HDP'nin eğilimi: MHP ile belki AKP ile asla

HDP'nin eğilimi: MHP ile belki AKP ile asla
HDP'nin eğilimi: MHP ile belki AKP ile asla
HDP'nin seçim değerlendirme toplantılarında, parti üye ve kurmaylarının, 7 Haziran öncesi seçmene verilen sözleri hatırlatarak, AKP ile yapılacak bir koalisyona ya da AKP'ye dışarıdan destek vermeye kesin olarak karşı oldukları belirtiliyor.

RADİKAL – HDP’nin seçimden sonraki ilk kapsamlı toplantılarında, parti meclisi ve merkez yürütme kurulu (MYK) üyeleri tek tek söz alarak görüşlerini dile getirdi.

Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığındaki toplantılarda, yeni hükümet formülleri değerlendirildi. Habertürk gazetesinden Esra Yazdıç Demir’in haberine göre, üyelerin çoğu, 7 Haziran öncesi seçmene “ AKP ile koalisyon yapmayacağız” sözü verildiğini hatırlatarak, bu sözün gereğinin yerine getirilmesini istedi.

HDP'den seçim analizi: 8 vekillik kıl payı kaçtı

Böylesi bir durumda HDP, AK Partili bir koalisyonun içinde yer almayacağı gibi, AK Parti’nin olduğu herhangi bir formüle de destek vermeyecek. Ancak üyelerin, diğer partileri içeren koalisyon seçeneklerinin değerlendirilebileceği, “ MHP ’ye kapıların kapanmaması” yönünde görüş bildirdikleri belirtildi.