Heyecanı az atışması bol

Heyecanı az atışması bol
Heyecanı az atışması bol

Kılıçdaroğlu, Uludere üzerinden hükümete yüklendi.

ANKARA - Meclis’teki 213. bütçe görüşmeleri ekonominin yanısıra siyasi atışmalara da sahne oldu. Muhalefet; dokunulmazlıklar, tutuklu vekiller, Uludere katliamı ve dış politika üzerinden hükümete yüklenirken, Başbakan Tayyip Erdoğan hem AK Parti iktidarının 10 yıllık muhasebesini yaptı hem de gelecek 10 yıla ilişkin hedeflerini anlattı.

Aramızda konuşmayalım! 2013 yılı bütçe görüşmeleri için TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanan Genel Kurul’da salona gelen ilk lider Erdoğan oldu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kürsüdeyken, muhalefet milletvekilleri konuşmayı dinlemek yerine koyu sohbeti tercih edince Çiçek, sık sık uyarı yapmak zorunda kaldı. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın konuşması öncesinde Başbakan Erdoğan salonu terketti. İlk konuşmayı yapan BDP Eşbaşkanı Kışanak, 2013 bütçesinin bir savaş ve kriz bütçesi olduğunu söyledi. Bütün grafiklerde düşüş görülmesine rağmen örtülü ödenekle ilgili grafiğin yükseldiğine dikkat çeken Kışanak “Örtülü ödenek demek yönetimin rutin dışına çıkmasıdır” dedi. Dokunulmazlık tartışmaları için “Hodri meydan” diyen Kışanak, KCK operasyonları ve Uludere olayı üzerinden de hükümete yüklendi.
MHP Lideri Devlet Bahçeli ise konuşmasında ‘bölücülük tehlikesi’ne dikkat çekerek, Kürt açılımı politikalarını eleştirdi. BDP’lilerin dokunulmazlığı konusunda hükümete destek veren Bahçeli, patriotlara ise “Bizi korumaya almak kimin haddinedir” sözleriyle karşı çıktı.
CHP ’den özür çağrısı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, patroit füzelerinin Başbakan tarafından “Türkiye NATO toprağıdır” denilerek savunulduğunu anımsatarak, Erdoğan’a bu sözleri nedeniyle ‘özür dile’ çağrısı yaptı. Tutuklu vekiller konusunda imzaladıkları protokole hükümetin uymadığını belirten Kılıçdaroğlu, Uludere üzerinden de sert eleştirilerde bulundu: “Meclis’ten sınır ötesi operasyon için yetki alan hükümet gidip kendi vatandaşlarını bombalayarak imha etti. Ben doğmadan olan Muğlalı olayıyla beni yagrılayacaksın, Uludere’yi kapatacaksın...”

‘Muhalefetle anlaşılmaz!’

Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümetin kapalı kapılar ardında İsrail’le anlaşma yaptığını iddia eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na, “İspat edemeyen müfteridir” sözleriyle yanıt verdi. Bu konuda gereken karşılığın verildiğini anlatan Erdoğan, “Biz kapalı kapılar arkasında bu tür pazarlıkları yapacak tıynette bir siyaseti gütmedik, o size ait bir şeydir” dedi. Erdoğan, muhalefetin hükümeti mezhepçilikle suçladığını da kaydederek, “Bu kürsüye çıkıp da bizi, özellikle mezhepçilikle sınayanlar önce aynaya baksınlar ve orada kendilerini görsünler” ifadesini kullandı. Dış politikaya ilişkin eleştirilere de Erdoğan şu yanıtı verdi: “Anamuhalefet olsun, diğerleri olsun bunlarla anlaşmamız mümkün değil. Bunlar sıfır toleransın ne olduğunu anlamaları için çok zaman ister.”