'Heron görüntüleri TRT'den yayınlansın'

'Heron görüntüleri TRT'den yayınlansın'
'Heron görüntüleri TRT'den yayınlansın'
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında 34 kişinin öldüğü Uludere olayı ardından resmi bir açıklama yapılmadığını belirterek, "Ak Parti milletvekilinin izlediği heron görüntüleri TRT'den naklen yayınlanmalı" dedi.

Kışanak, serbest bırakılmayı içine sindiremeyen Ak Parti savcıların itirazları üzerine Eruh Belediye başkanı tutuklandığını, bu tutuklamaların siyasi iktidar tarafından uygulanan katliam operasyonu olduğunu savundu. Gültan Kışanak, "Atalay, açıkca bunu zaten söyledi. Açıkcası bunlar bir şekilde kendilerini 2014 yılı seçimlerine hazırlıyorlar. Gazetelerde bunun haberleri var. Oysa bu yerel seçimlere yönelik çalışmalar 2009 seçimleri ardından başladı. AK Parti hıncını halktan çıkarmak için operasyonlar serisi başlattı. Eruh Belediye Başkanımızı niye tutukladılar? Bunun cevabı yoktur. 24 belediye başkanımız, 140’ı aşkın temsilcimiz tutuklu. Partimizin görevli 6 bini aşkın arkadaşımız tutuklu. Böylesine büyük operasyon neyle izah edilir?Üstelik bunların dosyaları komedi şeklinde" diye konuştu. 

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, halkla birlikte konuştuklarını, tartıştıklarını, hazırladıkları çalıştayların KCK ana davası haline getirildiğini öne sürerken, şöyle devam etti: 

"Kürt sorunu nasıl çözülür’ diye konuştuk, tartıştık. Ana dilimizi sınırsız kullanmak istiyoruz. Tüm diller güvence altına alınsın. Bunun kime ne zararı var. Özgürlükler başkasına zarar verince yasaklanır. Biz yaptığımız tüm çalışmalar sonucunda vazgeçilmesi istediğimiz hak öz yönetim hakkıdır. Çağımızda demokrasinin de en temel kriteridir. Sen bu talepleri projeleri yok sayacaksın sonra da irademiz yok diye demogaji yapacaksız. Bence bu hükümetin iradesi yok. Bizim iradeniz net, kararlığımız ortada. Daha neyin iradesinden bahsediyorsun. Bunu konuşmak istemiyorsan bunu söyleyeceksin. Siyasi yalan söylemek siyasi ahlaksızlıkdır deniliyor." 

Kışanak, TBMM’deki içtüzük değişikliğine değinirken, "Burada da kendi borozanını öttürmeye çalışıyorlar. Meclis’te tüm partilerin görüşü kıymetlidir. Bu görüşlerini anlatması gerekir.Konuşma süresini azaltıyorsunuz, önergeleri azaltıyorsunuz. Elinden gelse parlementoyu tatil edecek herşeyi kendileri yönetecek. ’Kürdistan’ dedik diye bunun üzerinden siyaset yürütebilir. Ama bu tarihtir. Bir coğrafyanın ismini doğru söylemek de doğru siyesetin gereğidir. Biz o toplantıdan sonra yapılan açıklamada açıkca anayasal çözüm önerileri Türkiye kamuoyunun dikkatine sunuldu. Eşit yurttaşlık hukuku içinde yaşamak,dilimizi, kimliğimizi yaşatmak istiyoruz. Coğrafyamız, kimliğimiz kendi adıyla anılsın istiyoruz. Bu çözüm iradesinin bastırılması çözüm olanaklarının ortadan kaldırılması demektird. AKP Kürt sorununu çözmek için müzakereyi, konuşmayı, dinlemeyi gözönüne almak zorundadır" dedi. 

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, diyalog ve müzakerenin sağlıklı yürütülmesi, doğru bir sonuç doğurması ve oradan barışın çıkması için İmralı’daki PKK elebaşı Abdullah Öcalan’a gerekli koşulları sağlanması gerektiğini söyledi. Kışanak, "Eğer onu orada tutumaya devam ederlerse bir sonuç çıkmaz. Eksikler tamamlanarak Öcalan’ın rolünü oynayabileceği koşullar yaratılmalı. Türkiye’nin bu yolu denemekten başka yolu yoktur. İmralı’daki tecritin ortadan kaldırılması Ve Öcalan’ın muhataplık rolünü oynayağı ortamın sağlanması gerekiyor" diye konuştu. 

Uludere’de 34 kişinin öldüğü olayın üzerinden 1 ay geçtiğini hatırlatan Kışanak, "Bu ülkeyi yöneten iktidar, bu halka hesap vermiş değil. Biz gittik halkı dinledik. ’Burada sivil savunmasız insanlar bilinerek katledildi’ dedik. Biz bunu dedik diye Başbakan günlerce BDP’ye hakaretler yağdırdı. Şimdi bizim söylediklerimizi herkes söylemeye başladı. Herkes diyor Heron görüntülerine bakıyorsunuz. Bunların sivil oldukları militan olmadıkları görülüyor deniliyor. Hala açıklamıyorlar. Kim size istihbarat verdi? Belli ki yeni bir senaryo tezgahlıyorlar. Bir ülkede kendi halkını sivil ülkede halkını bombalamışsa meşruyiteni yitirir. Biz o davanın takipçisiyiz. Bu halkın kanı yerde kalmayacak. Oraya buraya çekerek ve gizliyerek kapatamazsınız. Ak Parti milletvekilinin izlediği heron görüntüleri TRT’den naklen yayınlanmalı" dedi. Diyarbakır İçkale’deki kazılarda kafatasları çıktığını belirten Kışanak, orasının JİTEM’in infaz, sorgu merkezi olduğunu iddia ederken, "Biz yıllar önce orayı gösterdik, söyledik basın açıklaması yaptık" dedi. (DHA)