@idrisemen

HDP'li Kadri Yıldırım: Halkımız Provokasyonlara sandıkta cevap verdi

HDP'li Kadri Yıldırım: Halkımız Provokasyonlara sandıkta cevap verdi
HDP'li Kadri Yıldırım: Halkımız Provokasyonlara sandıkta cevap verdi
Siirt'en milletvekili Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı Prof. Dr. Kadri Yıldırım seçimle ilgili Radikal'e konuştu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - AKP ’nin kalesi olan Siirt’en iki vekil çıkardıklarını söyleyen Yıldırım seçimle ilgili, "halkımız provokasyonlara sandıkta cevap verdi. Siirt AKP’nin kalesi olarak biliniyordu. Halkımız teveccüh gösterdi. Siirt’e AKP’nin kalesi çöktü. Bundan sonra bize düşen halklarımız, inançlarımız ve dillerimiz için Parlamento’da mücadele etmektir" dedi.

HDP’ye saldırı yapıldığı bölgelerde HDP’nin oyunu artırdığını belirten Yıldırım sözlerine şöyle konuştu:

"HDP tekçiliği dayatan anlayışa karşı çoğulculuğu savunarak halkları, inançları ve renkleri bir araya getirerek parti olarak seçime girme kararı aldı. Dolayısıyla 7 Haziran halkların ve farklılıkların bir arada yaşanmasını test edecekti. Çalışmalarımız sırasında birçok provokasyona uğradık. Bürolarımız bombaladı. En son Diyarbakır ’da halkımız bombaladı. Ama biz yine de sağduyulu davrandık. Halkımız sağduyulu davrandı. Provokasyonlara gelmedik. Bu yüzden de provokasyonların yapıldığı yerlerde HDP en yüksek oylarını aldı. Ağrı Diyadin’de yapılan provokasyona karşı halkımız 4 HDP’li vekili meclise göndererek cevap verdi. Diyarbakır’da halkımıza karşı yapılan saldırıya cevap olarak Diyarbakır halkı çok yüksek bir oyla cevap verdi. Diyarbakır HDP’den 10 vekil meclise gönderdi. Dolayısıyla genel anlamda da baktığımızda partimiz barajı yıkıp geçmiştir. Şunu da belirtmek gerekir ki Diyarbakır’daki patlama Kürtlerin bir araya gelmesi ve birbiriyle kenetlenmesini sağlayan ikinci bir Kobani etkisi yaratmıştır.

AKP’NİN KALESİ ÇÖKTÜ

Siirt milletvekili olarak söylüyorum, bilindiği gibi Siirt AKP’nin kalesi olarak biliniyordu. Burada da halkımızın büyük bir teveccüh gösterdiğini görüyoruz. Kesinleşmemiş sonuçlara göre Siirt’e iki vekil çıkardığımızı görüyoruz. Ancak bu tablo değişebilir çünkü tam olarak açıklanmayan sandıklar söz konusu.

Türkiye genelinde toplamda milletvekili sayımız 80’i geçebilir. Biz seçim öncesi nasıl provokasyonlara gelmediysek  seçim sonrasında da birlik ve beraberlik mesajları vermek istiyoruz. Halkların birbiriyle kenetlenmesini istiyoruz. Bundan sonra bize düşen haklarımız, inançlarımız ve dinlerimiz için Parlamentoda mücadele etmektir. "