HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?

HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?
HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?
Dengir Mir Mehmet Fırat ve Celal Doğan'ın HDP'den milletvekili aday adaylıklarını açıklaması büyük yankı yarattı. Bu isimlere Ahmet Özal'ın eklenebileceği iddiası da öyle... Peki bu adaylar HDP'ye sandıkta ne getirir ne götürür? Soruyu seçmen araştırmaları ile öne çıkan iki isme sorduk.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – 7 Haziran Genel Seçimleri’nin belki de en çok merak edilen sonucu HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği... Partinin ‘geleneksel’ oylarını yükseltmek için izlediği taktikler arasında farklı siyasi geleneklerden gelen adayları da kapsayacak bir ‘esneklik’ gösteriliyor. HDK içindeki sol/sosyalist güçlerle devam edegelen ittifak dışında, Dengir Mir Mehmet Fırat’ın Mersin aday adaylığı ilk ‘bomba’ oldu. Geçen hafta da yılların SHP/ CHP ’lisi eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan HDP adaylığını Radikal’den Ercan Sarıkaya’ya açıkladı. Ve aynı gün Ahmet Özal’ın HDP’den Malatya adaylığı gündeme geldi. Turgut Özal’ın oğlunun HDP adayı olarak seçime girmesi kesinleşmese de bu şekilde bir ‘ittifak’ ya da ‘aday gösterme’ çalışmasını iki taraf da reddetmedi.

Celal Doğan HDP'den aday oluyor

HDP'nin yeni adayı Özal mı?

Peki HDP bu isimlerle buluşurken ne hedefliyor? Ve bu isimler söz konusu hedefe ulaşmak için ne kadar uygun? Bu soruları seçmen eğilimlerini yakından izleyen A&G Araştırma Başkanı Adil Gür ve Metropol Araştırma yöneticisi Prof. Dr. Özer Sencer’e sorduk.

 


Dengir Mir Mehmet Fırat


‘YENİ SÜRPRİZLER DE GELEBİLİR’


HDP’nin bir 'etnik Kürt partisi' değil de 'Türkiye partisi' olarak algılanmak istediğini ve bu yönde adımlar atmaya çalıştığını belirten Adil Gür, bu tutuma uygun olarak Parti Meclisi’nde de Kürtlerden çok Karadenizli ve Egeli isimlerin yer aldığını belirtiyor. “HDP, etnisiteye dayalı bir parti algısından kurtulmanın kendisine Kürt sorununun çözümünde de daha çok katkısı olacağını düşünüyor” diyen Gür bu çerçevede HDP listeleri YSK’ya verildiğinde Kürt siyasetiyle bugüne kadar adı anılmayan başka isimler de görülebileceğini ve buna şaşırmamak gerektiğini ifade ediyor.

 

Dengir Mir Mehmet Fırat: HDP adaylığı için AK Parti'den gizli tebrikler aldım

Celal Doğan

 
‘FIRAT VE DOĞAN KATKI SAĞLAR’


Dengir Mir Mehmet Fırat’ın bugüne kadar HDP’ye oy vermeyen dindar Kürtleri Türkiye genelinde böyle bir tercihte bulunmaya yönlendirebileceğini söyleyen Gür, “Celal Doğan da yıllarca Antep’e hizmet etmiş, üstelik 68 kuşağından tanınmış bir isim. Onun da hem Gaziantep’te hem de ülke genelinde olumlu etkisi olacaktır. Yani HDP bu iki isimle Kürt kökenli dindar seçmen ve bugüne kadar diğer partilerde umduğunu bulmayan sol seçmen üzerinde etkili olabilecek hamleler yaptı” diyor. 


AHMET ÖZAL MALATYA’DA NE YAPAR?


Peki ya -adaylığı adaylığı henüz kesinleşmese de- Ahmet Özal? Kendisi de Malatyalı olan Gür’ün hem memleketi hem de Türkiye için Ahmet Özal’la ilgili değerlendirmesi şöyle, “Malatya’da Kürt seçmen var doğrudur. Ama ağırlıklı olarak Kürt siyasi hareketine mesafeli seçmenler bunlar. Ahmet Özal isminin de HDP’ye oy verebilecek seçmenleri etkileyeceğini sanmam. Çünkü Malatya iki siyasi geleneğin etkili olduğu bir il. AK Parti kurulduğundan bu yana en yüksek oyu aldığı illerden biri Malatya oldu. Bir de tabii İsmet İnönü’nün memleketi olarak CHP geleneği var. Bunlar aday Özal da olsa HDP’nin Malatya’da kayda değer bir oy almasına engel. Ama Ahmet Özal’ın ismi başka bölgelerde etkili olur mu onu bilemem… Bunu bir araştırmacı olarak değil Malatyalı olarak söylüyorum. Özal'ın adaylığı belki Akdeniz ve Batı’da daha iyi olabilir.”

 

Ahmet Özal

 Özer Sencer: Özal fevkalade yanlış olur

Celal Doğan Gaziantep’te bir anlam ifade ediyor. Dengir Mir Mehmet Fırat’ın da hem Mersin hem Adıyaman için durumu benzer. Ama Ahmet Özal’ın Malatya ya da başka bir bölgeden adaylığı, özellikle batıdaki sol/sosyal demokrat seçmende ters etki yapabilir. Ayrıca Malatya’da da çok büyük bir oy getireceğini sanmıyorum. Evet, Turgut Özal ismi Kürtlerde bir sempati yaratabilir ama şu da unutulmasın: Turgut Özal’dan sonra kamuoyunda Özal ailesinin pozitif bir algısı kalmadı. Bu benim kişisel düşüncem ama HDP’nin elinde bir veri varsa ve buna göre hareket ediyorsa onu bilemem. Ki yoksa da olması gerekir. Doğrusu HDP’nin Malatya’da bir ölçüm yaptırmasıdır. Şunu da unutmadan: Malatya’dan gelecek oy, soldan gidebilir. Dengir Mir Mehmet Fırat da sağdan gelen bir aday ancak bir Kürt aydınıdır ve kendisiyle ilgili öne çıkan kötü bir algı yok. Dolayısıyla HDP Antep ve Mersin için adaylar konusunda doğru seçim yaptı. Ahmet Özal’ın aday gösterilmesinin ise fevkalede yanlış olacağını düşünüyorum.