Hoca'dan aktif siyasete veda

'Kayıp trilyon davası'nda yüz kızartıcı suçtan dolayı hapis cezası ve ömür boyu siyaset yasağına çarptırılan SP lideri Necmettin Erbakan, Yargıtay Başsavcılığı'nın uyarısı üzerine aktif siyaset yaşamını noktaladı. Erbakan, SP üyeliğinden istifa etti.

ANKARA - 'Kayıp trilyon davası'nda yüz kızartıcı suçtan dolayı hapis cezası ve ömür boyu siyaset yasağına çarptırılan SP lideri Necmettin Erbakan, Yargıtay Başsavcılığı'nın uyarısı üzerine aktif siyaset yaşamını noktaladı. Erbakan, SP üyeliğinden istifa etti.
Yargıtay Başsavcılığı'nın, 'Kayıp trilyon davası'nda mahkûm olan Erbakan dahil altı kişinin parti üyeliğinden çıkarılması ve görevlerine son verilmesine ilişkin SP'ye tanıdığı 30 günlük süre doldu. SP'den Yargıtay Başsavcılığı'na dün gönderilen yazıda, Erbakan dahil altı kişinin üyelikten ve parti organlarındaki görevlerinden ayrıldığı için ihraçlarına gerek kalmadığı bildirildi.
Erbakan özel belgede sahtecilikten 2 yıl 4 ay hapis cezasını çarptırılmış ve bu ceza Yargıtay'da onanmıştı. Erbakan'ın cezasının infazı hastaneden aldığı rapor doğrultusunda bir yıl ertelenmişti. Siyasi Partiler Yasası'na göre, SP'nin 45 gün içinde olağanüstü kongre yaparak genel başkanını belirlemesi gerekiyor.