HDP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı açıklandı

HDP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı açıklandı
HDP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı açıklandı
HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP olarak katılacakları İstanbul yerel seçiminde Sırrı Süreyya Önder'in adayları olduğunu açıkladı.

Radikal.com.tr – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel partinin Ankara Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenlediler.

HDP'nin Altındağ Hamamönü Sarıca Sokak'taki yeni genel merkezinin açılışı dolayısıyla düzenlenen ve partinin yerel seçim hazırlıklarına da değinilen basın toplantısında konuşan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, “Yeni anayasa ihtiyacı, çözüm ve barış sürecinin devamı yerel seçimlere kurban edilmemeli” dedi.

"Tesadüf oldu ama burada, Cumhuriyetin ilk kuruluşunun inşa edildiği bir yerde, belki cumhuriyeti yeniden kurmak için HDP olarak, bu mekanda bulunuyoruz" diyen Sebahat Tuncel, 21. yüzyılın özelliklerine göre demokratik, ekolojik, kadın özgürlüğünden yana halkların ve inançların eşitliğini ve özgürlüğünü esas alan, gerçekten demokratik bir Türkiye'ye ihtiyaç olduğunu söyledi.

HDP’nin diğer Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü ise partilerinin her yerde aday göstereceğini söyleyerek, “Kendi başımıza, kendi adaylarımızla ve programımızla seçimlere gireceğiz. Bizim dışımızda, hakkımızda yapılmış olan haber ve yorumlara cevabımız, herhangi bir ortaklığın parçası olmadığımızdır. Düzenin iki partisi, AKP ve CHP karşısında farklı halkların ve inançların, ezilenlerin, mağdurların temsilcileri ile çıkacağız” dedi.


Daha sonra HDP’nin İstanbul adayını açıklayan Ertuğrul Kürkçü, “Vekilimiz Sırrı Süreyya Önder hem halkın hem de bizim İstanbul adayımızdır” dedi.

Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul'da ‘o iş kepçesinin önüne çıkan adamı aday yapın’ diyen halkın taleplerine de cevap vermiş oluyoruz. Yerel demokrasi ve yerinden yönetim politikasını Türkiye'nin her yanında yükselteceğiz. İzmir ve Ankara'da da aday adaylarımız var, bu isimler önümüzdeki günlerde halkın inisiyatifi ile belirlenecektir.”

Seçimlere, Malatya, Erzincan ve Kahramanmaraş'ta HDP, Mersin'de ise BDP ’nin gireceğini söyleyen Kürkçü, “Eşit kadın temsilini ve eşbaşkanlık modelini bütün yerel yönetimlerde ve belediyelerde hakim anlayış haline getirme mücadelesidir bu” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Sırrı Süreyya Önder ise şunları söyledi: 

“CHP kadar emek harcamadan, beleş oylara konan, solun oylarına ipotek koymuş bir parti daha yoktur. Hiçbir solcu emek, kent hakkı, Kürt sorunundaki CHP riyakarlığını daha fazla kaldıramaz. Seçim zamanı gelecek, millet 'aman oylarımız bölünmesin' diye gidip oyunu buna verecek ve ortopedik çağrışımlar; 'ellerim kırılsaydı da ayaklarım kırılsaydı da gitmeseydim' diyecek.

El altından 'bizi destekleyin, ama bizim yanımızda görünmeyin' diyenlere cevap adaylığımdır.

CHP’nin Gezi ipoteği kabul edilemez. Gezi'de yaşamını yitiren insanlarımızın kanı Kadir Topbaş'ın üzerine sıçramıştır.

Halka sesleniyorum; Seçime girmeyi ayıp addeden zihniyete bir tokat atın da sesi ABD'den duyulsun.”

Demirtaş: HDP'den Alevi başbakan çıkaralım
Taksim Dayanışması'nın Beyoğlu adayı: Kesinleşmedi