HDP'liler kürsüde Kürtçe konuştu MHP'liler tepki gösterdi

HDP'liler kürsüde Kürtçe konuştu MHP'liler tepki gösterdi
HDP'liler kürsüde Kürtçe konuştu MHP'liler tepki gösterdi
TBMM Genel Kurulunda HDP'li bazı milletvekillerinin 'Dünya Anadil Günü' nedeniyle kürsüden kısa Kürtçe konuşmasına MHP'li milletvekilleri tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulunda HDP'li bazı milletvekillerinin ' Dünya Anadil Günü' nedeniyle kürsüden kısa Kürtçe konuşmasına MHP 'li milletvekilleri tepki gösterdi.

HDP'li bazı milletvekilleri, muhalefet partilerinin verdiği çeşitli önerileri görüşmelerinde kürsüden 'Dünya Anadil Günü' nedeniyle konuşmalarının sonlarında bugünün özelliği nedeniyle teşekkürlerini Kürtçe olarak yaptı. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise Kürkçe'yi anlamadıkları için Kürtçe sözleri Türkçe'ye çevirmesini ve tutanaklara geçmesini istedi. Bunun üzerine Kürtçe konuşan HDP'li milletvekilleri konuşmasını Türkçeye çevirdi.

MHP'li milletvekilleri ise Kürtçe konuşulmasına ve bu konuşmanın Türkçeye çevrilmesinin istenmesine tepki gösterdi. Ardından da usul tartışması açıldı. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Hallaçoğlu, “Biz burada TBMM'nin milletvekilleri olarak Türk milletini temsil için yemin ettik. Siz başkan olarak orada TBMM'yi temsil ediyorsunuz. Konuşulan dili siz tekrar çevirtemezsiniz. Bu mecliste Türkçeden başka bir şey hitap etmek mümkün değildir kanuna göre. Siz burada kendi İnsanlar ana dili ile konuşabilirler. TBMM' de olmaz. Bunun özgürlükle alakası yok. Hukuk devletiyle, anayasayla alakası var” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise, şunları söyledi:
“Yeryüzünde 8 bin dil var. 200 devlet var. Her ülkede farklı diller konuşulabilir. Türkiye Cumhuriyeti bir ulus devleti. Dili Türkçe. Bu ülkede farklı dili ana dili olanlar varsa onlarda bu ülkenin vatandaşı. Onlara saygı, dillerine saygıdır. AK Parti farklı dil ve lehçelerle siyasal propagandalarının önün açmıştır. Farklı dillere konuşmak son derece olağandır. Mecliste de yapılmaktadır” diye konuştu.
HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise, “Ana dili Kürtçe olan bir vekil olarak bu tartışmanın içinde olmaktan icap duyuyorum. Bu bize yapılan bir hakarettir. Kendi dilimizle, ana dilimizle Ana Dil Günüde birkaç cümle sarf etmemize tahammülsüzlük ile karış karşıyayız” dedi.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise, “Kürtçe iki cümle kurdu. Bundan dolayı usul tartışması açılmasını esefle karşılıyorum üzülüyorum” şeklinde konuştu. Ardından da tartışmanın uzamaması için 1 saat yemek arası verdi.
Fırat KESKİNKILIÇ/ANKARA,(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129871512987152

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÜLKEYİ BU KADAR ZEHİRLEDİĞİNİZ YETER. - m.rozbilen

  "Konuştuğunuz dil bilinmeyen bir dildir, Türkçeden başka dil kullanmak yasaktır". Bırakın da dünya ana dil gününde olsun o sizin "konuştuğunuz dil bilinmeyen bir dildir" dediğiniz dili konuşsunlar, ne çıkar ya da senden ne eksilir? Gülümseyerek ve alkışlayarak karşılamanız gereken bir konuyu, içinizdeki müthiş kini kusup karşı çıktınız. Bilmeyen de ülke elden gidiyor sanır. Kürtçe kardeşlik çağrılarını dahi küfür addeden zihniyet bu ülkeye ancak acı ve gözyaşı yaşatır. Bu ülkeyi artık zehirlediğiniz yeter. İnsanı insana düşman yapan faşist zihniyetten insanlık alemine vereceği hiç bir şey yoktur.. Yazıklar olsun.

  Irkçılık - user808804

  Ve Türkiye'de ırkçılığın adı vatan sevgisi, milliyetçilik oluyor. Yıl olmuş 2015 Kürtçe'ye tahammülsüzlük utanç verici. 1915'te neler olduğunu daha iyi hissedebiliyoruz.