HDP'li Fırat: Erdoğan, Türkiye'yi savaşa sokacak kadar kendinden geçmiş halde

HDP'li Fırat: Erdoğan, Türkiye'yi savaşa sokacak kadar kendinden geçmiş halde
HDP'li Fırat: Erdoğan, Türkiye'yi savaşa sokacak kadar kendinden geçmiş halde
HDP Mersin Milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oy için İslam'ı ve Kuran'ı kullanarak din tefeciliği yaptığını söyledi. Fırat, "Erdoğan, Türkiye'yi savaşa sokacak kadar kendinden geçmiş bir haldedir. Türkiye halkları, diktatörlüğe karşı özgürlük, demokrasi, barış ve kardeşlik seçimi yapmak istiyorsa HDP'yi desteklemelidir" dedi.

RADİKAL - HDP Milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, partisi tarafından Mersin'in merkez Yenişehir İlçesi'nin Akkent Mahallesi'nde yapılan halk toplantısına katıldı. Fırat, burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi. Erdoğan'ı iyi tanıdığını ifade eden Fırat, şunları söyledi:

"Son zamanlarda yaptıklarına ve söylediklerine bakıldığı zaman Erdoğan, Türkiye 'yi, Suriye ve Irak gibi kardeş kavgasının içine sokacak, ülkeyi kana gölüne çevirecek, hatta Türkiye'yi dış bir ülkeyle savaşa sokacak kadar kendinden geçmiş bir ruh hali içindedir. Oy toplamak için din tefeciliği yapıyor. Dini, Kuran'ı, kendine oy toplamak için kullanıyor. Eğer sen oy kullanmak için dini kullanıyorsan, sen din ticareti yapıyorsun, hatta din tefeciliği yapıyorsun demektir."

Erdoğan'ın, seçim sürecinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan daha çok miting yaparak AK Parti 'ye oy istediğini öne süren Fırat, 7 Haziran seçimlerinin çok önemli olduğunu belirtip herkesin sandığa sahip çıkmasını istedi. Dengir Mehmet Fırat daha sonra merkez Akdeniz İlçesi'nin Çilek Mahallesi'ndeki bir fabrikayı ziyaret ederek işçiler yemek sırasında girdi. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçilerle sohbet eden

Fırat, Erdoğan'a eleştirisini burada sürdürerek şöyle konuştu:
"Ben onun ne yapmak istediğini biliyorum. Bu ülkede Esad gibi bir başkan olmak istiyor. Meydan, meydan gezen bir Cumhurbaşkanının, ülkeye diktatörlük getirmekten başka amacı olamaz. Ben bu tehlikeyi gördüğüm için de siyasete döndüm ve tüm halkların, ötekileştirilenlerin partisi olan Halkların Demokratik Partisi'ne geldim. Bu seçimlerde Türkiye halkları diktatörlüğe karşı barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük seçimi yapmak istiyorlarsa HDP'yi desteklemelidir" diye konuştu.
DHA-Ali Ekber ŞEN