HDP'nin Karadeniz toplantısında ne konuşuldu?

HDP'nin Karadeniz toplantısında ne konuşuldu?
HDP'nin Karadeniz toplantısında ne konuşuldu?
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık sistemine ilişkin çok tartışılan sözlerinden hemen önce Karadeniz'den gelen partililerle yapılacak bir toplantıdan söz etti. Peki partinin en 'zayıf' göründüğü bu bölgeye ilişkin toplantıda neler konuşuldu, nasıl hedefler belirlendi? HDP'nin Karadeniz adaylarına sorduk...
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın geçen Salı günü ‘tarihin en kısa grup toplantısı’nda yaptığı açıklamalar çok konuşuldu. O açıklamaları bu kadar gündem yapan elbette, “HDP’liler nefes aldıkça” gibi sert bir vurguyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın başkan olmasına izin verilmeyeceğinin söylenmesiydi. Ancak o sözlerin hemen öncesinde Demirtaş konuşmasını ‘kısa kesme’ gerekçesi olarak ilginç bir toplantıya işaret ediyordu: Gündemleri yoğundu, Karadeniz bölgesinden gelen partililerle görüşeceklerdi. Hatta bu toplantıya verdikleri önemi göstermek için kürsüye ‘Rize poşusu’ dediği hediye ile çıkmıştı.

HDP'den Erdoğan'a rest: Seni başkan yaptırmayacağız


Alp Altınörs

Fakat sonrasında başlayan başkanlık tartışmalarının gölgesinde kalan bu toplantıyı Karadeniz’deki HDP’li adaylara sorduk. Partinin Samsun milletvekili aday adaylarından Alp Altınörs, mesleği İspanyolca çevirmenliği ve 38 yaşında. HDP eşbaşkanları Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın katıldığı toplantıya Karadeniz bölgesindeki parti yöneticilerinden 70 kişinin katıldığını belirtiyor.

Demirtaş, Hakkari'de Nevruz'a Rize poşusu ile katıldı

“HDP’nin kardeşlik çağrısının Karadeniz’de de yankı bulduğunu ve bunu nasıl güçlendirebileceğimizi değerlendirdik” diyen Altınörs, bölgedeki çevre mücadelelerinin ve tarım üretiminde yaşanan sıkıntıların parti faaliyetlerinin önemli unsurları olduğuna işaret ediyor. “Elbette bunlarla birlikte bir önemli hareket noktamız da bütün ülkeyi ilgilendiren barış süreci. Çünkü Hakkari’ye olduğu kadar Samsun’a, Trabzon’a, Giresun’a da barış lazım. Karadeniz sanıldığının aksine çözüm sürecine güçlü destek veren bir bölge ve iki yıldır çocuklarının hayatlarını kaybetmemesinden dolayı memnun. Ayrıca sayın Demirtaş’ın şahsında partimize yönelik giderek güçlenen bir sempati de var. Toplantıda da bu veriler ışığında Karadeniz’de savaşın yarattığı psikolojik kırılmaları nasıl aşabileceğimizi, birebir temas ile insanları ikna etmeyi nasıl başaracağımızı ve barış projemizi nasıl anlatacağımızı konuştuk. Dolmabahçe’de hükümet üyeleri ve HDP heyeti tarafından 10 maddenin açıklandığı gün, bir fotoğraf ortaya kondu. Biz bu fotoğrafa bakarak şunu söylüyoruz: Karadeniz halkları ile Kürt halkı bir araya gelirse barışın önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Şimdiye kadar çok parçalanmış, çok yıpranmış Türkiye ’yi eşit yurttaşlık temelinde birleştirmek istiyoruz.”

Numan Kurtulmuş, Demirtaş'ı başarılı bulduğunu söyleyince Selvi'den soru geldi


Samsun’da cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirtaş’a verilen 9 bin oyun kendileri için önemli bir hedef koyduğunu belirten Altınörs, “Bu oy bize potansiyelimizin nasıl hızla yükselebileceğini gösterdi. Oylarımızı il genelinde de yüzde 10 barajını aşacak şekilde yükseltmeyi hedefliyoruz” diyor.OFLU TRABZON ADAYI: BİNA BULAMAZSAK VALİYE GİDİP İSTEYECEĞİZ   

Bölgenin önemli merkezlerinden Trabzon’da aday olan 64 yaşındaki emekli sendikacı Hüseyin Taka’ya ise kısa süre önce kurdukları il örgütüne halen bir bina bulamamış olmalarını soruyoruz. ‘Oflu’ olduğunu vurgulayarak giriyor söze ve şunları söylüyor, “Seçime kısa süre kaldı ve bir yer bulmak için gayretimiz sürüyor. Ama biraz daha bulamazsak vali ve belediye başkanına çıkacağım, bize bir yer göstermelerini isteyeceğim. Madem ki bu dönem barış dönemi, biz de binamızı barış içinde açarak, seçim güvenliği içerisinde faaliyetlerimizi yürütebilmeliyiz.”

“Peki toplantıda bölgede herhangi bir seçim mitingi yapılıp yapılmayacağı konuşuldu mu?” sorumuzu ise Taka şöyle yanıtlıyor, “Karadeniz’e ilişkin bütünlüklü bir görüşme yaptık. Barış dilini bütün propaganda araçlarımızla nasıl kullanacağımızı görüştük. Her il kendi çalışma programını ve bütçesini oluşturacak ve 7 Nisan’dan itibaren seçim çalışmalarına başlayacağız. Miting için özel plan olacaksa da o zaman yapılacak. Ancak burada elbette halktan gelecek talep de önemli.”


Demirtaş: Twitter'da Çekirdekçi Mısto'dan yararlanıyorum