Hem kutladılar, hem dikkat çektiler

TÜSİAD Yüksek İstişare Başkanı Muharrem Kayhan ile TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, konuşmalarında, AB'ye yönelik attığı adımlar nedeniyle hükümeti kutlarken, önümüzdeki döneme ilişkin eksiklikleri de sıraladı.

ANKARA - TÜSİAD Yüksek İstişare Başkanı Muharrem Kayhan ile TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, konuşmalarında, AB'ye yönelik attığı adımlar nedeniyle hükümeti kutlarken, önümüzdeki döneme ilişkin eksiklikleri de sıraladı. Kayhan ve Sabancı şunları söyledi:
Muharrem Kayhan: AB konusunda emek veren tüm hükümetlere şükran borçluyuz. Özellikle son iki yılda yapılanlarla müzakere yolu büyük ölçüde aşıldı. Erdoğan'ı, katkıda bulunan tüm kadroları, ülkemizin müzakere masasına oturma aşamasına getirdikleri için yürekten kutluyor, teşekkür ediyoruz.
Yüksek hedefleri olan bir kalkınma stratejisinin en kritik unsuru insan faktörü. Türkiye'nin, her gün kalabalıklaşan genç nüfusunu, çağın ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirebilmek için 12 yıl zorunlu eğitime geçmekten başka çaresi yok. Türkiye'de işsiz üniversiteliler ordusu var. Ek bir eğitimle bu insanları öğretmen olarak istihdam etmemiz fayda sağlayacak. Bütçeye konulacak ek kaynaklara iş dünyası destek verecek.
Ömer Sabancı: Uzun zamandır ilk kez bu kadar sevinçli, bu kadar umut ve güven dolu olarak bu kürsüden hitap ediyorum. Kıbrıs sorunu, Türkiye-AB ilişkilerinde bir istikrarsızlık kaynağı. Bu nedenle TÜSİAD, 2005 yılı içinde, tarafların 'Annan Planı' temelinde müzakereleri tamamlayarak Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm getirmeleri için Türkiye'nin aktif bir politika izlemesi gerektiğini düşünmekte ve başta AB olmak üzere, tüm uluslararası camianın Güney Kıbrıs hükümeti üzerinde bu amaçla etkin baskı oluşturacağını ümit etmekte. Bu çerçevede, ABD'yle ilişkilerimizin yakından izlenmesi ve inisiyatifler alınması zorunlu görülmekte. Müzakere anlayışına uygun kurumsal bir yapı oluşturulmalı. İşsizliği önlemek için yatırımcıyı caydıran kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmek gerekiyor. Bu çerçevede vergi oranları AB'ye yeni üye ülkelerin seviyesine indirilmeli.