HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?

HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?
HDP'nin 'sürprizleri': Sandığı nasıl etkiler?
Dengir Mir Mehmet Fırat ve Celal Doğan'ın HDP'den milletvekili aday adaylıklarını açıklaması büyük yankı yarattı. Bu isimlere Ahmet Özal'ın eklenebileceği iddiası da öyle... Peki bu adaylar HDP'ye sandıkta ne getirir ne götürür? Soruyu seçmen araştırmaları ile öne çıkan iki isme sorduk.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – 7 Haziran Genel Seçimleri’nin belki de en çok merak edilen sonucu HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği... Partinin ‘geleneksel’ oylarını yükseltmek için izlediği taktikler arasında farklı siyasi geleneklerden gelen adayları da kapsayacak bir ‘esneklik’ gösteriliyor. HDK içindeki sol/sosyalist güçlerle devam edegelen ittifak dışında, Dengir Mir Mehmet Fırat’ın Mersin aday adaylığı ilk ‘bomba’ oldu. Geçen hafta da yılların SHP/ CHP ’lisi eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan HDP adaylığını Radikal’den Ercan Sarıkaya’ya açıkladı. Ve aynı gün Ahmet Özal’ın HDP’den Malatya adaylığı gündeme geldi. Turgut Özal’ın oğlunun HDP adayı olarak seçime girmesi kesinleşmese de bu şekilde bir ‘ittifak’ ya da ‘aday gösterme’ çalışmasını iki taraf da reddetmedi.

Celal Doğan HDP'den aday oluyor

HDP'nin yeni adayı Özal mı?

Peki HDP bu isimlerle buluşurken ne hedefliyor? Ve bu isimler söz konusu hedefe ulaşmak için ne kadar uygun? Bu soruları seçmen eğilimlerini yakından izleyen A&G Araştırma Başkanı Adil Gür ve Metropol Araştırma yöneticisi Prof. Dr. Özer Sencer’e sorduk.

 


Dengir Mir Mehmet Fırat


‘YENİ SÜRPRİZLER DE GELEBİLİR’


HDP’nin bir 'etnik Kürt partisi' değil de 'Türkiye partisi' olarak algılanmak istediğini ve bu yönde adımlar atmaya çalıştığını belirten Adil Gür, bu tutuma uygun olarak Parti Meclisi’nde de Kürtlerden çok Karadenizli ve Egeli isimlerin yer aldığını belirtiyor. “HDP, etnisiteye dayalı bir parti algısından kurtulmanın kendisine Kürt sorununun çözümünde de daha çok katkısı olacağını düşünüyor” diyen Gür bu çerçevede HDP listeleri YSK’ya verildiğinde Kürt siyasetiyle bugüne kadar adı anılmayan başka isimler de görülebileceğini ve buna şaşırmamak gerektiğini ifade ediyor.

 

Dengir Mir Mehmet Fırat: HDP adaylığı için AK Parti'den gizli tebrikler aldım

Celal Doğan

 
‘FIRAT VE DOĞAN KATKI SAĞLAR’


Dengir Mir Mehmet Fırat’ın bugüne kadar HDP’ye oy vermeyen dindar Kürtleri Türkiye genelinde böyle bir tercihte bulunmaya yönlendirebileceğini söyleyen Gür, “Celal Doğan da yıllarca Antep’e hizmet etmiş, üstelik 68 kuşağından tanınmış bir isim. Onun da hem Gaziantep’te hem de ülke genelinde olumlu etkisi olacaktır. Yani HDP bu iki isimle Kürt kökenli dindar seçmen ve bugüne kadar diğer partilerde umduğunu bulmayan sol seçmen üzerinde etkili olabilecek hamleler yaptı” diyor. 


AHMET ÖZAL MALATYA’DA NE YAPAR?


Peki ya -adaylığı adaylığı henüz kesinleşmese de- Ahmet Özal? Kendisi de Malatyalı olan Gür’ün hem memleketi hem de Türkiye için Ahmet Özal’la ilgili değerlendirmesi şöyle, “Malatya’da Kürt seçmen var doğrudur. Ama ağırlıklı olarak Kürt siyasi hareketine mesafeli seçmenler bunlar. Ahmet Özal isminin de HDP’ye oy verebilecek seçmenleri etkileyeceğini sanmam. Çünkü Malatya iki siyasi geleneğin etkili olduğu bir il. AK Parti kurulduğundan bu yana en yüksek oyu aldığı illerden biri Malatya oldu. Bir de tabii İsmet İnönü’nün memleketi olarak CHP geleneği var. Bunlar aday Özal da olsa HDP’nin Malatya’da kayda değer bir oy almasına engel. Ama Ahmet Özal’ın ismi başka bölgelerde etkili olur mu onu bilemem… Bunu bir araştırmacı olarak değil Malatyalı olarak söylüyorum. Özal'ın adaylığı belki Akdeniz ve Batı’da daha iyi olabilir.”

 

Ahmet Özal

 Özer Sencer: Özal fevkalade yanlış olur

Celal Doğan Gaziantep’te bir anlam ifade ediyor. Dengir Mir Mehmet Fırat’ın da hem Mersin hem Adıyaman için durumu benzer. Ama Ahmet Özal’ın Malatya ya da başka bir bölgeden adaylığı, özellikle batıdaki sol/sosyal demokrat seçmende ters etki yapabilir. Ayrıca Malatya’da da çok büyük bir oy getireceğini sanmıyorum. Evet, Turgut Özal ismi Kürtlerde bir sempati yaratabilir ama şu da unutulmasın: Turgut Özal’dan sonra kamuoyunda Özal ailesinin pozitif bir algısı kalmadı. Bu benim kişisel düşüncem ama HDP’nin elinde bir veri varsa ve buna göre hareket ediyorsa onu bilemem. Ki yoksa da olması gerekir. Doğrusu HDP’nin Malatya’da bir ölçüm yaptırmasıdır. Şunu da unutmadan: Malatya’dan gelecek oy, soldan gidebilir. Dengir Mir Mehmet Fırat da sağdan gelen bir aday ancak bir Kürt aydınıdır ve kendisiyle ilgili öne çıkan kötü bir algı yok. Dolayısıyla HDP Antep ve Mersin için adaylar konusunda doğru seçim yaptı. Ahmet Özal’ın aday gösterilmesinin ise fevkalede yanlış olacağını düşünüyorum.


  http://www.radikal.com.tr/1309912130991216

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ganjml - momentum

  Ben derdimi anlatamadım. Yanlış şeyleri tartışıyoruz. Ben sana HDP oy almaz falan demiyorum. Üç-beş ay sonra sonuçları belli olacak bir olay için şimdiden olurdu-olmazdı demenin bir anlamı yok zaten, ben almaz desem n'olur, sen alır desen n'olur. Ben sana, adam bir gözlemine atıfta bulunmuş, böyle bir tespiti var, bir argümanın varsa sen de koy demişim, sen de şimdi koymuşsun, Urfa örneğini vermişsin. Tamam, mesele kapandı, demek ki örnekleri varmış.

  Momentuma. - ganjml

  Bak arkadaş Urfada 2011 genel seçimlerinde BDP'nin oyu %18'di çok doğru bir kararla belediye başkanlığı seçimlerinde HDP Osman Bademir'i aday gösterdi ve oylar %30'u aştı.Aradaki farkı oluşturan oy tabanı hangi partiden geçti acaba,hani çok zor diyorsunya AKP'den geçiş. a-) Liberal Demokrat Parti b-) Cumhuriyet Halk Partisi c-)Adalet ve Kalkınma Partisi.Hadi sen söyle cevabı,anladın sen onu.

  ganjml'ye yanit - user782641

  Bana soyluyorsun sanirim. Manipulatif AKP soylemlerine cok maruz kalmissin ve kendine ornek aliyorsun anladigim kadariyla. Yorumlarimda Demirtas'a oy vermis eski bir CHP secmeni oldugum gayet acik. Yeterince sosyal demokrasiye agirlik vermedigi icin CHP'den uzaklasan secmene HDP, Ozal'in oglunu ya da feodal, AKP kurucusu bir sagciyi aday olarak sunarsa, benim gibi dusunen bolumunden oy alamaz. Benim buraya yazdigim iki satir yorumla da su falan bulanmaz, HDP'ye oy vermeyi aklindan geciren bir sosyal demokratin da fikri degismez, korkma. HDP'nin baraji gecmesini ben de cok istiyorum, birak AKP'nin ne yapacagini, onemli olan HDP meclis disi kalmamali. Ama oyumu verirken de ilkeli davranmayi tercih ederim. Sen beni Mansur Yavas'a oy verenlerle karistirma.

  ganjml - momentum

  Arkadaşım, AKP'nin şirketi, bilmem kimin şirketi. Adam ampirik bir atıfta bulunmuş. Karşı bir argümanın varsa söyle. Son seçimde alınmış % 9.8 realitesi artabilir de, daha fazlası bile olabilir, mesele o değil. Mesele bu artışın nereden karşılanacağı. Yoksa sen istediğin kadar düşle. Umut, yaşam, ekmek, saray, emekçi çocukları vesaire, geç onları, karşı bir analizin var mı? Mesela Kürt seçmen arasında oy geçişkenliği konusunda farklı bir gözlemin var mı? Onu söyle. 2015 yılında hala sloganla siyaset kotarmaya çalışıyorsunuz. Sonra da genelleşmek, Türkiye partisi olmak istiyorsunuz. Beğenmediğiniz Türkiye’nin geneline bile hitap kabiliyetiniz yok. Biri de moral bozmak için yorum yazdığını söylemiş. Benimle ne tebelleş oluyorsun be adam, ben öyle desem ne olacak, demesem ne olacak, HDP’nin oyu mu değişecek? Ben ürürüm kervan yürürmüş, terbiyeni bozmaya değer mi? Üre mi yarıştırıyoruz burada? Bir analiz üzerine yorum yapıyoruz altı-üstü. Moral meselesi mi?

  beklediğim tespit - efeg27

  Benzeri tespiti daha önce yorumlamıştım ama bana bol miktarda eksi oalrak döndü :)) o yorumda HDP nin kendi bölgesinde muhafazakar Kürtlerin oylarına talip olması gerektiğini ancak bunun yapabilecek esneklikte olmadığını yazmıştım. Yine aynı şeyi söylüyorum, eğer HDP o bölgede AKP tabanından oy alamıyorsa başarılı bir parti olma ihtimali yoktur. Bunca rezalete, dönen dolaplara ve cenazelere rağmen oy geçişkenliği yoksa neyi doğru yapmadık diye kendilerine sormalıdırlar.

  Her yanlıştan doğru çıkmaz, - user781727

  Artık herkes Akp nin, seçimle ilgili, kamu oyunu yanlış bilgilendirme yoluna gittiğine inanıyor. . Bana inanmayın. Hemen, yandaş şirketler hariç, herhangi bir araştırma şirketinin sayfasını açın, Akp nin oylarını orda göreceksiniz. %30 bile değil. seçime kadar iktidar imkanlarını kullanıp 5 puan artırsa ne olur. Akp den en büyük oy kayması Mhp ye, (Mhp li olduğumu sanmayın) Mhp- chp toplamı %50 den fazla. Momentum gibi, chp düşmanlığını saplantı haline getirmeden, sırf chp yi aşağılayayım diye değil, mantıklı bir şeyler yazalım. Hdp nin oyları, ağırlıklı kürt seçmen. Kürt seçmende, şu an akp ye oy veriyor. Yani, urfada chp nin seçmeni yok ki hdp ye oy versin, Mhp de aynı durumda, diyarbakır da, van da, mardin de hdp kimden oy alır. Bakın, istanbul da sultanbeyli ye, gidin, kandinizi bir kürt vilayetinde sanırsınız, ama sultanbeyli akp nin kalesi. Hdp bu sefer, kendi tabanındakiler hariç, sosyal demokratlardan zor oy alır. Bu cumhurbaşkanlığı seçimi değil. Orada, dünya görüşü aynı, iki adaya karşı %10 oy, oda başarı değil zaten. Fırat gibi adaylardan her seçim bölgesinde bir tane olmalı bence. Hdp eğer barajı geçerse, Bu ayrıntıları fark ettiği zaman geçer. Ama Ahmet özal, hdp nin kendi demokratlarını itmesi gibidir, büyük yanlış bence.

  seçim arifesi hdp - user937546

  bunuda göz ardı etmeyelimki 1 hdp milletvekilinin 20 chp milletvekiline yeter neden mi söylüyorum hedepenin 30 milletvekiliyle gösterdiği muhalefeti 150 chp milletvekiliden daha çok ses getiriyor bu seçimde chp nin 1veya 2 puan artırması bir şey değiştirmeyecek ama hdp meclisin iplerini eline alacak iktidarın hdp siz bir şeyi yapamayacaği bir ortam yaratır