Hollanda Dışişleri Bakanı'nı şoke eden gözaltı

Hollanda Dışişleri Bakanı'nı şoke eden gözaltı
Hollanda Dışişleri Bakanı'nı şoke eden gözaltı
Hürriyet Daily News Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş, Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in gözaltına alınmasını sosyal medyadan öğrenen Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders'in o an hissettiklerini kaleme aldı: Ortam bir anda sessizliğe bürünürken, Dışişleri Bakanı Koenders'in suratındaki şaşkınlık ve şoku rahatça görebiliyordum.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Salı günü öğle saatlerinde iki gazeteci meslektaşımla Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Ron Keller’in rezidansında Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile yemek yerken geldi haber ... Bakanın sözcüsü Ahmed Dadou, elinde Ipad’iyle ve telaş içinde girdi yemek salonuna: “Şimdi gelen bir haber: Frederike Geerdink gözaltına alınmış. Twitter hesabına yazmış, terör propagandası suçlamasıyla...”

Ortam bir anda sessizliğe bürünürken, Dışişleri Bakanı Koenders’in suratındaki şaşkınlık ve şoku rahatça görebiliyordum. İşin çok da ilginç bir tarafı, gazetecinin gözaltı haberinin, tam da masadaki konuşmanın Türkiye ’deki ifade ve basın özgürlüğüne odaklandığı bir anda gelmiş olmasıydı. Bu da şaşkınlığı ve şoku daha da artıran bir etki yarattı. Zaten Bakan Koenders’ın hissettiği şok duygusu Bakanlık adına atılan bir twitle de kamuoyuna yansıtıldı. Hollandalı Bakan, Geerdink’in göazltına alınmasını Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile doğrudan görüşeceğini de bu twit mesajıyla iletmiş oldu.

Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink Diyarbakır'da gözaltına alındı


Geerdink’in Hollanda Dışişleri Bakanı’nın Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın 7.sini düzenlediği Büyükelçiler Konferansı’na katılıp bir de konuşma yapmak üzere Ankara’da ağırlandığı gün gözaltına alınması durumun vehametini zaten ortaya koyuyor. Geerdink’in Türk büyükelçilere ikili ilişkilerin yanısıra Türkiye-AB sürecine ilişkin görüşlerini anlatacağı konuşma öncesinde yaşanan bu olay benzeri pek sık görülmeyen bir diplomatik sorun.

Sadece Koenders değil, Arjantin ve Nijerya dışişleri bakanları, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de “Yeni Türkiye: Dış politikada değişim ve süreklilik” başlıklı konferansa katılıp, konuşma yapmak için Ankara’dayken geldi gözaltı haberi.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu TV Genel Yayın Müdürü Hidayet Karaca’nın gözaltına alınmalarından birkaç hafta sonra ve Sedef Akbaş’ın twitter mesajı yüzünden ifade vermesinden birkaç gün sonra gerçekleşen bu olay, Türkiye’de basın özgürlüğünün giderek daha da kısıtlandığına ilişkin görüşleri güçlendiren bir gelişme olarak görülüyor.

Frederike Geerdink'in gözaltına alınmasına yabancı gazetecilerden tepki


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın büyükelçilere seslenirken “en özgür basın Türkiye’de” demesinden sadece saatler sonra gelen bu haber, sadece cumhurbaşkanının önermesini çürütmüyor aynı zamanda da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu ay içinde yapmayı planladığı Brüksel ziyaretinin etkisini azaltacak bir gelişme olarak görülüyor. Başbakan Davutoğlu’nun AB Bakanlığı’nın hazırlamakta olduğu ve ifade özgürlüğünün genişletilmesine ilişkin kapsamlı bir planı Ocak sonu ya da Şubat başı gideceği Brüksel’de açıklaması öngörülüyor.