HDP'li eski vekilden 'seni başkan yaptırmayacağız' eleştirisi

HDP'li eski vekilden 'seni başkan yaptırmayacağız' eleştirisi
HDP'li eski vekilden 'seni başkan yaptırmayacağız' eleştirisi
Seçim kampanyalarında "Seni başkan yaptırmayacağız" sloganını kullanılmasını eleştiren eski Hakkari Milletvekili Adil Zozani, başkanlık sistemini savunduğu için partiden dışlandığını ifade etti.

RADİKAL - HDP eski Hakkari Milletvekili Adil Zozani, 1 Kasım'ın seçimlerinin ardından 'seni başkan yaptırmayacağız' sloganına eleştiriler getirdi.

Akşam gazetesinden Yelda Gökdağ'a konuşan Zozani, 'mevcut parlamenter sistemin, 90 yıl boyunca dayatıldığını' söyleyerek, “Üstelik bu sistem, doğru düzgün işlemiyor. AK Parti'nin, ‘Başkanlık sistemi’ teklifinin önemsenip tartışılması ve herkesin bu sürece katkı vermesinde yarar var. Öcalan'ın da bu tartışmaya kapı kapatacağını kimse düşünmesin” dedi. 

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Başkanlığa karşı durmakta kararlıyız

'OYLAR SAHİBİNE GERİ DÖNDÜ'

Adil Zozani, "Türkiye'de bugüne kadar birçok Kürt partisi kuruldu ve seçimlere katıldı. Kürt partilerinin özelliği, kemikleşmiş seçmene sahip olmasıdır. Ama ilk kez, bir Kürt partisine gelen oylar, 1 Kasım seçimlerinde geri gitti. HDP'nin özellikle 7 Haziran seçimlerinde kullandığı, 'Seni başkan yaptırmayacağız' söyleminin partiye oy getirdiğini düşünmüyorum. 7 Haziran'da HDP'ye gelen bu oylar, AK Parti'nin oylarıydı. 7 Haziran'dan sonra oylar sahibine geri dönmüş oldu. HDP'nin bu durumu iyi okuması gerekiyor" dedi.

Demirtaş'tan yeni anayasa ve başkanlık sistemi açıklaması