Hollanda'da Türk adaya ırkçı yaklaşım

Hollanda'da Türk adaya ırkçı yaklaşım
Hollanda'da Türk adaya ırkçı yaklaşım
Hollanda'da İşçi Partisi liderliğine aday olan Nebahat Albayrak'a, bir televizyon programında yöneltilen soruda ırkçı bir yaklaşım sergilenmesi Hollanda'da günün konusu oldu

Hollanda'da İşçi Partisi'nin başındaki Job Cohen'in geçen haftaki istifasının ardından, liderlik için yarışacağını açıklayan isimlerden biri de Türk kökenli milletvekili Nebahat Albayrak oldu.

Şansı yüksek görülen adaylar arasında yer alan Albayrak, önceki gece ülkenin en çok izlenen programlarından birine katıldı. İki sunucunun ırkçı yaklaşımının damga vurduğu gecenin ilk sorusu, İşçi Partisi'nin Türk kökenli bir kadın tarafından yöneltilmeye hazır olup olamadığıydı.

Nebahat Albayrak, bu sorunun ne cesaretle yöneltildiği tepkisi gösterirken, sunucular cevap için ısrar etti ve programda tansiyon yükseldi.
Albayrak'ın açıklama yapmaktan kaçındığı yabancı karşıtlığı ve cinsiyetçilik olayı, sosyal medya ve basında geniş yer buldu.

İslam karşıtı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders de olaya müdahil olanlar arasındaydı: Albayrak'ın başbakan olmasına karşı değilim ama Türkiye 'nin başbakanı olması şartıyla. (ntvmsnbc)