Hâkimlerin derdi çocuklar

İzmir'de 2003'te yaşları 11-18 arasında değişen 7 bin 21 çocuk hakkında üç ayrı mahkemede dava açıldı.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - İzmir'de 2003'te yaşları 11-18 arasında değişen 7 bin 21 çocuk hakkında üç ayrı mahkemede dava açıldı. Bu üç mahkemenin hâkimi çocuk suçlarındaki artışı önleyebilmek için resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle salı günü toplantı yapma kararı aldı.
Çözüm yolu aranacak
18 yaş altındaki sanıkların yargılandığı 1. Çocuk Mahkemesi Başkanı Hâkim Uğur Akçaoğlu, 2. Çocuk Mahkemesi Başkanı Hâkim Hüseyin Taşkan ve 3. Çocuk Mahkemesi Başkanı Hâkim İbrahim Altıntaş, toplantıya çocuklarla ilgili yargı, sosyal hizmetler kurumu, emniyet, jandarma gibi resmi kurum ve kuruluşların yanı sıra sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini davet etti. Toplantıda çocuk suçlarındaki artış tartışılacak, çözüm yolları aranacak. Hâkim Altıntaş, toplantı hakkında şunları söyledi:
"Hırsızlık, yankesicilik, gasp, gaspa teşebbüs, müessir fiil, etkili eylem, ızrar, kız kaçırma, hırsızlık malı satın alma, ehliyetsiz araç kullanma, yaralama ve orman yakma gibi suçlar ilk sıralarda. Suçların artmasındaki sebeplerin başında göç, çok çocukluluk ve aile yapısı rol alıyor.
'Herkesin sorumluluğu var'
Sürekli suç işlenmesinin önlenmesi, çocukların sosyal tehlikelerden korunması, toplumsal yaşama sorumlu bireyler olarak katılabilmelerinin sağlanması konusunda sivil toplum örgütlerinin ve kamu kurumlarının da sorumluluğu var. Çocukları suça karşı korumak gerekiyor.
11 yaşından küçük çocuk, hırsızlık yapıyor. Biz ailesine teslim ediyoruz.
İki saat sonra aynı çocuk tekrar önümüze geliyor. Çocuğu bu suçtan kurtarmak için yasada var olan işlevler yerine getirilmeli. Çocuğun okula devamı sağlanmalı. Aileye gıda ve para yardımı yapılmalı. Çocuk aynı suçu üçüncü kez işlerse yardım kesilmeli. Çocuk aileden alınıp devlet koruması altına alınmalı."