HDP'nin 'yeni' oy kaynağı!

HDP'nin 'yeni' oy kaynağı!
HDP'nin 'yeni' oy kaynağı!
Seçime parti olarak girmeye hazırlanan HDP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirtaş'ın aldığı oyu koruyup, sadece 600 bin daha arttırarak yüzde 10 barajını aşabileceğine inanıyor. HDP'nin 'yeni' oy kaynağı ise daha önce bağımsız aday göstermediği İç ve Batı Anadolu'daki potansiyel.

RADİKAL - 7 Haziran 2015 günü yapılması planlanan genel seçimler öncesinde Başkanlık sistemi en önemli gündem maddesi haline gelince, AKP ’nin anayasa değiştirebilecek çoğunluğu alıp alamayacağı konuşulmaya başlandı. HDP’nin parti olarak seçime girme kararı alması durumunda baraja takılması, bu sayede AKP’nin 330’u yakalaması en çok konuşulan senaryo haline geldi. İmralı’daki Abdullah Öcalan’ın, “Parti olarak seçime girin” talimatını gerekçe göstererek seçime parti çatısında girmeye hazırlanan HDP ise oylarını sadece 600 bin artırarak yüzde 10 barajını aşabileceğine inanıyor. HDP’nin yaptırdığı araştırmaya göre, daha önce seçime girilmeyen 40 ilde seçime girilmesi halinde 600 bin fazla oy alınması, dolayısıyla da barajın aşılması mümkün.

4.6 MİLYON OY YETER

Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek’in haberine göre, sık sık, “Seçime parti olarak gireceğiz, baraj sorunumuz yok” açıklaması yapan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın elinde 3 kamuoyu araştırması var. Bu araştırmalardan biri, HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı, aşarsa nasıl aşacağına dair araştırma. Son dönemde yapılan seçim sonuçlarının kapsamlı analizinden oluşan araştırmadaki bulgular şöyle:

- Türkiye ’de kullanılan oyların yüzde 2’si geçersiz oluyor.

- 2.8 milyon yurtdışı seçmenden sandığa gidenlerin oranı yüzde 20 (558 bin). Bu toplam katılımı yüzde 3 azaltıyor. Yani 2015 senaryosunda Türkiye seçmeninde katılım yüzde 87, dünya genelinde katılım yüzde 84 olacak.

- 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde 40.5 milyon kişi geçerli oy kullandı. Demirtaş, bu oyların yüzde 9.76’sını, yani 3.95 milyonunu aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçim olsaydı barajı aşmak için sadece 96 bin oya ihtiyaç olacaktı.

- 2015 seçiminde katılım oranı yüzde 87 olursa 47.6 milyon geçer oy kullanılacağı varsayılıyor. Bu durumda yüzde 10 oy oranı, 4.8 milyon seçmene denk düşecek. Yurtdışı seçmenden dolayı seçime katılım oranı yüzde 3 düşeceğinden katılım yüzde 84 olarak hesaplanacak ve bu durumda geçerli oy sayısı 46 milyona düşecek. Haliyle yüzde 10 barajı, 4.6 milyon oy ile aşılabilecek.

- HDP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı 3.95 milyon oyu korumayı başarır ve üzerine 600 bin seçmen ekleyebilirse barajı rahatlıkla geçecek. Böylece HDP en az 55 milletvekili çıkaracak. HDP’nin barajı aştığı bir ortamda şehirlerin büyüklüğüne bağlı olarak 5 bin-20 bin oyla milletvekili seçilebileceğinden HDP’nin milletvekili sayısı 64’e kadar çıkabilecek.

- HDP’nin daha önce bağımsız adaylarla seçime girmediği 40 kentte partiye verilecek oylar da oy sayısındaki artışın temel kaynağı olacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu 40 ilde alınan toplam oy 182 bin oldu. Genel seçimlerde bu rakam 200 bini geçecektir. İç ve Batı Anadolu’daki potansiyel tam olarak kazanılırsa milletvekili sayısı 72’ye çıkabilir.

- 32 ilin (35 seçim bölgesi) tamamından milletvekili çıkarmak mümkündür. Diğer 49 il ve Ankara 2. bölgede yapılabilecek ittifaklarla oy sayısı 421 binden mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarılabilir.

'Kararı Öcalan verecek' iddiası
HDP, parti olarak seçime girme konusunda kararlı gibi görünse de son kararı Öcalan verecek. HDP Heyeti’nin bugün İmralı’ya, çarşamba günü de Kandil’e gitmesi planlanıyor. Öcalan’ın HDP Heyeti’yle ilk görüşmesinde seçim konusundaki kesin görüşünü bildirmesi bekleniyor. Öcalan’ın daha önceki görüşmelerde heyet üyelerine, “Bu aşamadan sonra parti olarak seçime girmezsek kendimizi inkar ederiz” dediği iddia edilmişti.


  http://www.radikal.com.tr/1283805128380510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HDP Parti Olarak Girmeli - user327654

  % 10'u geçerse Türkiye kazanır, AKP kaybeder. Geçemezse de barış sürecinin etkili elemanı olmaya devam eder. AKP PKK ile yeniden savaşı göze alamaz...

  HDP'siz demokrasi olmaz - user387562

  Kimi yorumlara bakıyorum, öcü gibi görüyorlar HDP'yi. 3 - 4 milyon oyu olan bir partiye tahammül gösteremeyenlerin, demokrasiden söz etmeye bile hakkı olamaz. Demokrasiye aykırı bu seçin sistemine göre, %9.99 oy alan bir parti bile meclise giremiyor. Nitekim, 2002 seçimlerinde, yüzde on da biraz aşağıda diye, DYP meclise girememişti. Bu sisteme demokrasi diyenin dili kurur. Seçim barajı olduğu müddetce, Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir ilkesinden söz edemeyiz, etsekte yalan söylemiş oluruz.

  AKP li - user1004032

  Hep AKP verdim ailece verdik ama söz vererek söylüyorum bu sefer HDP vereceğiz

  öcalan kumarı - user652379

  eğer hdp bu kararı öcalanın emriyle verdiyse, sosyal demokratlar bir yana kürtlerin bile oyunu alamayacaktır. ondan sonra rte bunlara stk muamelesi yapar, bunlar da sosyal demokratları rte'nin merhametine bırakır. bu kumarı oynamaya hakları evet var ama kaybederlerse de işleri zor. çünkü ondan sonra akp ölümüne tüm muhalifleri sindirme işine girişecektir. kısacası siyaset kısır bir döngüye girmek üzeredir.

  Lidersiz Parti! - ruhwer

  HDP Partide, Lideri Kim? Lideri belli olmayan Parti, Seçime katılsa ne yazar! Katılmasa Ne yazar?

  hayır. - merenguer

  başkanlık ve otoriterizm bu toprakların dna sıdır. akp gene kazanacak ve başkanlık sistemi gelecek. ayrıca 35 milyon kürt nerede ? lütfen manipülasyon yapmayalım. benim oyum akp'ye ve başkanlık sistemine . demokrasi budur. zaten 13 yıldır halk erdoğanı zaferden zafere koşturarak bunu belirledi.

  o kadar Bağımlı olmayın .. - user964389

  Artık bağımsız olun ya ,Part i olarak girin barajı geçmek için tek ihtiyacınız azimli ve kararlı olmanız bu Kürtler için yeterli, 10 milyon Kürt seçmen sadece Kararlılığınız görmek istiyor..eğer parti olarak da girip aşılmazsa o zaman ,TBMM den bağımsız Amed de Kurdistan Parlementosunu kurarsınız artık şundan bundan bağımlı olarak yaşamayı bırakın, 35 milyon Kurd sizi takip ediyor ..sadece Cesur olsun Kararlı olun...Kurdistan halkı her zaman HDP nin yanında