HDP'li Zozani: Barışı hesaplaşarak gerçekleştiremeyiz

HDP'li Zozani: Barışı hesaplaşarak gerçekleştiremeyiz
HDP'li Zozani: Barışı hesaplaşarak gerçekleştiremeyiz
HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, "Bugün biz barışı gerçekleştirmek istiyoruz. Barışı da hesaplaşarak gerçekleştiremeyeceğimizin farkındayız" dedi.

RADİKAL - Eskişehir'de HDP il örgütü tarafından Gültepe Mahallesi Gençlik Bulvarı yanındaki boş arazide düzenlenen nevruz kutlamasına katılan yaklaşık 500 kişilik grup müzik eşliğinde halay çekip eğlendi. Nevruza katılanlara hitap eden Adil Zozani, "Türkiye'nin kalbi dün Amed nevruzunda attı. Dün sayın Öcalan'ın mesajı paylaşıldı. Ne var o mesajın içerisinde? Çok şey söylenebilir ama bir kelime özetler. O mesajın özeti barış ve demokrasidir. O mesajın özeti Türkiye halklarına demokrasi, Kürdistan halkına özgürlüktür" dedi. 

BARAJ KAYGIMIZ YOK

Milletvekili Zozani, HDP'nin baraj kaygısı taşımadığını ileri sürerken de "7 Haziran'da biz daha da kenetleneceğiz. Büyüyeceğiz ve kendi barışımızı ilan edeceğiz. Bunun için fakirin fukaranın sofrasındaki ekmeği çalarak, dolarları dövizleri ayakkabı kutularına istif edenlere ihtiyacımız yok. Bizim baraj kaygımız da yok. Ama birilerinin baraj kaygısı var. Baraj kaygısı olan AKP , CHP ve MHP 'dir" diye konuştu.
Adil Zozani, dağdaki PKK 'lıları da indirip siyasete katacaklarını anlatırken, "Onları da bu özgürlük halayına şu ya da bu şekilde dahil edeceğiz. Sayın Öcalan'ın Amed nevruzunda Türkiye ve Ortadoğu haklarına deklere edilen mesajın ölümüne arkasındayız" dedi.

Türkiye'de yeni bir gelecek inşa etmek için geçmişle hesaplaşmayı değil, geçmişle yüzleşmeyi arzu ettiklerini anlatan Zozani, "O nedenle dün sayın Öcalan'ın mesajında şu vurgu ön plana çıktı. 'Biz hakikatleri araştırma ve yüzleşme komisyonu huzurunda toplanacak PKK kongresinde silahlara veda etme iradesini ortaya koyduk' dedi. Bu büyük bir çağrıdır" diye konuştu.
DHA-Eyüp KELEBEK