HDP'ye Avrupa'dan vekil adayları mı geliyor?

HDP'ye Avrupa'dan vekil adayları mı geliyor?
HDP'ye Avrupa'dan vekil adayları mı geliyor?

Zübeyir Aydar (solda) ve Remzi Kartal...

HDP'de milletvekili adaylıkları için ismi geçen Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal'ın önündeki tek engel dönüşte ortaya çıkabilecek hukuki sıkıntılar... Partinin bu konuda yetkililerle görüştüğü öğrenildi.

RADİKAL - HDP'nin KCK Avrupa sorumluları Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal'ın 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmaları durumunda Türkiye 'ye dönüşlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için hükümetle görüştüğü öğrenildi.
Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Aydar ve Kartal hakkında "tutuklanmama güvencesi" bulunurken hükümetten de güvence verilmesi durumunda Aydar ve Kartal'ın adaylığının netleşeceği ifade ediliyor. Aydar ve Kartal'ın Van ve Siirt'ten aday gösterilebilecekleri belirtiliyor. 

Çözüm süreci kapsamında Sürgündeki Kürt Parlamentosu sanıklarından bugüne kadar bazı isimler 2014 ve 2015 yıllarında Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklanmama güvencesi vermesi üzerine Türkiye'ye dönerek ifade verdikten sonra serbest kalmıştı. 
PKK 'nın kuruluşunda yer alan Karadenizli Kemal Pir'in yeğeni Ziya Pir'in de Diyarbakır adaylığı değerlendiriliyor. Diyarbakır için daha önce Fikri Sönmez'in oğlu Naci Sönmez'in adı da gündeme gelmişti.

DİCLE İÇİN NET KARAR YOK

İmralı heyetinde yer alan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin milletvekili olmak istemediğini söylemesine karşın Dicle için henüz net bir karara varılamadı. Bu arada HDP’den yapılan yazılı açıklamada milletvekili adaylarına ilişkin medyada çıkan haberlerin gerçekle ilgisi olmadığı, aday belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.