür. Görevden alınması vicdana sığar mı?

"BU NASIL VİCDANSIZLIKTIR. ALİ KIRAN BAŞ KESEN MİSİN SEN?"

Bu nasıl vicdansızlıktır. Ali kıran baş kesen misin sen? Benim grubumun önergesi üzerinden hukuki olarak içtüzük uyarınca görüşünü ifade ediyor. Bu görüşünü ifade ettiği için görevden alıyor ya. Ne olacak kavaslar bir şey istediğimiz zaman getirdiği zaman onları da mı görevden alacaksın?

"BENİM BİR ÖNERGEMDEN DOLAYI BİR İNSANIN GELECEĞİNDEN ALIKONULMASI VİCDANIMI YARALADI"

Benim bir önergemden dolayı bir insanın geleceğinden alıkonulması vicdanımı yaraladı. Bu kadar insafsızlık olmaz, yazıklar olsun. Millete şikâyet ediyorum. Böyle Parlamento yürütülmez. Yolsuzluk batağına saplanmıştır. Kaba. Onu koluna 800 milyarlık saati takan milyon dolarlık rüşvetleri alan bakanlara söyleyeceksin sen. Gerçekten vicdanım sızladı. Bir insanın bu kadar yıl emekten sonra geldiği noktadan sırf MHP'nin önergesinin geri gönderilmesini içtüzük ve anayasa çerçevesinde uygun değildir diyerek objektif görüşünü ifade etti diye birisi alınıyorsa, biz hangi önergeyi vereceğiz?

"DÜN SAYIN BAŞKANA YANLIŞ, HAKSIZ OLDUĞUNU İLETTİM"

Bunu dün sayın başkana yanlış, haksız olduğunu ilettim. Sayın başkana ile olan görüşmenin detaylarını buradan açıklamak istemiyorum. Berbere gitsek berberi de mi görevden alacaksınız? Ne yapacaksınız sayın Kahraman? MHP'nin bir önergesinin İçtüzük çerçevesinde iade edilmesiyle ilgili görüşünü ifade etti diye müdürlükten alınıyor.

"PARLAMENTER DEMOKRASİNİN VE TBMM'NİN İTİBARINA DARBEDİR BU"

Siyasi amaçlı bir yaklaşım tarzı. Parlamenter demokrasinin ve TBMM'nin itibarına darbedir bu. MHP Grubuna yapılmış bir hakaret bir yok sayma olayı olarak da değerlendirdiğimi ifade etmek istiyorum. Bundan sonra Kanunlar Kararda olan hiç kimse MHP grubuna gelmesin aman ne olur ne olmaz, bizim yüzümüzden ekmeğinizden olmayın. Çoluk çocuğunuza götürdüğünüz rızktan olmayın."

"SAYIN VURAL'IN İFADE ETTİĞİ İDDİALAR GERÇEKTEN ÖNEMLİ İDDİALAR"

Başkanvekili olarak Meclis Genel Kurulu'na başkanlık yapan HDP milletvekili Pervin Buldan bu konuşmalar üzerine, "Sayın Vural'ın ifade ettiği iddialar gerçekten önemli iddialar dolayısıyla ben de herhangi bir siyasi parti veya grubun, grup önerisinden kaynaklı bir yetkilinin görüşünü ifade etmesinden kaynaklı görevden alınmasını doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum. Umarım en kısa zamanda bu sıkıntı giderilir. Sayın Meclis Başkanımız bu konuda gerekli açıklamaları yapar diye ifade ediyorum" diye konuştu.
DHA-Hakime TORUN