'Her şeyle ilgileniyoruz'

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yalnızca ekonomiyle ilgilenmeleri konusunda yaptığı eleştirilere yanıt verdi: "Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz.

DENİZLİ/AYDIN - TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yalnızca ekonomiyle ilgilenmeleri konusunda yaptığı eleştirilere yanıt verdi: "Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bilimsel raporlar hazırlamak çalışma düzenimizde var."
Bir toplantı için dün Denizli'ye giden Sabancı, Erdoğan'ın tepkisiyle ilgili sorulara, "Konuyu değerlendiriyoruz. Zamanı geldiğinde açıklama yaparız" yanıtını verdi. Daha sonra Aydın'da Adnan Menderes Üniversitesi'nde bir konferans veren Sabancı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Yücel Aşkın'ın davasıyla ilgili, sadece Van'la değil, tüm üniversitelerle ilgilendiklerini açıkladı. Sabancı, şunları söyledi:
"Biz gönüllü sivil toplum örgütüyüz. Ekonomiyle ilgilenmemiz gerektiği gibi, birçok konuyla da ilgilenip, bilimsel tarafı da olan raporlar yayımlamak bizim çalışma düzenimizde var. Benim ve Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç'un Ankara'daki konuşmaları web sitemizde var. TÜSİAD'ın erken seçim istemediğini göreceksiniz.
TÜSİAD, Seçim ve Siyasi Partiler yasalarıyla ilgili görüşlerini 1995'ten beri söylüyor, raporlar yayımlıyor. Yani bu görüşleri salı günü gündeme getirmiş değil. Siyasi istikrar önemli, ama siyasi istikrarın yanında barajın bir-iki puan düşürülerek temsilde adaletin sağlanması da önemli. Madem ki genel seçimlere daha iki yıla yakın zaman var, şimdi bu konuları konuşmanın zamanıdır. Son seçimde yüzde 47'lik bir oy Meclis'te temsil edilmedi. Evet, siyasi istikrar çok önemli, ekonomik istikrar da buna bağlı. Ama bunları şimdi konuşmazsak, ileride konuşmak daha zor olacak." (anka, dha)