HDP'nin geri çektiği aday: HDP'yi tehdit etmedim

HDP'nin geri çektiği aday: HDP'yi tehdit etmedim
HDP'nin geri çektiği aday: HDP'yi tehdit etmedim
HDP İzmir 1'inci bölge 2'nci sıra milletvekili aday listesinden çıkarılan Anadolu Birliği Federasyonu eski Genel Başkanı Ferhan Ademhan'ın parti yetkilileriyle görüşmek için gittiği Ankara'da kalp krizi geçirdiği öğrenildi. Adaylığının çekilmesinin ardından 'partiye bedel ödetmek'ten söz eden Ademhan sonraki açıklamalarında HDP'nin yanındayım dedi.

RADİKAL - HDP İzmir 1’inci bölge 2’nci sıra milletvekili aday listesinden son anda çıkarılan Anadolu Birliği Federasyonu eski Genel Başkanı Ferhan Ademhan parti yetkilileriyle görüşmek için gittiği Ankara ’da kalp krizi geçirdi. Ademhan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenilirken, siyasi durumuyla ilgili olarak bir günde üç yazılı açıklama yapması dikkat çekti.

Milletvekili aday listelerinin açıklandığı 7 Nisan’da HDP İzmir 1’inci bölge 2’nci sıra milletvekili adayı görünen Anadolu Birliği eski Genel Başkanı Ferhan Ademhan’ın partinin dün yapılan aday tanıtım toplantısında aday gösterilmediği bildirildi ve yerine çiftçilik yapan Erkan Cengiz aday oldu. Ademhan, dün sabah saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı. Ademhan bir süre sonra düzeltme yapıp ikinci bir açıklamayı basın kurumlarına gönderdi. İlk açıklamasındaki bazı ifadeleri değiştiren Ademhan şu bilgileri verdi;

"HDP Genel Merkezi, beni Ankara’ya davet ederek, İzmir’de demokrasi ve barış mücadelesine katkı sunmam için milletvekili adaylığı teklif edildi. Silahların sustuğu, barış arayışlarının TBMM çatısı altında güçlendiği bir Türkiye ’ye katkı sunmayı görev bildim ve teklifi kabul ettim. İzmir’de adayların tanıtım toplantısı yapılacağı gün de listede adımın olmadığını öğrendim. Adaylığımın iptali ile ilgili konu bu koşullarda parti içi bir meseledir. Yaşanan süreç ile ilgili daha kapsamlı açıklamayı önümüzdeki günlerde İzmir ve Türkiye kamuoyuna açıklayacağım.

Her koşulda ülkemizde barış çabalarının güçlenmesinin elzem olduğunu ısrarla belirtmek isterim. Basın kuruluşlarından, halkımızdan ve dostlarımızdan aldığım yoğun soru ve mesaj karşısında şimdilik böyle bir açıklama yapmayı doğru buldum. Şu anda Ankara’dayım ve YSK ve HDP’nin yetkili organları ile görüşmekteyim. Adaylığımın iptalini bir hata olarak görüyorum ve yapılan hatanın düzeltilmesi ve telafisinin yapılması için gerekli girişimlerde bulunmaktayım. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecek bu hatanın düzeltilmesi için çaba sarf etmekteyim. YSK ve HDP’den alacağım cevap doğrultusunda partim için, İzmir için, ülkem için en doğru kararı alıp basın kuruluşları ile paylaşıp halkıma ulaştıracağım. Ben demokrasi ve özgürlük mücadelesine güç katmak için geldim. HDP’den adaylığım bu mücadeleye güç katmak içindir."

"HDP’NİN YANINDAYIM"

Ademhan birkaç saat arayla, 3’üncü açıklamayı bazı internet medyasında çıkan haberler üzerine yaptı ve "HDP’nin yanındayım" mesajı vererek, "Demokrasi ve barış mücadelesine inanmış birisi olarak, HDP’yi veya başka bir siyasi partiyi bedel ödetmekle tehdit etmem söz konusu değildir. Basında bu yönlü yer alan haberler tamamen asılsızdır. Şu an itibariyle avukatlarım yayınlanan haberlerle ilgili gerekli hukuki işlemleri başlatmışlardır. Ferhan Ademhan olarak, adaylığımla ilgili durum ne olursa olsun, HDP’nin barajı aşması ve demokrasiyi güçlendirmesi için çaba sarf edeceğim" dedi.

Mustafa Yalçıner: Deprem yok, ben zaten aday gösterilmedim

Bu yazılı açıklamalar yapılırken, Ademhan’ın Ankara’da aşırı strese bağlı olarak kalp krizi geçirdiği, hastanede kendisine müdahale edildiği, cep telefonu ile konuşmadığı yeğenlerinin yanında olduğu bilgisi verildi. HDP Genel Merkezi’nin adaylıktan çıkarılması konusunda açıklama yapacağı bildirildi.

Anadolu Birliği Federasyonu, İzmir’de 24 Doğu ve Güneydoğu hemşehri derneğinin bir araya gelmesinden oluşuyor. (Elif DEMİRCİ/İZMİR/DHA)


İlk açıklamada 'bedel ödetmek'ten söz etmişti

Liste dışı kalan Ferhan Ademhan, ilk açıklamasında konunun 'aile içi' bir mesele olduğunu ifade etmiş ve genel merkezle görüşeceğini kaydetmişti. Ademhan, "Genel merkezle ve Yüksek Seçim Kurulu ile konuşup neticeye varacağız. Bir şeylerden emin olmam lazım ki gereğini yapabileyim. Bunun suçlusu kimse gereğini yapabileceğimden emin olabilirsiniz. Partimse partim, ona göre öğrenip daha ayrıntılı bir açıklama yapacağım. Olabilir ya insanız bizim de hatamız olabilir. Benim tarafımdan bir kusur yapılmışsa tabi ki susarım. Kolay değil, iki federasyon bir konfederasyon, 34 tane federasyondan istifa edeceksem bir bedeli olacak" demişti. Ademhan'ın adaylığının iki eşli olduğunun öğrenilmesi üzerine parti örgütlerinden gelen tepki üzerine geri çekildiği öne sürülmüştü.