HDP'li Pervin Buldan'dan Başbakan Davutoğlu'na 16 soru

HDP'li Pervin Buldan'dan Başbakan Davutoğlu'na 16 soru
HDP'li Pervin Buldan'dan Başbakan Davutoğlu'na 16 soru
HPD Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Ankara'daki patlamaya dair Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle 16 soruluk bir soru önergesi verdi. Buldan, "Cumhuriyet tarihinin en kanlı vahşetindeki ihmalleriniz, görevinizi kötüye kullanmanız ve hukuka aykırı tüm fiillerden sorumlu olmanız nedeniyle istifayı düşünüyor musunuz" diye sordu.

ANKARA – HPD Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Ankara'daki patlamaya ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu 16 sorudan oluşan soru önergesinde "Barışçı bir mitinge giden savunmasız insanları korumak ve bu sonucu engellemek, tamamen İçişleri Bakanlığı'nın ve Başbakan sıfatıyla sizin görevinizdir" diyerek şu soruları yöneltti: 

 1. Bu mitingin yapılacağı yer, zaman ve düzenleyen sivil toplum kuruluşları günler öncesinden bilindiği halde, neden yeterli "güvenlik tedbiri" alınmamıştır? Bu denli yüksek risklerle dolu bir mitingde etkin güvenlik tedbirleri alınmadığı doğruysa, sorumlu koltukları işgal eden başta İçişleri Bakanı Selami Altınok olmak üzere her türden kamu görevlisinin derhal istifa etmesi, istifa etmiyorlarsa hızla idari soruşturma yapılıp sorumluların ortaya çıkarılması gerekmez mi?
 2. İçişleri Bakanı Selami Altınok'un belirttiği gibi herhangi bir "güvenlik zafiyeti" yoksa bunca ölü ve yaralının olduğu bu kanlı sonuç, bilgileri dâhilinde mi ortaya çıkmıştır?
 3. Türkiye 'de intihar eylemi yapacak olan kişilerin listesinin elinizde olduğunu söylüyorsunuz. O halde bu kişiler neden takip altında tutulmamış, bağlantıları incelenmemiş, en ufak bir şüphede İç Güvenlik Yasası ile öngördüğünüz "makul şüphe" nedeniyle alıkonulmamışlardır?
 4. Elinizdeki listede kanlı Barış Mitingi Katliamı’nı gerçekleştiren canlı bombacıların da isimleri var mıydı?
  Barış Mitingi Katliamına gelinmesine neden olan sürece zemin hazırlayan ihmallerin nedenleri, bu konudaki istihbarat zafiyetinin ve mevcut istihbarat bilgilerinin paylaşılmamasının nedenleri nelerdir?
 5. Mitinglerle ilgili rutin uygulama sadece miting alanının güvenliğini sağlamaksa, özellikle AKP mitinglerinde neden bu uygulamanın dışına çıkılmıştır? Şayet bu mitinglerdeki alana giden tüm yollar üzerinde güvenlik sağlanmasına ilişkin uygulama rutinse, neden bu uygulama katliamın gerçekleştiği Barış Mitingi bakımından da uygulanmamaktadır? Bu konudaki ihmal ve çifte standardı nasıl açıklarsınız?
 6. Olayla ilgili olarak basın mensupları tarafından İçişlerine Bakanı'na yöneltilen istifa sorusu karşısında Adalet Bakanı Kenan İpek'in gülmesini, insani ve vicdani olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu gülümsemenin, sorunun Türkiye'de devlet geleneğinde bulunmayan "istifa" müessesinin işlemeyeceğine olan inançtan dolayı komik bulunmasından kaynaklı olması, sizi rahatsız etmemiş midir?
 7. Suruç'taki kanlı katliamı yapan intihar bombacısı Abdurrahman Alagöz'ü vücut ve ruh bütünlüğünü tamamen kaybettikten sonra nasıl yakalayıp, adalete teslim ettiniz? Tüm Türkiye'nin gözü önünde cereyan eden ve eylemcinin patlamayla birlikte öldüğü herkesin malumu iken, böylesi bir açıklamada nasıl bulunabiliyorsunuz? Bu tarz açıklamalarınızdan sonra kamuoyunun faillerin bulunması konusunda size nasıl güvenmesini bekliyorsunuz?
 8. Barış Mitinginin yapılacağı Tren Garı hastanelere birkaç dakikalık mesafede olduğu halde katliam gerçekleştikten sonra ancak çok az sayıda ambulansın 15-20 dakika gibi bir sürede olay yerine intikal etmesinin nedenleri nelerdir?
 9. Olaydan hemen sonra yaralılara müdahale edilirken Sıhhiye yönünden kalabalık bir çevik kuvvet polisi ekibinin olay yerine biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahalede bulunmasının nedenleri nelerdir?
 10. Hâlihazırda zaten olayın şokunda olan insanlara reva görülen bu gayriinsani ve gayriahlaki müdahale sonucu hem yaşanan travmanın katlanmasına hem de biber gazı ve tazyikli suyun etkisiyle ölümlerin hızlanması ve artmasına neden olan polisler hakkında idari ve hukuki prosedürler başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi nedir?
 11. Yine polisler tarafından sağlık personelinin ilkyardım çalışmalarının engellenmesinin ve ambulansların geliş güzergâhının güvenlik güçlerince kapatılmasının nedenleri nedir? Bu yolla Katliamın tablosu daha da ağırlaştırılmaya mı çalışılmıştır? Hiçbir insani ve mesleki etiğin kabul etmeyeceği bu müdahalelerle ilgili herhangi bir girişiminiz olmuş mudur?
 12. Olayın hemen akabinde şok içerisinde olay yerinden uzaklaşmaya çalışan insanların coplanmasının ve tepki gösteren göstericilerin Arena Spor Salonu tarafında havaya ateş edilerek korkutulmasının nedenleri nelerdir? Bu kişiler güvenlik güçleri tarafından ölmedikleri için cezalandırılmakta mıdırlar? Her türlü hukuksuzluğa ve insan hakları ihlaline neden olan bu güvenlik güçleri mensupları tespit edilmişler midir? Bu kişiler hakkında öngördüğünüz prosedür nedir?
 13. Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilinin yaralıların tahliyesi gerçekleştikten yaklaşık 1 saat sonra gecikmeli olarak olay yeri inceleme ekipleri ile birlikte olay yerine gelmesinin nedeni nedir?
  Bu zaman zarfında olay yerinin ve delillerin güvenliği nasıl sağlanmıştır? Başsavcı vekilinin geç gelmesi nedeniyle oluşacak delil kayıplarından, tahribatından ve hukuk dışı uygulamalar dolayısıyla görevi ihmal kapsamında sorumluluğu ortadayken, kendisi hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?
 14. Olaydan hemen önce görgü tanıklarının sabah saatlerinde ordu evlerine istihbarat bilgisi ulaştığını bildirmesine rağmen bir önlem alınmamasının nedenleri nelerdir? Bu konudaki ihmalin sorumluları açığa çıkarılmış mıdır?
 15. İçişleri Bakanı Selami Altınok her ne kadar mitingle alakalı güvenlik zafiyeti olduğunu düşünmediğini söylese bile, önceden haber verilmiş ve barışçı bir mitinge giden savunmasız insanları koruyamadığı ve bu sonucu engelleyemediği için sorumlu bulunmaktadır. Bu nedenle İçişleri Bakanı Selami Altınok ve insanların acılarıyla alay edercesine gülen Adalet Bakanı Kenan İpek'i görevden almayı düşünüyor musunuz?
 16. Son olarak da Cumhuriyet tarihinin en kanlı vahşetindeki ihmalleriniz, görevinizi kötüye kullanmanız ve hukuka aykırı tüm fiillerden sorumlu olmanız nedeniyle hükümetin başı ve baş sorumlusu olarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?"

(DHA)