HDP'nin Meclis Başkanı adayı Dengir Mir Mehmet Fırat

HDP'nin Meclis Başkanı adayı Dengir Mir Mehmet Fırat
HDP'nin Meclis Başkanı adayı Dengir Mir Mehmet Fırat
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis Başkanı adaylarının Dengir Mir Mehmet Fırat olduğunu açıkladı. Koalisyon alternatiflerine ilişkin olarak "Bizim çok katı tutumlarımız yok ama ilkelerimizden taviz verecek bir esnemeyi bizden beklemesinler" diyen Demirtaş, parlamento toplanmadan erken seçimi konuşmanın yanlış olacağını söyledi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partisinin grup toplantısında, TBMM Başkan adayının, milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat olmasına karar verdiklerini bildirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MHP lideri Devlet Bahçeli ’ye de yanıt vererek “Ben ciddiye almıyorum. Kendi meşruiyetini nereden alıyorsa bizde oradan alıyoruz. Eşit vekil sayısına sahibiz.’ dedi. Demirtaş, TBMM Başkanlığı seçiminde partisinin adayını da açıkladı.

İşte Demirtaş’ın açıklamalaırndan satır başları:

ÇOK KATI TUTUMLARIMIZ YOK AMA...: Biz HDP olarak şu noktadayız. HDP'ye oy veren insanlar bu ülkede bu ülkede barış istediklerini ilan ettiler. Çok büyük baskılara rağmen bu oyu aldık. Devlet olanaklarını sonuna kadar kullanan partiye rağmen bu oyu aldık. Biz halkımıza sözler verdik. Bu sözleri ilkeler yokmuş gibi davranarak koalisyon tartışmalarını yürütmek partimizin tavrı değil. HDP Türkiye 'nin özgür yarınlarını düşünerek politika yürütüyoruz. Bizim çok katı tutumlarımız yok ama ilkelerimizden taviz verecek bir esnemeyi bizden beklemesinler.

HERKES DİKKAT EDEREK KONUŞMALI: Ben ciddiye almıyorum. Kendileri meşruiyetini nereden alıyorlarsa biz de oradan alıyoruz. Eşit milletvekili sayısına sahibiz. Herkes bu duruma dikkat ederek konuşmalı. Herkes kendi seviyesiyle halkın huzurundadır. Halkımız takdir ediyor.

SEÇİM KORKULACAK DURUM DEĞİLDİR: Parlamento toplanmadan erken seçimi tartışmak, seçim sonucundan ders çıkarmamak anlamına gelir. EğerTürkiye'yi yönetecek alternatif yoksa biz Türkiye'yi yönetmeye hazırız. Dışarıdan destek versinler biz buna hazırız. Yok olmuyorsa seçim korkulacak durum değildir. Şu anda erken seçim konuşmak yanlış olur. Türkiye’yi yönetecek en demokratik seçenek HDP’li seçimdir.

ERDOĞAN’IN ‘MİLLET ÇÖZER’ AÇIKLAMASI: Halk çözer tabi. Bunu yeni bir şey buymuş gibi sunmamak lazım. 

MECLİS BAŞKANI ADAYI: Meclis başkanlığı seçiminde Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat adayımız olacak.

HDP'li Fırat: Yüzde 13'le geldik, 20 ile döneriz

MHP kendi 'çözüm süreci'ni açıkladı