@bahadir_ozgr

HDP'nin sıradışı adayı: Hüda Kaya

HDP'nin sıradışı adayı: Hüda Kaya
HDP'nin sıradışı adayı: Hüda Kaya
HDP'nin belki de en ilginç vekil adaylarından birisi ülkücülükten İslamcılığa, türban eylemlerinden Kandil'e uzanan bir politik çizgiye sahip Hüda Kaya. Sıradışı yaşamında, sanki ülkedeki tüm mağduriyetlerden bir parça taşıyor gibi...
Haber: BAHADIR ÖZGÜR - bahadir.ozgur@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Seçimlerin kilit partisinin HDP olacağı konusunda herkes hemfikir. Sadece yüzde 10 oyla siyasi atmosferi derinden değiştirecek bir potansiyele sahip olmak, seçim tarihinde ender rastlanacak bir matematiksel denge olsa gerek.

Peki ne oldu da HDP bu kadar kısa sürede sandığın en etkili aktörü haline geldi? Elbette çok uzun bir liste yapılabilir. Ama siyasette güç bazen detaylarda gizlidir. İşte o detaylardan birisi de, Hüda Kaya'dır.

Kadınlığıyla, türbanıyla, işsizliğiyle, yoksulluğuyla, tek başına büyüttüğü 5 çocuğuyla, üç kızıyla birlikte cezaevi cezaevi dolaşmasıyla, idamlık davalarıyla, Filistin kamplarıyla, insan hakları savunuculuğuyla, göçmenliğiyle ve nihayetinde Kürtlerin mücadelesinde yerini almasıyla...

Bu ülkedeki tüm mağdurların bir parçasını kendi yaşamında barındırıyor. Hüda Kaya'nın sıradışı yaşamı, Türkiye 'nin siyasi açmazlarının bir kesişim kümesi gibidir...

ÜLKÜCÜLÜKTEN İSLAMCI AKTİVİSTLİĞE...

İşçi bir babanın kızı Hüda Kaya. Ailesi Boyabatlı, kendisi İstanbul doğumlu. Anne ve babası küçük yaşta ayrıldı. 1980 öncesinde sıkı bir ülkücü. Üstelik sadece fikren değil, fiilen de. Ta ki, 18 yaşında ilk kez Kuran'ı eline alıncaya dek...

Çok etkilenir ve hayatına yeni bir yön çizmeye karar verir. Türban takar, çarşaf giyer. Iraklı bir Türkiye vatandaşıyla evlenir. Üç kızı, iki oğlu olur. Dokuz yıllık evliliğin ardından bitmek bilmez velayet davaları derken, tek tek tüm çocuklarını alır. Zorlu hayat koşulları onu Malatya'ya kadar sürükler.

Küçük bir mağaza açar ama aktivist ruhu yerinde durmaz. Bir yandan ailesini geçindirmek için çalışırken, diğer yandan tefsir, sosyal, kültürel, insan hakları, radyo programları çalışmaları yürütür. Yaşamının merkezine koyduğu siyasi ideal, başörtüsü yasağıdır. Bunu sadece bir inanç meselesi olarak değil, kadınların tercihine yönelik bir zincir olarak da görür. Dergilerde yazılar yazmaya başlar.


ÜÇ KIZIYLA BİRLİKTE İDAMLA YARGILANDI


28 Şubat geldiğinde ise Hüda Kaya için söz biter. Malatya'da İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin eylemlerinde ön saflarda yerini alır. "Ulusal Bir Heyecan Gecesi ve Başörtüsü" başlıklı yazısına açılan dava yüzünden işinden evine dönerken sokakta gözaltına alınıp tutuklanır. Bir gün sonra yanına Malatya’nın Akpınar Meydanı'nda gözaltına alınan 13 yaşındaki oğlu Muhammed Cihad da gelir. Ana-oğul düşünce suçu olarak bilinen 312. maddeden DGM’de yargılanırlar. Hüda Kaya 20 ay cezaevinde kalır.

Hapis günleri biter bitmez yeniden sokaklara döner. Bu eylemlerden birinde Malatya İHL son sınıf öğrencileri olan üç kızı da vardır. 1999'da 16, 17 ve 18 yaşlarındaki kızlar terörle mücadele ekipleri tarafından okul basılarak gözaltına alınırlar. Hüda Kaya bu sefer de 146. maddeden üç kızıyla birlikte idam istemiyle yargılanır. Bazılarından birlikte, bazılarından da ayrı ayrı cezalar alırlar.

Mağazasını kapatmak zorunda kalır. Yıllar sonra verdiği bir röportajında en çok da cezaevinden çıktıktan sonra Malatya'da kendilerine kiralık ev dahi verilmemesine içerlediğini söyler. Mecburen İstanbul'a döner ancak geçimini sağlayacak bir iş bulamaz. Hakkında daha onlarca dava vardır. Kızı İntisar’ın 312. maddeden yargılandığı bir davadan ceza alması üzerine ülkeyi terketmeye karar verir. Avrupa hem pahalı hem kapalıdır ona, karayoluyla Pakistan'a kaçar. Bir yıl kaldıktan sonra İstanbul'a döner.

28 ŞUBAT'IN TÜM SABIKASI SANKİ ONA YAZILDI

Ne var ki, davaları bitmemiştir, peş peşe ceza yağar. Ağrı ve Malatya cezaevlerinde yatar. Kendisinin tahliyesinden bir ay sonra birbiri ardına kızları da Akşehir ve Bandırma cezaevlerine gönderilir. Kızlarından Nurulhak, tahliye edildikten kısa bir süre sonra trafik kazasında yaşamını yitirir.

2002'de AK Parti iktidarı ile 28 Şubat'ın uygulamaları hızla temizlenirken, sanki 28 Şubat'ın tüm sabıkası Hüda Kaya ve ailesine miras kalmıştır. Kapılar yüzüne kapanır. Herhangi bir iş bulamadığı gibi, kızları da o zor günlerde aynı yolda yürüdükleri 'patronlar' tarafından işten atılırlar.

Hüda Kaya için mağduriyet bir kader olmaktan çıkmış, artık bir tercih haline gelmiştir. Çünkü başörtüsü için verdiği mücadelenin daha geniş bir hak ve özgürlük mücadalesinin parçası olduğunu anlar, hedefinde 'dünün mağduru olan, bugünün muktedirleri' vardır. Mazlum-Der'e ilk üye olanlardandır. Yazılarıyla ve faaliyetleriyle seçimde zafere taşıdıkları iktidarı hedefine koyar bu sefer. Ve elbette sonucunu da kısa sürede görür.

2011'de barış aktivisti olan oğlu Muhammed Cihad, hiçbir delil olmadan bir PKK operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanır. Uzun süren yargılamanın sonucunda beraat eder. Bu olay Hüda Kaya'nın yaşamında bambaşka bir kırılmanın fitilini ateşler.

RAMAZAN'DA KANDİL'E SEYAHAT...

Oğlunu da alıp 2013 yılının Ramazan ayında, Kandil’in yolunu tutar. PKK yöneticileriyle görüşür. Dağa çıkanların hikayelerini dinler ama en çok da PKK'ya katılan kadınlardan etkilenir. Döndükten sonra izlenimlerini uzun bir yazı dizisi olarak kaleme alır.
Ülkücülükten İslamcılığa, oradan Kandil'e kadar uzanan politik yaşamında Hüda Kaya için yazılabilecek daha çok şey var ama kısa bir CV dökümü, hayatta nasıl bir saf tuttuğunu göstermesi bakımından yeterli olur:

Pek çok kadın platformunu kurdu, aktif olarak çalıştı. İlmi, sosyal ve kültürel alanlarda farklı dernek ve vakıflarda faaliyet yürüttü. Yurtiçi ve dışında kadın, Filistin, barış, inanç vb. konularda konferanslar verdi. 2005’te Merve Kavakçı ile birlikte BM’de Türkiye’deki kılık kıyafet yasakları ve hak mücadelesi hakkında sunum yaptı. Ürdün, Sudan, Pakistan, İran, Keşmir, Lübnan ve Filistin mülteci kamplarında bulundu. Kardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğini kurdu, başkanlığını yürüttü. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği üyesi ve Türkiye delegesi. Demokratik İslam Kongresi Şura Meclisi üyesi. Ve HDP’de de iki dönemdir MYK üyeliğini yürütüyor.

Şimdi de HDP'den milletvekili adayı.

Eğer Hüda Kaya Meclis'e girerse, bizatihi kendi yaşamında temsil ettiği mağduriyetlerin tümü de siyasette temsil edilecek bir bakıma. HDP'nin neden kilit parti konumunda olduğunun cevabı da biraz burada yatıyor aslında.


  http://www.radikal.com.tr/133010513301056

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kılavuzu karga olanın .... - ex nihilo

  bazı radikal yorumcuları hdp'yi özgürlükçülerin son kalesi, halkın kurtarıcısı, barışın inşa edicisi veya syriza'nın türkiye şubesi olarak yorumluyor. aslında özür dilerim bazı radikal yorumcuları değil tüm türkiye de böyle bir eğilim yaygınlaşmış durumda. Bilderbergçi türk sermayesi de ”medyasıyla” bu gelişmenin en güçlü dinamosu. hangi televizyon kanalını açsam bir hdp yağcılığı, hdp şöyle büyük, şöyle önemli, barajı ha geçti ha geçecek, Türkiye’yi dönüştürecek, demirtaş’a tüm türkiye hayran vs. birazcık hafızam olmasa neredeyse benimde inanasım geliyor, çünkü öyle bir albeniyle, şatafatla, süslü bir dille anlatılıyor ki hdp insanın etkilenmemesi çok güç. ben henüz vicdanını ve de aklını yitirmemiş bir insan olarak bu zırvalığa tahammül gösteremiyorum. Neden gösteremediğimi “belirtmeme” nezaketini de kendi öz saygım için gerekli buluyorum. Ülkenin, “Kılavuzu karga olanın…. “ veciz sözü misali bu evlere şenlik durumuna baktıkça da hayal kırıklığım her geçen gün daha da derinleşiyor.

  yine de HDP ye oy vermek. - user1044728

  Hüda Kaya ismi HDP içinde aykırı durmazken, HDP ye sırf Akp iktidarından kurtulmak adına, ki çoğunun CHP nin çapsızlığından yorulmuş olması ve HDP ye tek kurtuluş yolu gözüyle bakmalarından mütevellit oy vereceklerle, aynı safta değil durmak aynı havayı solumak istemeyecekleri bir aday. Hüda Kaya buram buram "Şeriat" kokuyor. Şayet HDP barajı geçerse, bu kadar zıt kutupları parti içinde nasıl dengeleyecek? Dengeleyemez ise kim kimi tasfiye edecek? HDP ideolojisinin yıllar süren siyaset serüveni basit denklemlere dayanıyordu. Demirtaş bu kadar çok bilinmeyenli bir denklemin altından kalkabilecek dirayete sahip bir lider mi, göreceğiz bakalım. ........................ İktidar ideolojileri zamanla biçimlendirirken, ideolojileri , benimseyenlerinden de zamanla uzaklaştırma kabiliyetine sahip bir erk. Bunu o kadar doğal bir seleksiyonla gerçekleştiriyor ki kimse ideolojisinden ne kadar uzağa gittiğini fark dahi edemiyor. Ayıldığında, ki buna tam ayılma değil, rüyadan rüyaya geçiş diyebiliriz, savunduğu değeri , her daim savunduğu değer sanıyor. Kastettiğim öğrenerek kanıksama değil. Bilinç dışı kabul.

  ... - Osman

  HDP ile Hüda-Par seçim işbirliğine mi gidiyor? Bu kadar fazla sayıda şeriatçının aday gösterilmesi beni bile HDP'den soğutacak neredeyse. Şeriatçılığın, İslamcılığın temel insan haklarıyla bağdaşabilmesi mümkün değildir. HDP içersindeki bir takım şeriatçılar AKP'lilere rahmet okutacak cinsten ne yazık ki! Yine de oyumuzu verecez tabii...

  Garip neden gelir insana - user858213

  Dunyanin neresinde olursa olsun bir insanin ayagina bir diken batsa bunu yureginde hisseden benim ummetimdir. Sahih hadis mi bilmiyorum. Ama sonuna kadar katiliyorum. Sn Kaya inanci ve imani geregi dogru gordugu yerde olmustur hep. Yolu ve bahti acik olsun. Bu sartlarda ve ortamda dogru yerde olduguna kesinlikle inaniyorum. Ve guzel isler cikartacaginin farkindayim. Ulkuculugune de kandile gitmesine de her yaptigina soysuz saygimiz var. Es selam

  onur - user1021743

  gerçekten onurlu bir kadın hdp ye yakışır

  bir sorun var - gundi ghandi

  HDP artık mağdur değil zalimi oynuyor. yanlış zamanda yanlış yerde duruyor.