HDP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı açıklandı

HDP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı açıklandı
HDP'nin İstanbul Belediye Başkan adayı açıklandı
HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP olarak katılacakları İstanbul yerel seçiminde Sırrı Süreyya Önder'in adayları olduğunu açıkladı.

Radikal.com.tr – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel partinin Ankara Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenlediler.

HDP'nin Altındağ Hamamönü Sarıca Sokak'taki yeni genel merkezinin açılışı dolayısıyla düzenlenen ve partinin yerel seçim hazırlıklarına da değinilen basın toplantısında konuşan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, “Yeni anayasa ihtiyacı, çözüm ve barış sürecinin devamı yerel seçimlere kurban edilmemeli” dedi.

"Tesadüf oldu ama burada, Cumhuriyetin ilk kuruluşunun inşa edildiği bir yerde, belki cumhuriyeti yeniden kurmak için HDP olarak, bu mekanda bulunuyoruz" diyen Sebahat Tuncel, 21. yüzyılın özelliklerine göre demokratik, ekolojik, kadın özgürlüğünden yana halkların ve inançların eşitliğini ve özgürlüğünü esas alan, gerçekten demokratik bir Türkiye'ye ihtiyaç olduğunu söyledi.

HDP’nin diğer Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü ise partilerinin her yerde aday göstereceğini söyleyerek, “Kendi başımıza, kendi adaylarımızla ve programımızla seçimlere gireceğiz. Bizim dışımızda, hakkımızda yapılmış olan haber ve yorumlara cevabımız, herhangi bir ortaklığın parçası olmadığımızdır. Düzenin iki partisi, AKP ve CHP karşısında farklı halkların ve inançların, ezilenlerin, mağdurların temsilcileri ile çıkacağız” dedi.


Daha sonra HDP’nin İstanbul adayını açıklayan Ertuğrul Kürkçü, “Vekilimiz Sırrı Süreyya Önder hem halkın hem de bizim İstanbul adayımızdır” dedi.

Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul'da ‘o iş kepçesinin önüne çıkan adamı aday yapın’ diyen halkın taleplerine de cevap vermiş oluyoruz. Yerel demokrasi ve yerinden yönetim politikasını Türkiye'nin her yanında yükselteceğiz. İzmir ve Ankara'da da aday adaylarımız var, bu isimler önümüzdeki günlerde halkın inisiyatifi ile belirlenecektir.”

Seçimlere, Malatya, Erzincan ve Kahramanmaraş'ta HDP, Mersin'de ise BDP ’nin gireceğini söyleyen Kürkçü, “Eşit kadın temsilini ve eşbaşkanlık modelini bütün yerel yönetimlerde ve belediyelerde hakim anlayış haline getirme mücadelesidir bu” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Sırrı Süreyya Önder ise şunları söyledi: 

“CHP kadar emek harcamadan, beleş oylara konan, solun oylarına ipotek koymuş bir parti daha yoktur. Hiçbir solcu emek, kent hakkı, Kürt sorunundaki CHP riyakarlığını daha fazla kaldıramaz. Seçim zamanı gelecek, millet 'aman oylarımız bölünmesin' diye gidip oyunu buna verecek ve ortopedik çağrışımlar; 'ellerim kırılsaydı da ayaklarım kırılsaydı da gitmeseydim' diyecek.

El altından 'bizi destekleyin, ama bizim yanımızda görünmeyin' diyenlere cevap adaylığımdır.

CHP’nin Gezi ipoteği kabul edilemez. Gezi'de yaşamını yitiren insanlarımızın kanı Kadir Topbaş'ın üzerine sıçramıştır.

Halka sesleniyorum; Seçime girmeyi ayıp addeden zihniyete bir tokat atın da sesi ABD'den duyulsun.”

Demirtaş: HDP'den Alevi başbakan çıkaralım
Taksim Dayanışması'nın Beyoğlu adayı: Kesinleşmedi


  http://www.radikal.com.tr/1164446116444640

  YORUMLAR
  (40 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Arjinn - muratcelik123

  Bana kalsa anayasal vatandaşlık türk değilde TC vatandaşlığı olur herkezi kapsar, anadilde eğitimede karşı değilim, yerel yönetimler güçlendirilir. Benim çözüm önerim bu. Tabi en iyi çözüm kürt halkına sormak gibi geliyor bana yani kürdistanda uluslararası gözlemcilerin katıldığı güvenilir bir referandum yapmak. Hiristiyan azınlıklar diyorsan onların haklarını devletin iade etmesi lazım. Geçmişte yapılan zulümler adına devlet özür diler. Bunlar zaten herkezin bildiği şeyler...

  Olmamış.. - Arjinn

  Peki ben senin tek tipçi millet anlayışına sığmıyorum sığmayacağım,bunun karşısında sen ne yapacaksın?Eski taktik Dersim katliamınımı?Ne kadar uğraştıysan olmadı diyelim tek milleti oluşturamadın ne olacak sonra nou söyleyin?Yugoslavya ,çekoslovakya bilmem ne zıkkım geçin bunları,farklı bir çözüm üretin bizi eski statükoyla tehdit etmekten vazgeçin.Ya çözüm üretin yada bizim çözümümüzü kabul edin....

  düsünür - muratcelik123

  HDP gibi mikromilliyetçilik yapan yani mikro-faşist bir siyasi partiden faşizm dersleri alacak kadar "düştüğümüzü" zannetmiyorum. Milliyetçiliğin büyüğü küçüğü olmaz insanları "kimliklerine" göre ayrıştırıp bu kimlikler üstünden siyaset yapmak faşizmin dikalasıdır. Yugoslavya bu yüzden parçalanmıştır. Anadilde eğitim vs.vs. hepsi vardı ama ne oldu? Birileri HDP gibi mikro-faşizm yaptı yani insanlara gidip sen sırpsın sen hırvatsın sen boşnaksın dedi ve sonuç ortada. Türkiyede yirmiye yakın etnik grup var. Bu etnik gruplar arasındaki ortak paydayı (insan deme zira Birleşmiş Milletlerden değil TCden bahsediyoruz) vurgulamak yerine sen ermenisin sen rumsun sen kürtsün sen türksün demek ancak faşizme, ırkçılığa, emperyalizme ve gericiliğe hizmet eder. MHPye bile rahmet okutuyorsunuz bu anlamda...

  yav he he - yaralı aslan

  yav sırrı tamam iktidarı eleştirme hep muhalefeti eleştir.tamam çok sevimlisin sırrı tamam he

  Prensip Sahibi - celal103

  Disiplin yasama hukmetmeliki sonuc ciksin. Bundan dolayi Sirri Sureyya Onder 'in sonuc alma konusunda kararliligi herkese bulasmalidir. Basarmak Basarmak....Ahmet Kaya'nin dedigi gibi Hadi Gozum.

  Açilim`a yandan destek.. - baizzet1925_379

  Aman açilim zarar görmesin diye Sosyal Demokrat oylari bölme planlari basarisiz olacaktir.Topu topu 4 kisi, dedikodu, yalan, Dolan. Ak Partiden aday olsaydiniz belki !

  sırrı başkan - ser û pepik

  bakıyorum da burdaki bi çok kişi sırrı abi'nin cehape'yi eleştirip akape'yi sanki hiç eleştirmemiş gibi konuşuyor sırrı abi olsun partideki diğer kişiler olsun hemen her gün akape ve zihniyetini zaten eleştiriyorlar cehape'yi eleştirmek mi bugün gözünüze battı