HDP'nin adını bile anmadı

HDP'nin adını bile anmadı
HDP'nin adını bile anmadı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 7 televizyonunda canlı yayında soruları yanıtladı. "Ya AK Parti-MHP koalisyonu ya da AK Parti-CHP koalisyonu olacak" diyen Davutoğlu, HDP'nin adını bile anmadı.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon ihtimallerini sıralarken, "Ya AK Parti - MHP koalisyonu ya da AK Parti- CHP koalisyonu olacak" diyen Davutoğlu, HDP'nin adını bile anmadı.

İşte Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

MHP bizi desteklemiş değil. MHP kendi çizgisinde yürüdü. MHP'nin mesajı bize değil, CHP'ye idi.
Meclis Başkanlığı seçimi öncesinde hiçbir parti ile herhangi bir temasımız olmadı.
Diğer partilerin de bizim de ne yaptığımızı millet gördü. Bir de Ak Parti olmadan olmayacağı görüldü.

''İLKE SİYASETİ KAZANDI''

Blok siyaseti çöktü, ilke siyaseti kazandı. Ak Parti bir tez bunlar ise bir antitez. Tüm meseleleri Ak Parti dışında bir meclis başkanı seçtirmekti. Şimdi televizyonlardan birbirlerine hakaret ediyorlar. Biz kimseye hakaret etmedik. Herhangi bir lider ile negatif bir ifade duydunuz mu benim ağzımdan? 7 Haziran bize ‘uzlaşın’ dedi.

Parti içinde 5 komisyon kurduk. Dışarıyla uğraşmadık. Siyasi, hukuki, ekonomik alanda nelerin yapılması gerektiğini çıkardık. MHP ile koalisyonda neler yapılabilir, CHP ile koalisyonda neler yapılabilir. Millet ‘koalisyon’ dedi. Önce ona çalışalım. Biz bir şeyler yapmak için, inşa etmek için, hükümet kurmak için varız.

''ARABULUCULUK GÖRÜŞMESİ YAPTIM''

Bir şeyin olmayacağı üzerinden hesap yapmam. Onlarca arabuluculuk görüşmesi yaptım. Siyasette ihtimallerin tümünü düşünmeyen zihniyet çözüm olamaz.

Niyetiniz ne ise sonuç oraya gelir. Niyeti düzgün olmayanın akıbeti hayır olur mu? İşte örnek Meclis Başkanlığı seçimi. Koalisyon istemesek neden çalışma yapalım? Milletin dediğini yaparım ‘haddini bil’ demem. Giderken de psikolojik olarak da zihnen de hazırlıklı olarak gideriz. Uzlaşamazsak da gerekçesi biz olmayız.

ERDOĞAN – DAVUTOĞLU GÖRÜŞMESİ

Her konuyu saatlerce görüşürüz kendisiyle. Sayın Cumhurbaşkanımız koalisyon görüşmelerinin bir unsuru değildir. Nihayetinde Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin cumhurbaşkanıdır. Hâl böyle olunca Cumhurbaşkanımız kanaatlerini iletti. Saray’a davet etmişti diğer siyasetçileri de. Onlar da gitmiş olsaydı onlara da kanaatlerini iletirdi.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ NASIL OLACAK?

Bana görev verildi diye tek başıma çözebileceğim bir konu değil. Gücümüzün farkındayız ama bunu bir dayatma olarak kullanamayız. Onun için Meclis başkanlığını aldık. Herkese saygının bir gereği olarak tüm liderlerle bir görüşme yapacağım yoksa haksızlık olur yok. Siyasi olarak da etik olarak da daha doğru olur. Herkese bu şansı vermek lazım. Halkın oy verdiği hiçbir partiyi sürecin dışında görmüyoruz. Herkesin sürecin bir parçası olduğu bir süreç olmalı. Birileri sürecin dışında kalmak isterse o kendi seçeneği olacaktır.

BAKANLIKLARIN DAĞILIMI

İlkesel çerçeve oturduğu zaman ve güven sağlandığı zaman bakanlıkların dağılımında bir sorun olmaz. Elbette paylaşım adaletli olması milletin vermediği hiçbir şeyi biz kimseye vermeyiz. Millet bize yüzde 40 verdiyse bu sizin gücünüz oluyor.
CHP’nin dönüşümlü Başbakanlık planı matematiğe de psikolojiye de aykırı. Dönüşümlü Başbaşkanlık gibi bir şey olmaz. Sayın Kılıçdaroğlu veya Bahçeli ile konuşacağız bunları.

''YA AK PARTİ-MHP KOALİSYONU YA DA..''

Buradan parti liderlerine de sesleniyorum görüşmelerde olmayacak şeyi istemenin bir anlamı yok. Eğer koalisyon iyi işlerse koalisyonu oluşturan her iki partiye de yarar. Koalisyon görüşmelerinde 12 yıllık kazanımlardan geri döndürecek bir dayatmayı kabul etmeyiz. Şuan ortada iki ihtimal var. Ya AK Parti-MHP koalisyonu ya AK Parti-CHP koalisyonu. Diğer alternatifleri sağ olsunlar yaptıkları açıklamalarla birer birer tükettiler. Bizim görüşmemize gerek kalmaksızın tükettiler.

Koalisyon görüşmelerinin ne kadar süreceğinden çok hayırla sonuçlanması önemli. Bayrama yetişeceğiz diye acele bir yapı kurmak mantıklı değil. 45 günlük anayasal bir süre var.Her şeyin denenmesi lazım.

 


  http://www.radikal.com.tr/139011113901115

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user1114611

  Akp nin iktidar olmasının tek çaresi bir partinin baraj altında bırakılması. Bunada en yakın mhp. Geçmiş olsun ülkücülere

  KOALİSYON - özgürsol

  HDP nin adını ansa ne olur anmasa ne olur, onun partisinin adını,bizler bu hükümetin muhalifleri anmak istemiyoruz,,

  Anmaz tabi. - anarshit

  Fethullah'çılarla ters düştükleri günden beri yine İttihat ve Terakki'cilere döndüler. İveT'ciler Türk'ten gayrı herkese düşmanlar. Bu da gayet normal. Çünkü kapitalizm'in ana ideolojisi milliyetçilik, homojen ırkçılık ve özünde devlet fetişizmidir. Halka ve halklara karşı devleti korumaktır birincil olan. Bu nedenle güneyde olası bir Kürt devletinin kurulması ve bizim Kürt'lerin de buna özenmesi (!) ihtimali karşısında IŞİD'den daha tehlikelidir onların gözünde. :)) Ve gördüğünüz gibi komik de aynı zamanda. Halbuki Kürt'lerle biraz empati bizi inanılmaz yaklaştırır ve TC devletinin sınırlarını bile genişletir. Aynı ABD'deki Florida devleti gibi, özerk Kürt devleti TC sınırları içinde demokratik ve ekonomik olrak gelişmiş dünyaya entegre olmuş hale gelir. Nokta.

  bende olsam anmam - user1026171

  çünkü onları o koltuktan eden HDP.çünkü diger başkanların yok olup gitmesini engeleyen yine HDP.çünkü eğer şimdi kılıçdaroğlu ve sarayın arka bahçelisi başkanlık koltuğunda oturuyorlarsan bunun da sebebi HDP. neden şimdi ismini ansın ki. anma pampa anma .O güzelim partinin ismini o savaş kokan agzınla anma

  YARASI VAR DA ONDAN. - m.rozbilen

  Hani derler ya "sağ yanımda yaram var sol yana dönder beni" diye. Sayın Davutoğlunun HDP'den yana yarası var neden ondan söz etsin ki? Kaldı ki AKP ile koalisyon yapmayacağını çok evvelden ilan eden HDP iken.