HDP'li Önder: Kürtlere kükreyenler ordunun başına çuval geçirildiğinde neden sustu

HDP'li Önder: Kürtlere kükreyenler ordunun başına çuval geçirildiğinde neden sustu
HDP'li Önder: Kürtlere kükreyenler ordunun başına çuval geçirildiğinde neden sustu
Genelkurmay'ın, Öcalan'ın Newroz mesajında yer alan 'Eşme Ruhu' açıklamalarına yönelik açıklamarına tepki gösteren HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Bugün Kürtlere kükreyenler, bu ordunun başına çuval geçirildiğinde terbiyeden ölecek gibi sesini çıkarmadı" eleştirisinde bulundu. Önder, TSK'nın dün Mardin kırsalında operasyona çıkmasını da 'ateşkesin ihlali' olarak değerlendirdi.

RADİKAL - İmralı Heyetinde yer alan isimlerden HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bugün Kürtlere kükreyenler, bu ordunun başına çuval geçirildiğinde terbiyeden ölecek gibi sesini çıkarmadı. TSK, iktidar bloğu arasındaki çatışmayı Kürtlere ihraç ederek bundan kurtulacağını düşünüyor” dedi.

HDP’den Genelkurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e tepki geldi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan HDP’li Sırrı Süreyya Önder, “Genelkurmay Ortadoğu halklarına katliam getiren güçleri terörist olarak nitelese, ülkesi için daha hayırlı bir iş görmüş olur” dedi.

DİHA’nın haberine göre Önder, şunları kaydetti:

‘ONLARCA GENERAL İÇERİ ATILIRKEN GENELKURMAY’DAN ÇIT ÇIKMADI’

“Bu ordunun başına çuval geçirildi. Genelkurmay, bu çuval geçirenlere karşı terbiyeden ölecek kadar nazik davrandı. Bu ordunun onlarca generali, kapı kilitleme usulü ile ‘tutun kapıları’ dediler ve hepsini içeri attılar, yine Genelkurmay terbiyesinden çıt çıkarmadı. Genelkurmay Başkanını terörist olarak tutukladıklarında ‘herhalde öyledir zaar’ diye düşünmüş olacak ki, yüzünü hep başka taraflara çevirdi. Şu an egemen iktidar bloğunda derin bir çatışma var. Her zaman olduğu gibi, bu çatışmayı Kürtlere ihraç ederek, kurtulacaklarını düşünüyor olmalılar.”

“MARDİN OPERASYONU ATEŞKES KOŞULLARININ İHLALİDİR”

TSK’nın Mardin’de operasyon yaptığını belirten Önder, “Mardin’de valinin onayı yani hükümetin de oluruyla başlatılan operasyon ateşkes koşullarının ağır bir ihlalidir” dedi. Önder, “TSK ve hükümetin Süleyman Şah konusunda yapılan anlaşmayı kabul etmediğini” iddia ederek, “Eşme ve Süleyman Şah operasyonu konusundaki reddiyelerini Dışişleri Bakanlığı’na havale ediyorum. Dışişleri Bakanlığı olayın bütün sefahatinde bu işbirliğinde devrededir. Artık sıkıntıyı ve iç çatışmaları Kürde ihraç ederek kurtulma dönemi bitmiştir. Bir an önce herkesin ve bütün kurumların demokrasi ayarlarına geri dönmesinde sonsuz fayda vardır” diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı: PYD üzerinden PKK meşrulaştırılıyor

TSK'dan 'Eşme ruhu' açıklaması


BULDAN: TSK YENİDEN DEVREYE GİRDİ

HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan da, TSK’nın bir süredir siyasete müdahale etmekten imtina ettiğini söylerken, “Fakat bugünkü konjonktürde TSK’nın yeniden devreye girdiğini görüyoruz. Son Nevruz mektubunda ‘Eşme Ruhu’ ile ilgili değerlendirmeden sonra TSK’nın yaptığı açıklama, TSK’nın etkin ve yetkin bir şekilde siyasete müdahale ettiği anlamına geliyor” iddiasında bulundu. AK Parti ’nin askerin siyasete müdahalesine yönelik sessiz kaldığını dile getiren Buldan, “ AKP bu konuda daha net bir tavır alarak askeri vesayete karşı net bir açıklama yapmalı, sessizliğini bozmalıdır. TSK’nın elini siyasetten çekmesi gerekiyor” diye konuştu. Buldan, Mardin’de yapılan operasyonun da sürecin ruhuna aykırı olduğunu öne sürerken, “Bu doğrudan sürece yönelik bir müdahaledir” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/132141413214146

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eş - user383887

  Biz susmadık. Orta doğuda ABD nin eş başkan olup susanlar yanıt versin.

  KARTONDAN ASKER - user386103

  Çünki o zaman ordunun başına çorap örmekle meşguldüler.

  Önder'in açıklaması. - user386212

  Türk ordusuna çuval geçirildiğinde ülkeyi ABD'ni atadığı BOP eş başkanı yönetiyordu. Elbette amirine karşı sus-pus olacaktı.

  bir sus artık yaaa - user1140105

  Bir sus artık ya bir sus.. Bıktık senin magazin siyasetinden artık...

  ... - Kharon

  Sırrı bey kardeşim, ilk önce; operasyon kürtlere yapılmadı pkklılara yapıldı, şu ırkçılığı üzerinden at bence. Sonrasında; pkk neden doğuda cephane biriktiriyor? Amaçları ne? Ne yapacaklar o silahlarla? Peki devletin bu sığınaklara operasyon yapmasının anormal olan tarafı ne? pkk nın yaptıklarından hiç bahsetmiyorsun. Çözüm mözüm diyoruz susuyoruz ama sizin derdiniz başka o anlaşılıyor. TSK o kadar general atılırken sesini çıkartmamışmış. Sen ömrü hayatından pkk ya karşı ağzını açabildinmi? Madem o kadar adamsın devlete ağzına geleni söylüyorsun, pkk ya da aynı tonda ne söyleyebildin şimdiye kadar? Sömürecek bir halk buldun parazit gibi yapıştın sırtlarına.

  Bravo Sırrı - firat1729

  Kürtlerin hak mücadelesi işte böyle ağız dalaşında çiğnene çiğnene sakız olmuş çuval vakası ve darbe girişimleri hakkında milliyetçi ve ulusalcı tonlarla konuşarak kazanılacaktır. Çuvala karşı duyarlılık talep ediyorsan, niye Habur'da düğün dernek kurdun? Roboski için adalet istiyorsan, niye tutuklanan eski genel kurmay başkanı üzerinden puan kazanmaya çalışıyorsun? Sivil toplum ağzından düşmüyorsa niye genelkurmay başkanının açıklamalarının üzerine atlayıp siyasete askeri müdahale teşebbüsünü meşrulaştırıyorsun? Ben siyasetçiyim, genelkurmay muhatabım değil de geç, bu kadar mı ucuz alkış peşindesin?