'Herkes barış mesajı bekliyor'

Eski DEP milletvekilleri, Güneydoğu turunu Bitlis ve Van'daki mitinglerle tamamladı.

VAN/BİTLİS - Eski DEP milletvekilleri, Güneydoğu turunu Bitlis ve Van'daki mitinglerle tamamladı. Van'da konuşan Selim Sadak, Siirt milletvekili olarak bölge insanlarına vereceğiniz en büyük mesaj barıştır. Bu cesareti sizde görüyorum ve görmek istiyorum" dedi.
Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak, dün önce DEHAP Bitlis İl Merkezi'ni ziyaret etti. Daha sonra Bitlis'ten Van'a hareket eden eski DEP'liler kente 50 kilometre uzaklıktaki Gevaş ilçesi girişinde binlerce kişi tarafından karşılandı.
Zana ve arkadaşları, Gevaş'ta 'Biji Apo' sloganıyla karşılandı. Eski DEP'liler, kilometreler uzunluğundaki araç konvoyu eşliğinde Van'a gecikmeli olarak ulaştı. Buradaki mitingde konuşan Zana, şov yapmadıklarını
belirterek, bu mitingleri ülke geneline yaymayı hedeflediklerini söyledi. Ortadoğu'da barışın Türkler, Kürtler ve Araplar tarafından sağlanabileceğini belirten Dicle de "10 bin kilometre öteden gelenler Ortadoğu'da barışı tesis edemez" diyerek ABD'yi eleştirdi. Sadak ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Siirt milletvekili olarak bölge insanlarına, kayınbiraderlerinize ve Türkiye'ye vereceğiniz en büyük mesaj barıştır. Bu cesareti sizde görüyorum ve görmek istiyorum" dedi.