@idrisemen

Hem Avrupa'dan hem Türkiye'den vekil mi olacak?

Hem Avrupa'dan hem Türkiye'den vekil mi olacak?
Hem Avrupa'dan hem Türkiye'den vekil mi olacak?
HDP'nin Diyarbakır'da 4. sırada aday gösterdiği Ezidi Feleknas Uca partisi barajı aşarsa büyük ihtimalle Diyarbakır'dan TBMM'ye girecek. Uca daha önce Avrupa Parlamentosu'nda vekillik yapmıştı
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL -  2015 Genel Seçimlerinde HDP'nin milletvekili aday listesi netleşti. Listede en dikkat çekici adaylardan birisi ise bir dönem Avrupa Parlamentosu’nda vekillik yapan Feleknas Uca’nın Diyarbakır’dan 4. Sırada milletvekili adayı gösterilmesi oldu. HDP yüzde 10’luk barajı aştığı takdire Feleknas Uca demokrasi tarihinde ilke imza atarak hem Avrupa Parlamentosu’nda hem de TBMM’de vekillik  yapan ilk milletvekili olacak.

Rize'de Demirtaş standında saldırıya uğrayan öğretmen HDP adayı oldu

FELEKNAS UCA KİMDİR?

17 Eylül 1976 yılında Aşağı Saksonya’nın Celle kentinde doğan Feleknas Uca Ezidi bir aileye mensup. Uca, 22 yaşındayken Almanya'daki Sosyalist Demokrat Parti 'nin listesinden Avrupa Parlamento milletvekilliğine seçildi. 1999'dan 2009'a kadar bu görevi yürüttü. 1999-2004 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Kültür, Eğitim , Medya ve Fırsat Eşitliği komitesindeydi. Ayrıca Türkiye -Avrupa Birliği Karma Parlamento üyesiydi. Uca, 30 Ocak 2015 Irak seçimine kadar dünyada tek Ezidi milletvekili olma özelliğine sahip oldu.

HDP milletvekili adayları açıklandı... İşte il il kesin aday listesi

Demirtaş partisinin seçim şarkısına vokal yapacak!